Geopolitikos diagnostika: Iranas, Etiopija, Pasaulis/Pandemija
Iranas
Faktas:
Irano Atominės Energijos agentūra pranešė apie sprogimą ir gaisrą įvykusį Natanz branduolinio kuro sodrinimo įmonėje.
Diagnozė:
Satelitinė žvalgyba patvirtino, kad toks incidentas iš tikro buvo. Galima būtų dar kartą padejuoti dėl branduolinio nesaugumo ir technikos nepatikimumo, tačiau šiuo atveju priežastys gali būti ir ne techninės. Atsakomybę už incidentą, neva, teroro aktą, prisiėmė iki tol nežinoma „Tėvynės gepardų“ grupuotė, tačiau kiti šaltiniai teigia, kad tai Izraelio žvalgybos diversija, beje, ne pirma. Prieš kelias savaites pranešta apie mįslingus sprogimus Khojir raketų gamybos įmonėje, kurių priežastis taip ir liko netskleista.
XXI amžiaus karai išties nekonvenciniai.
Etiopija
Faktas:
Šalyje kyla neramumai ir politinė įtampa po to, kai buvo nužudytas populiarus atlikėjas Hachalu Hundessa. Žuvo beveik du šimtai žmonių.
Diagnozė:
Hundessa buvo populiarus oromo tautybės atlikėjas, ir jo nužudymas, suprantama, sukėlė etninius vaidus. Etiopija yra etniškai nevienalytė, administraciškai padalinta daugiausiai etniniu pagrindu. Šalies sostinėje oromo atstovai yra mažuma, tačiau tai įtakinga grupuotė (premjeras Abiy Ahmed taip pat yra šios tautybės).
Tai nėra šiaip sau vaidai. Viena po kitos Etiopijos etninės grupės skelbia „suverenitetą“ ir norą turėti savo nepriklausomas valstybes. Aišku, kad tokie įtampų židiniai silpnina visą Etiopiją, pastaruoju metu laikomą viena perspektyviausių Afrikos valstybių. Etiopijos byrėjimas reikštų griūtį visai Afrikos politinei sistemai, kur valstybių sienos nustatytos ne etniniu pagridu bet pagal kolonijinės administracijos darinių ribas.
Verta prisiminti, kad Etiopijos karalystė turėjo šlovingą 2000 metų istoriją, buvo bene vienintelė Afrikoje, išlaikiusi savo nepriklausomybę kolonializmo epochoje, šiandien antroji pagal gyventojų skaičių kontinento šalis.
Pasaulis/Pandemija
Faktas:
Pasaulyje per praeitą savaitgalį buvo nustatyta apie 400 tūkst. naujų koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų.
Diagnozė:
Pastvirtina blogasis scenarijus. Pandemija vis labiau apima vadinamąsias Trečiojo pasaulio šalis. Katastrofa Pietų Amerikoje, Afrikoje nustatytų sergančiųjų skaičius didėja visur, kur tik pradedamas testavimas. Trečiojo pasaulio šalys buvo savotiškai “įspėtos”, matydamos situaciją Europje, tačiau iš esmės nesugebėjo įvesti karantino ir gelbėti mirštančių. Tai dveijų silpnų grandžių – prastos administracijos ir netinkamos sveikatos apsaugos „derinys“.
„Protrūkis spartėja, ir aiškiai dar nesame pasiekę pandemijos piko“, – per virtualią spaudos konferenciją sakė PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.
Europa jau galvoja, kaip gyvens po pandemijos, tačiau kol kas galvoti tenka labai lokaliai. Iki globalizacijos “atstatymo” dar labai toli, ir net globaliausiai nuteikusiems patariama „nekišti nosies“ į Trečiąjį pasaulį.
Užsk. Nr. EV-204