Panevėžietė Dovilė: e. skautė su tikros skautės kaklaraiščiu
Nors panevėžietė Dovilė Židonytė e. skaute tapo tik prieš metus, tačiau toks epitetas jai – ne naujiena. Veikli mergina jau šešerius metus yra tradicinė skautė ir sako, kad šios veiklos viena kitai nemaišo, o turi daug panašumų: abiejose svarbiausia yra pagalba kitam. „Man asmeniškai didžiulį laimės jausmą atneša tai, kad tuo, ką žinau ir moku, galiu pasidalinti su žmonėmis, kuriems suprasti yra sunkiau“, – sako Panevėžio Gabrielės Petkevičaitės – Bitės bibliotekoje e. skautės veikla užsiimanti Dovilė.
Ji prisimena, jog prieš tapdama e. skaute, padedančia kitiems atverti duris į skaitmeninį pasaulį, šiek tiek nerimavo – bijojo kalbėtis su nepažįstamais žmonėmis. Tačiau šiandien Dovilė sako laisvai bendraujanti su visais. Žinoma, jog iššūkis kaskart susitikus su nauju žmogumi niekur nedingsta – niekada nežinai, kaip seksis jam suprantamiau atskleisti internetines erdves.
Dovilės nuomone, e. skautas turi tikėti, kad jam pavyks. Nors atrodytų, kad šioje veikloje itin svarbus komunikabilumas, savo pavyzdžiu Dovilė įrodo, kad jo galima išmokti, svarbiausia – įveikti vidinę baimę kalbėti su nepažįstamaisiais. „Aš netgi labiausiai patarčiau pabandyti e. skautavimą tiems, kam reikia patirties mezgant ryšį ir bendraujant su žmonėmis“, – rekomenduoja ji.
O ryšys išties užsimezga nuo pirmųjų susitikimų. Dovilė pasakoja, kad jos pirmoji konsultacija buvo pati įsimintiniausia. „Tiek aš, tiek Nijolė – žmogus, kurį konsultavau – bijodamos abi atėjome į susitikimą 20 minučių anksčiau. Ji iš savo maišiuko išsitraukė naują, ką tik įsigytą telefoną ir paprašė viską paeiliui parodyti, nes tai buvo pirmasis jos išmanusis telefonas“, – prisimena pašnekovė.
Konsultacija užsitęsė iki dviejų valandų – per tą laiką Dovilė Nijolei ne tik parodė, kaip naudotis telefonu, atsiuntė įvairių žiniasklaidos programėlių bei žaidimų jos anūkui, bet ir išsikalbėjo apie pačios Dovilės veiklas. Netgi išsiaiškino, kad Nijolės anūkė drauge su Dovile lanko tą pačią gimnaziją. „Nuo to laiko savo susitikimams skirdavome nemažai laiko, o dabar susitikusios mieste ar kokiame renginyje, visada pasisveikiname ir pasidomime, kaip sekasi“, – apie gimusią draugystę pasakoja panevėžietė.
Erdvė ir įgyti žinių, ir susipažinti
Pati išmaniąsias technologijas naudojanti pamokų ruošai ar kitoms veikloms Dovilė sako, kad išmanyti skaitmeninį pasaulį privalu bet kokio amžiaus žmonėms, siekiant sutaupyti laiko ir viską turėti vienoje vietoje. „Ypač vyresniame amžiuje, kai užsiimti kai kuriais dalykais jau nebeleidžia sveikata, o skaitmeniniu būdu galima ir sužinoti apie įvairias akcijas, renginius ar net susirasti papildomą darbą“,– patirtimi dalijasi e. skautė.
Būtent tokio tikslo – pagerinti senjorams gyvenimo kokybę supažindinant juos su skaitmeninėmis technologijomis ir internetu – siekia jau dvejus metus Lietuvoje veikiantis projekto „Prisijungusi Lietuva“ e. skautų tinklas, jungiantis daugiau kaip 1400 savanorių nuo 14 iki 29 metų.
Pasak projekto e. skautų veiklos koordinatoriaus Arvydo Ruseckio, tapti e. skautu – nesudėtinga, o nauda – abipusė. „Dažnai iš e. skautų išgirstame, kad jie, bemokydami vyresnius žmones, ir patys naujų dalykų sužino. Be to, neretai konsultacijose užsimezga pažintys, draugystės, kurios džiugina tiek vyresnį, tiek jauną – juk nedaug turime vietų, kur būtent jauniausi šalies gyventojai susipažintų ir bendrautų su senjorais“, – apie e. skautavimo ypatumus kalba A. Ruseckis.
Pasak D. Židonytės, į konsultacijas ateina įvairių žmonių: vieni nežinantys nieko, kiti jau mokantys naudotis išmaniaisiais telefonais, o tretieji – toli gražu nebe naujokai, bet stokojantys praktinių žinių apie programėles ar saugumą internete. Nepaisant savo žinių lygio, visi jie ateina motyvuoti išmokti daugiau. „Labiausiai mane žavi vyresnės kartos žmonių nuoširdus domėjimasis įvairiomis programėlėmis, saugumu, ar tiesiog elementariais telefono ar kompiuterio nustatymais“, – sako Dovilė.
E. skautais galėtume tapti kiekvienas
Pašnekovė su užsidegimu pasakoja ir apie kitą savo veiklą – jau šešerius metus ji yra aktyvi skautė ir būtent ši veikla užima didžiąją dalį jos laisvalaikio. „Skautauti mane motyvuoja daug dalykų: skautiškos veiklos ir stovyklos, galimybė tobulėti kiekvieną minutę, vertybės, visi skautams priklausantys žmonės, tapę broliais ir sesėmis, laisvė, galimybė kurti ir mokytis iš savo klaidų ir visi kiti dalykai, kurie mus supa, kai esame sueigoje, stovykloje ar tiesiog gyvenime“, – vardija ji.
Nors aktyvios merginos dienotvarkė, atrodytų, jau pilna, tačiau ji randa laiko dar ir savanorystei tos pačios Gabrielės Petkevičaitės – Bitės bibliotekos Atviroje jaunimo erdvėje bei teatro būreliui. „Šeima bei draugai, kai sugalvojau dar ir e. skaute tapti, nenustebo, nes nustebtų ir sunerimtų tada, jei aš būčiau namuose be veiklos“, – juokdamasi sako viskam laiko randanti dešimtokė.
Ji sako, jog e. skautu rekomenduotų pabūti kiekvienam ir mano, kad kiekvienas šiai veiklai turi tinkamų savybių. „Tikrai daugelis iš mūsų ne kartą esame pagelbėję mamai, tėtei, močiutei ar seneliui kažką surasti, paaiškinti telefone ar kompiuteryje. E. skautai tai ir daro“,– patikina ji.
Norint tapti e. skautu, reikia užsiregistruoti svetainėje www.prisijungusi.lt, susipažinti su ten esančia informacija, atlikti testą, parsisiųsti e. skauto pasą, o su juo nukeliauti į artimiausią biblioteką ir susitarus su bibliotekininku pradėti e. skauto veiklą.
„Labai kviečiu visos Lietuvos jaunimą išbandyti e. skauto veiklą. Ji leidžia prisidėti tiek, kiek galite, skirti laisvalaikio, kiek norite, o kiekvienam vyresnio amžiaus gyventojui jūsų pagalba ne tik praskaidrins dieną, bet ir palengvins gyvenimą šiuolaikiniame technologijų pasaulyje“, – sako e. skautų veiklos koordinatorius A. Ruseckis.