Geopolitikos diagnostika: Lenkija, Kinija, Japonija/Rusija
Lenkija
Faktas:
Prezidento rinkimus laimėjo pareigas einantis prezidentas Andrzej Duda.
Diagnozė:
Rinkimai turėjo principinę reikšmę visai Europos Sąjungai. ES institucijos pastaruoju metu kritikuoja Lenkijos vadovybę neva už žmogaus teisių pažeidimus, tačiau tuo pat metu negali ignoruoti valdžios populiarumo.
Esminis signalas iš Varšuvos sako, kad ES vadovai turi ne peikti piliečių pasirinkimą, o keisti savo pažiūrą į demokratiją. ES deklaruoja esanti liberalios demokratijos tvirtovė, bet ar tikrai liberali demokratija yra universali? Ar tikrai politinės laisvės, kurių niekas nekvestionuoja, turi įpareigoti žmones taip pat ir legalizuoti seksualinių mažumų norus ar menkinti religinius autoritetus?
Europos integracijos įkvėpėjas Robert Schuman teigė, kad demokratija bus krikščioniška, arba… jokios. Tad kokia ta demokratija yra tikra?
Kinija
Faktas:
Azijos ir Okeanijos šalys vis labiau koordinuoja savo veiksmus Kinijos atžvilgiu.
Diagnozė:
Dar taip neseniai atrodė, kad Kinija ramiai plečia įtaką Pietryčių Azijoje bei Okeanijoje, ir tik laiko klausima, kada gera pasaulio pusė bus „drakono šalies“ provincija.
Pandemija tapo savotišku atsikvošėjimo momentu. Regiono šalys pajuto, kad be Kinijos gyventi ne tik galima, bet ir reikia. Australija ėmėsi priemonių ginti Honkongo disidentus, žadėdama jiems lengvatines vizas, Pietų Korėja ir Naujoji Zelandija pasirašo ekonominio bendradarbiavimo „be Kinijos įtakos“ susitarimus, Japonija kviečia kaimynines šalis diskusijoms apie kolektyvinį saugumą nuo Pekino valdomos valstybės, indai kviečia australus į bendras karines pratybas. Ir taip toliau.
Kinijai nekaip su draugais…
Japonija/Rusija
Faktas:
Rusijos užsienio reikalų ministerija pranešė pateikianti Japonijai naujus pasiūlymus taikos sutarties sudarymui.
Diagnozė:
Nors pasaulis šiemet minėjo pusiau apvalias Antrojo Pasaulinio karo baigties metines, šis karas formaliai dar nesibaigė. Rusija (buvusi SSSR) iki šiol neturi taikos sutarties, tad santykiai tarp jų, griežtai kalbant, tik paliaubos. Rusai „nutekino“ informaciją, kad yra pasiruošę ieškoti kompromisinio sprendimo ir tikisi, kad jų pasiūlymai (kokie, dar nežinia), japonams bus priimtini.
Japonijos vyriausybė spėjo pranešti, kad jos pozicija Kurilų salų okupacijos klausimu nekinta, salų išlaisvinimas yra būtina sąlyga taikos traktatui. Taigi, matyt, ir vėl sulauksime tik pasikalbėjimo apie taiką, juk niekas nemano, kad Putino galvoje yra kokie sumanymai japonams nusileisti.
O pagaliau juk galima ir toliau gyventi be taikos traktato. Istorija rodo, kad neišspręstas senų karų problemas dažniausiai sprendžia… nauji karai.
Užsk. Nr. EV-206