Seimas svarstys didesnį finansavimą globėjų šeimoms ir šeimynoms numatančias pataisas
Seimas pradėjo svarstyti Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės teikiamas teisės aktų pataisas, kuriomis siekiama skatinti ir spartinti vaikų globą šeimose bei šeimynose ir įvaikinimą. Pasak projektus pristačiusios šalies vadovės vyriausiosios patarėjos Giedrės Kaminskaitės-Salters, naujomis nuostatomis siekiama padėti finansiškai šeimoms ir šeimynoms, kuriose auginami vaikai, netekę tėvų globos, taip pat tikimasi paspartinti globos ir įvairinimo procesus, kurie padėtų vaikams greičiau pasiekti globėjus bei įtėvius.
Teikiamais teisės aktų pakeitimais siūloma numatyti tikslinį priedą šeimose globojamiems vaikams. Pasak šalies vadovės patarėjos, šiuo metu šeimos, globojančios vaiką, gauna 152 eurų išmoką, kuri yra nedidinta nuo 1999 metų. „Palyginimui, vaikams, augantiems globos įstaigose, vidutiniškai skiriama 830 eurų per mėnesį. Taigi vaiko priežiūros forma, kuri yra palankiausia vaikui, šiandien yra mažiausiai skatinama“, – tvirtino G. Kaminskaitė-Salters. Pataisomis siūloma išmoką už vaiko globą šeimoje didinti du kartus – iki 304 eurų.
Projektais numatoma garantuoti didesnes šeimynos dalyvių – ir tėvo, ir motinos – pajamas: dabar jiems garantuojama minimali mėnesio alga (300 eurų) didėtų iki ne mažesnės kaip Vyriausybės tvirtinamos einamųjų metų draudžiamųjų pajamų sumos (431 euro). Taip pat, anot Respublikos Prezidento vyriausiosios patarėjos, siūloma garantuoti finansinę pagalbą, kurios šeimyna galėtų tikėtis iš savivaldybės, pavyzdžiui, prireikus suremontuoti šeimynos būstą. Pranešėja tvirtino, kad teikiamas teisinis reguliavimas padės užtikrinti didesnį apibrėžtumą asmenims, įsteigusiems šeimynas ir atitinkamai paskatins daugiau asmenų imtis šios veiklos formos.
Respublikos Prezidentė siūlo greitinti globos ir įvaikinimo procesą. „Globėjų ir įtėvių mokymai būtini, kad būtų tinkamai pasirengta priimti vaiką į šeimą. Šiuo metu mokymų tenka laukti 6 ar daugiau mėnesių arba vykti į kitą savivaldybę, nes Lietuvoje socialinių darbuotojų, galinčių teikti tokius mokymus, tėra 19 pilnų etatų. Tad globėjai ir būsimi įtėviai laukia mokymų, o vaikai ir toliau lieka institucijose“, – pristatydama naujas nuostatas kalbėjo G. Kaminskaitė-Salters. Socialinių paslaugų įstatyme siūloma numatyti, kad siekiant užtikrinti tinkamą globėjų ir įtėvių parengimą kiekvienoje savivaldybėje veiktų ne mažiau nei 2 atestuoti socialiniai darbuotojai. Anot pranešėjos, šios pataisos užtikrintų, kad Lietuvoje būtų parengiama daugiau asmenų vaikų globai ar įvaikinimui.
Teikiamomis pataisomis šalies vadovė taip pat siūlo spartinti nuolatinės globos ir įvaikinimo bylų nagrinėjimą teismuose. Numatoma įtvirtinti, kad šios bylos būtų nagrinėjamos pirmumo tvarka ne ilgiau kaip 2 mėnesius. Dabar tokios bylos neretai trunka nuo pusmečio iki metų.
Kaip tvirtino šalies vadovės patarėja, „2006 ir 2013 m. Lietuvai teikiamos Vaiko teisių komiteto rekomendacijos akcentuoja gėdingą faktą, kad Lietuvoje vaikų skaičius globos įstaigose ne mažėja. Šiuo metu arti 4 tūkst. vaikų auginami institucijose“.
Po pristatymo už Išmokų vaikams, Šeimynų, Socialinių paslaugų įstatymų ir Civilinio proceso kodekso pataisas balsavo 59 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė 5 parlamentarai. Pritarus projektams po pateikimo, toliau jie bus svarstomi Seimo komitetuose. Taip pat nuspręsta dėl šių projektų prašyti Vyriausybės išvados. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama sugrįžti birželio 4 d.