Geopolitikos diagnostika: Baltarusija, Libanas, Serbija
Baltarusija
Faktas:
Lukašenka laimėjo (ar „laimėjo“) prezidento rinkimus.
Diagnozė:
Sunku pralaimėti, kai pats nustatai rinkimų taisykles, pats paskiri oponentus ir pats skaičiuoji balsus. Balsų galima ir nebeskaičiuoti.
Tačiau iš kur tas kvailas tikėjimas, kad Baltarusijoje rinkimai gali ką nors pakeisti? Nė vienas save gerbiantis diktatorius nesileis, kad rinkėjai pakeistų valdžią, nes tada jis nevertas diktatoriaus vardo.
Tokiose šalyse valdžia keičiasi kitokiais būdais – arba valdovas baigia savo fizinę ir biologinę egzistenciją, arba jį nuverčia jo aplinka, kuriai anksčiau ar vėliau jis pabosta ir tampa nepatogus, arba įvyksta maištas/revoliucija (kaip kam patinka).
Jei kam įdomu mano nuomonė, tai labiausiai tikėtinas yra „rūmų perversmas“, koks „rumuniškas“ variantas, juk „batka“ jau užkniso savo aplinką. Gatvė gali tam padėti…
Vakarų šizofrenija tęsiasi. Ginti Lukašenką ir pripažinti, kad jis yra nepriklausomybės garantas ar atiduoti jį su visa šalimi Maskvai?
O svarbi detalė yra ta, kad Vilnius tampa Baltarusijos sostine (emigracijoje), tiesa Baltarusijos tautinėje sąmonėje jis toks visada ir buvo, kaip ir Baltarusija buvo Lietuva. Tai visai ne šizofrenija.
Libanas
Faktas:
Sprogimas Beiruto uosto sandėliuose sukėlė dar ir politinę krizę šalyje.
Diagnozė:
Svarbus signalas yra ne tik pats sprogimas, kas yra labai liūdnas faktas, bet ir visuomenės nuomonė apie galimą pasaulio pagalbą Libanui. “Neduokite pinigų valdžiai – pradangins”, štai kaip. Iki aštuntojo dešimtmečio pradžios Libanas buvo laikomas Vidurio Rytų Šveicarija – valdžios pasidalijimo Sistema gerai funkcionavo verslas ir ekonomika klestėjo… pavyzdys kitiems. Pilietinis karas (daugelis nebeatmena, dėl ko jis ten kilo), pavertė šalį regiono balaganu, kuriame kiekvienas tampa pats sau valdžia.
Sprogimas – tai lyg parašas po Libano politinio modelio mirties protokolu. Ši šalis jau, nebe visų, o niekieno… „Negerai padėtus” daiktus paprastai pasiima nusikaltėliai.
Serbija
Faktas:
Šalies ginkluotosios pajėgos įsigijo Kinijoje pagamintus dronus.
Diagnozė:
Serbija formalia yra NATO partnerė, pirmoji Europos šalis turėsianti KInijoje pagamintą įrangą. Išties keisti dalykai dedasi pasaulyje, kai vienos partnerės siūlo prieš Kiniją vos ne kariauti, kitos, jei ir kariaus, tai, neaišku, kutrioje pusėje.
Dėl kariavimo Kinijos pusėje tai perdėta. Tarpusavyje labai pelningai prekiavo šalys, kurios atsisuko vienos prieš kitas abiejuose pasauliniuose karuose. (Sakoma, kad vokiečiai bombardavo anglus iš lėktuvų, kuriuos sukurti padėjo tie patys anglai…).
Svarbu kitkas. Pandemija ne visiems reiškia Kinijos nuosmukį. Nestinga tų, kurie mano, kad ateitis vis dar priklauso kinams. Ne veltui pasaulio naujienų agentūros taip tiražavo plakatą iš Belgrado, kuriame serbai, neva, dėkoja bičiuliui Xi, tam iš Pekino.
Užsk. Nr. EV-221