Geopolitikos diagnostika: Libanas, Tadžikistanas, Taivanas
Libanas
Faktas:
Prezidentas Michel Aoun pradėjo vyriausybės formavimą.
Diagnozė
Kas turėtų būti labai lengva, darosi labai sunku. Libane, kaip žinia valdžia yra padalinta religinėms frakcijoms, ir kiekviena tiesiog pasiūlo savo atstovus, kuriuos prezidentui ne taip ir lengva kvestionuoti. Bėda ta, kad frakcijos neturi ką siūlyti – šalyje, grimztančioje į chaosą vis mažiau norinčių imtis kokios nors atsakomybės. Per metus pasikeitė trys ministrai-pirmininkai (premjeras visada yra musulmonas šiitas), niekaip neišrenkamas (svarbus!) finansų ministras, kurį deleguoja Hezbollah ir Amal grupuotės.
Prancūzijos prezidentas (žinia, pilnas įvairių iniciatyvų) pasiūlė savo planą stabilizuoti buvusią Prancūzijos valdą, tačiau, regis, tai būsianti dar viena prancūziška fix idėja.
O šiaip jau man Libano labai gaila. Galėtų būti nuostabi pavyzdinė šalis. Beveik Šventoji Žemė. Beveik.
Tadžikistanas
Faktas:
Prezidentas Emomali Rahmon perrinktas penktai kadencijai. Jis užtikrintai laimėjo, surinkdamas 85.4 procento balsų.
Diagnozė:
Rinkimai vyko ne tik Lietuvoje.
Jei manote, kad Lukašenka yra ilgiausiai valdžioje sėdintis valstybės vadovas, manykite kitaip. Emomali Rahmon valdžioje nuo 1992 metų. Pergyveno pilietinį karą šalyje, pergyveno islamistų sąmokslus, pergyvena ir rinkimus. Nelabai kas tiki jų objektyvumu, bet… prezidentas yra objektyvi realybė.
Gal tai ne toks jau menkas menas būti diktatoriumi, juk šalis pagal objektyvius rodiklius turėtų būti labai nestabili, etniškai ir geografiškai suskaldyta, ekonomiškai – beveik Rusijos gubernija. Nors šis prezidentas neatrodo toks nuolankus Maskvai, kaip mūsų pažįstamas „batka“, o ir demokratinės vakarietiškos opozicijos, kad ir kokios menkos, Tadžikistane nėra Putinui Tadžikistano diktatoriaus, kaip pavyzdingo valdovo nereikia, atrodo, kad Maskva Rahmonu pasitiki veikiau kaip savotiška priedanga nuo jau minėtų islamistų.
Taivanas
Faktas:
JAV administracija painformavo Kongresą apie planus pateikti Taivanui naują ginkluotės siuntą.
Diagnozė:
Taivano sąsiauris tampa realia fronto linija. Taivanas gaus mobilias artilerijos sistemas, ypatingo tiklsumo raketas, naujausią oro erdvės stebėjimo įrangą. Sakoma, kad tai pradžia. Demokratiją reikia ginti, net jeigu su kitoje sąsiaurio pusėje esančia nedemokratija vis dar norisi prekiauti.
Užsk. Nr. EV-240