Geopolitikos diagnostika: Armėnija/Azerbaidžanas, Bolivija, Ukraina/Turkija
Armėnija/Azerbaidžanas
Faktas:
Kalnų Karabacho mūšio lauke iniciatyva priklauso azerbaidžaniečiams.
Diagnozė:
Ilgą laiką Kalnų Karabacho konfliktas buvo laikomas „užšaldytu“. Pergalę mūšio lauke buvo pasiekę armėnai, tačiau kare atsiradusios vadinamos Kalnų Karabacho respublikos niekas nepripažino. Jos teritorija formaliai buvo Azerbaidžano dalis, teisės į kurią Baku valdžia niekados neatsisakė. Rusija pardavinėjo ginklus abiem pusėms, Azerbaidžanas, nors ir jausdamasis stipresnis, nedrįso pradėti karo, nes bijojo, kad rusai stos ginti armėnų.
Beveik trisdešimt metų Azerbaidžanas ruošėsi karui, ir rado sąjungininką, kuris Rusijos nebijo. Turkiją. Tai sužlugdė armėnų strategiją, kuri savo interesams ginti naudojosi vis ta pačia Rusijos keliama baime. Kai atsirado nebijančių Rusijos, paaiškėjo, kad Rusija ne taip jau ir skuba armėnams į pagalbą juolab, kad ir dabartinė Armėnijos valdžia nėra ta, kurią Maskva myli.
Žvelgiant plačiau, azerbaidžaniečiai atsikariauja Karabachą, bet kur kas svarbiau kita – Turkija laimi karą su Rusija.
Bolivija
Faktas:
Po pirmojo prezidento rinkimų turo užtikrintai pirmauja socialistų kandidatas Luis Arce.
Diagnozė:
Ne vardas ir pavardė čia svarbu. Svarbus politikos paradoksas. Praeitą rudenį masiniai protestai privertė bėgti iš šalies prezidentą Evo Morales, kaltinamą suklastojus rinkimus. Bet rinkimus laimi ne kokia nors opozicija, o žmogus buvęs artimas nuverstajam Morales‘ui, buvęs finansų ministras jo vyriausybėje. Kaip čia nepajuokavus, kad skirtingai nuo Lietuvos, Bolivijoje kaltas buvo prezidentas, o ne jo aplinka.
Tačiau, atrodo, kad galutinė pergalė nebus saldi. Kalbama, kad boliviečiai jau dabar ruošiasi porinkiminėms riaušėms, kaupdami maisto produktų atsargas. Prieš kažką reikės protestuoti.
Ukraina/Turkija
Faktas:
Prezidentas Zelenskis lankosi Ukrainoje, kur tikisi paramos kovoje su… Rusija.
Diagnozė:
Turkija išties tampa svarbiausia Rusijai besipriešinančia šalimi. Jau minėta apie jos paramą Azerbaidžanui. Jei tokią pat paramą gaus Ukraina, Rusijos teiginiai, kad Krymas visada rusų, o Donbasas – ne ukrainiečių, gali būti tikrai ne amžini.
O galiausiai kas jos abiem – Ukrainai ir Turkijai – belieka. Jei jau Vakarų Europa jų nepriima, „reikalus“ kaip nors tenka tvarkyti savo jėgomis.
Užsk. Nr. EV-243