Po Naujųjų – iš/į Jungtinę Karalystę: kas žinotina apie sveikatos draudimą
Nors Jungtinė Karalystė (JK) išstojo iš Europos Sąjungos (ES), pereinamuoju laikotarpiu ji dar taiko ES teisės aktus. Iki šio laikotarpio pabaigos likus vos mėnesiui, keliaujantiems kyla klausimų dėl jų sveikatos apsaugos.
Vienas populiariausių Lietuvos gyventojų maršrutų veda į JK, todėl tiek Lietuvoje, tiek už Lamanšo gyvenantys tautiečiai domisi, kas sveikatos draudimo srityje keisis nuo Naujųjų metų, pasibaigus JK išstojimo iš ES pereinamajam laikotarpiui.
Ligonių kasų specialistai pirmiausia pabrėžia, kad nuo 2021 m. sausio 1 d. JK nustos galioti būtinąją medicinos pagalbą visose ES šalyse garantuojanti Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK). Visi į JK keliaujantys lietuvaičiai turėtų pasirūpinti savo sveikata įsigydami privačių bendrovių siūlomą kelionės (sveikatos) draudimą. Tai reiškia, kad nuo 2021 m. sausio 1 d. ligonių kasos neapmokės JK suteiktų būtinosios medicinos pagalbos paslaugų išlaidų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų. Šios taisyklės išimtys bus taikomos tik tam tikroms asmenų kategorijoms, kurioms ir po 2021 m. sausio 1 d. bus ir toliau taikomos JK išstojimo iš ES susitarimo nuostatos.
Pavyzdžiui, JK aukštosiose mokyklose studijuojantys studentai iš Lietuvos iki studijų JK pabaigos bus laikomi apdraustaisiais privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) Lietuvoje ir turės teisę JK gauti PSDF biudžeto lėšomis apmokamas būtinosios medicinos pagalbos paslaugas. Kadangi, kaip minėta, po pereinamojo laikotarpio pabaigos JK teritorijoje nebegalios Lietuvos teritorinių ligonių kasų (TLK) išduodama ESDK, studentams bus išduodama teisę į būtinosios medicinos pagalbos paslaugas patvirtinsianti pažyma. Šiuo metu ES institucijose diskutuojama dėl šios pažymos šablono. Sprendimą tikimasi priimti iki 2020 m. gruodžio vidurio.
Tokią pažymą TLK išduos ir visiems PSD apdraustiems asmenims, kurie ketina į JK išvykti 2020 m. pabaigoje, o į Lietuvą grįžti jau pasibaigus pereinamajam laikotarpiui (po 2021 m sausio 1 d.). Norėdami gauti tokią pažymą, apdraustieji Lietuvoje privalės TLK pateikti informaciją apie jų kelionės trukmę.
Asmenys, gaunantys Lietuvos įstatymų nustatytą pensiją, išvykę gyventi į JK iki pereinamojo laikotarpio pabaigos ir JK nacionalinės sveikatos tarnybos (NHS) skyriuje užregistravę TLK išduotą dokumentą S1 arba E121 formos pažymą, toliau galės nemokamai naudotis JK sveikatos priežiūros sistema. Lietuvos ligonių kasos kompensuos jų gydymo išlaidas.
Į Lietuvą vykdami JK gyvenantis ir dirbantys tautiečiai turėtų pirmiausia kreiptis į JK NHS dėl teisės gauti naujo pavyzdžio ESDK. NHS įvertins, ar asmeniui taikomos JK išstojimo iš ES susitarimo nuostatos ir priims sprendimą dėl asmens teisės gauti būtinąją medicinos pagalbą lankymosi ES metu. Tie asmenys, kuriems NHS paslaugų skyriai (angl. Business Services Authority – NHSBSA) išduos naujo pavyzdžio ESDK arba ją pakeičiantį sertifikatą, būtinosios medicinos pagalbos paslaugas Lietuvoje galės gauti nemokamai.
Pasak ligonių kasų specialistų, JK naujo pavyzdžio ESDK jau pradėjo išdavinėti lapkričio mėnesį. Kortelės įsigalioja nuo jų išdavimo dienos. „Tad tautiečiai, kurie per žiemos šventes ar po jų sumanys aplankyti Lietuvoje gyvenančius artimuosius, gali atvykti su naujo pavyzdžio ESDK ir, prireikus būtinosios medicinos pagalbos paslaugų, šią kortelę pateikti Lietuvos gydymo įstaigose. Šios ESDK pagrindu suteiktų būtinosios medicinos pagalbos paslaugų išlaidas apmokės ligonių kasos. Lietuvos gydymo įstaigos yra informuotos apie naujo pavyzdžio JK išduodamas ESDK, kurios iš JK atvykstantiems apdraustiesiems garantuoja teisę į nemokamą būtinąją pagalbą“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Tarptautinių reikalų skyriaus vedėja Lina Noreikienė.
Tie JK apdraustieji, kurie nuo 2021 m. sausio 1 d. neturės šios šalies išduotos naujo pavyzdžio ESDK, turėtų kreiptis į NHSBSA dėl sertifikato, patvirtinančio teisę gauti būtinąją medicinos pagalbą.