Renginiai po atviru dangumi: ar yra reali galimybė užsikrėsti koronavirusu lauke?
Atsiritus antrajai koronaviruso bangai į Lietuvą, natūralu, kad šalyje sekė ne tik įvairūs apribojimai, tačiau ir griežtas karantinas su gausa draudimų. Draudžiamos veiklos ir lauke, kur, tikėtina, susiburs didesnis kiekis žmonių, nors, pasak ekspertų, lauke, kur grynas oras, yra minimali grėsmė užsikrėsti koronavirusu.
Vienas aktualiausių šiuo metu žmonių susibūrimo tikslų Lietuvoje – mėgavimasis atėjusia žiema ir jos pramogomis: žmonės birte pabiro ant kalvų su šeimomis čiuožinėti rogėmis, slidinėti. Tuo pasipiktino Slidinėjimo centrų asociacija, teigdama, kad taip yra taikomi dvigubi standartai. Tokiu atveju galima plačiau pažvelgti ir į kitas lankytinas Lietuvos vietas po atviru dangumi, kurios galėtų veikti, laikantis griežtų apribojimų lankytojams: botanikos ir zoologijos sodai ar renginiai po atviru dangumi, įsipareigojant reguliuoti srautus, laikytis rekomendacijų.
Pirmadienį spaudos konferencijoje po susitikimo su prezidentu dalyvavusi A. Armonaitė patikino, kad paslaugų teikimas lauke galėtų būti atnaujintas švelninant karantiną. Bet kada tai bus padaryta – dar nėra aišku. Tuo tarpu profesorius Saulius Čaplinskas yra ne sykį išsakęs savo nuomonę dėl tikimybės užsikrėsti koronavirusu lauke. Jis LRT laidos metu „Dienos tema“ sakė: „Savo ruožtu norėčiau pasakyti, kad pas mus dažnai galbūt perlenkiama lazda, pavyzdžiui, užsikrėsti lauke nėra taip paprasta. Užsikrėtimo lauke atvejų yra mažai, jeigu išvis jų yra, neregistruota ir užsikrėtimo atvejų nuo paviršių.“ Vėliau jis dar pridūrė, kad „lauke, kur yra vėjas ir jeigu žmonės dėvi kaukes, ilgai nebūna šalia vienas kito, arti nekvėpuoja, neteko matyti jokių duomenų, kad tokiais atvejais įvyktų masiški užsikrėtimai“. Nemiros Pumprickaitės LRT laidoje „Forumas“ užklausta LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto dekanė, profesorė Ramunė Kalėdienė apie galimybę atverti lankymui erdves po atviru dangumi, pavyzdžiui, zoologijos ir botanikos sodus, teminius parkus, net dvarus, sakė: „Aš manau, kad tai labai priklauso nuo mūsų visų sąmoningumo, nes jeigu mes visi laikysimės reikalaujamo atstumo, dėvėsim kaukes, nesibūriuosim be kaukių arti vienas prie kito, tai – kodėl gi ne.“
Žvelgiant plačiau į pasaulį, matoma, kad viešos erdvės ir jų lankymas nėra draudžiamas laikantis visų saugumo rekomendacijų, o užsikrėsti koronavirusu lankytinose vietose po atviru dangumi – vis mažiau bijoma. Pavyzdžiui, kad ir aptikus naują viruso atmainą bei maksimaliai sugriežtinus karantiną, Londone vis tik veikia Karališkasis botanikos sodas, žinoma, laikantis visų saugumo reikalavimų ir rekomendacijų, žmonių srauto ribojimo, nes patekimui į šią vietą reikalinga rezervuoti bilietus, o restoranai ir kitos erdvės yra uždarytos.
Lietuvoje suvaldyti žmonių srautus viešose erdvėse, kad būtų laikomasi visų saugumo reikalavimų – savivaldybėms užtikrinti labai sudėtinga, tačiau privatūs organizatoriai pavienes veiklas ir renginius po atvirus dangumi tikrai galėtų saugiai ir socialiai atsakingai organizuoti.