Dėl Astravo elektrinės saugumo problemų – stipri žinia iš Europos Parlamento
Šiandien Europos Parlamento (EP) už energetikos politiką atsakingas komitetas (ITRE) priėmė rezoliuciją dėl Astravo atominės elektrinės saugos. Už rezoliuciją balsavo 66 EP nariai, prieš – 2, susilaikė 7. Priimtoje rezoliucijoje konstatuojama, jog ši jėgainė yra geopolitinis Baltarusijos ir Rusijos projektas, ir kad jos statyba bei veikimas ateityje „kelia galimą grėsmę Europos Sąjungai ir jos valstybėms narėms saugumo, sveikatos ir aplinkos apsaugos srityse“.
Rezoliucija reikalaujama, jog Minskas sustabdytų komercinį jėgainės paleidimą, kol Baltarusija neįgyvendins visų ES saugumo ekspertų rekomendacijų ir tinkamai neinformuos Baltarusijos visuomenės ir kaimyninių šalių apie priemones, kurių buvo imtasi. Savo ruožtu, Europos Komisija raginama „kuo artimiau bendradarbiauti su Baltarusijos valdžia, kad būtų sustabdytas elektrinės komercinis paleidimas tol, kol visos ES streso testų rekomendacijos nebus visiškai įgyvendintos“.
Pasak ITRE komiteto nario, Žaliųjų/ELA frakcijos šešėlinio pranešėjo dėl rezoliucijos Bronio Ropės, pavyko pasiekti, jog šio Lietuvai svarbaus klausimo nagrinėjimo imtųsi įtakingas EP komitetas. Jis taip pat pabrėžė, kad, nepaisant išorinio spaudimo, tarp politinių grupių pavyko suderėti dėl stipraus rezoliucijos teksto.
„Rengdami rezoliuciją komitete patyrėme išorinį spaudimą tekstą silpninti, tačiau sėkmingai jį atlaikėme. Labai svarbu, kad rezoliucijoje aiškiai įvardijama, jog Astravas negali pradėti veikti komerciškai tol, kol visos ES saugumo ekspertų rekomendacijos nėra visiškai įgyvendintos. Tikiuosi, kad šis reikalavimas išliks ir rezoliucijos tekstą tvirtinant jau visam Europos Parlamentui,“ – sakė europarlamentaras Bronis Ropė.
Ateinančios Europos Parlamento plenarinės sesijos metu, vasario 11 d. vyks debatai dėl šio klausimo ir galutinis rezoliucijos priėmimas.
Šiandien priimtos EP ITRE komiteto rezoliucijos tekste, be kita ko, reiškiamas susirūpinimas dėl Astravo elektrinės vietos arti Lietuvos sostinės Vilniaus.
Tekste apgailestaujama, kad projektas įgyvendinamas nepaisant Baltarusijos piliečių protestų ir kad Baltarusijos visuomenės nariai, siekiantys didinti informuotumą apie jėgainės Astrave statybos procesą, buvo persekiojami ir neteisėtai suiminėjami.
Raginama, kad Komisija ir ES branduolinio saugumo ekspertai „primygtinai reikalautų“ iš Baltarusijos nedelsiant įgyvendinti visas saugumo rekomendacijas. Taip pat pažymima, kad nepaisant bendro Baltijos šalių susitarimo nutraukti komercinę elektros energijos prekybą su Baltarusija, vis dar įmanoma, kad Baltarusijoje pagaminta elektros energija patektų į ES rinką per Rusijos tinklą. Todėl ITRE komitetas „remia pastangas ištirti galimas priemones, kuriomis būtų užkirstas kelias komerciniam elektros energijos importui iš trečiųjų šalių branduolinių įrenginių, neatitinkančių ES pripažintų saugos lygių, įskaitant Astrave esančią branduolinę elektrinę“.