Atidaryti šeši nauji „Verslios Lietuvos“ bendradarbystės centrai „Spiečius“
Verslumo ir eksporto plėtros agentūra „Versli Lietuva“, siekdama užtikrinti verslumo skatinimo paslaugų prieinamumą visoje šalyje, kovo 31 d. atidarė šešis naujus bendradarbystės centrus „Spiečius“. Šių centrų paslaugos nuo šiol prieinamos Rokiškio, Utenos, Ukmergės, Plungės, Visagino bei Birštono smulkiesiems ir vidutiniams verslininkams. Tai didžiausia „Spiečiaus“ centrų plėtra nuo pirmosios tokio tipo bendradarbystės erdvės atidarymo 2016 metais – dabar Lietuvos regionuose veikia 13 „Spiečių“.
„Norėdami užtikrinti tolygų Lietuvos ekonomikos augimą, turime stiprinti verslo ekosistemą. Tikiu, kad naujųjų „Spiečių“ veikla suteiks platesnes galimybes mūsų žmonėms kurti ir įgyvendinti savo idėjas, padės verslininkams stiprinti įgūdžius, o naujoms įmonėms leis sklandžiai steigtis ir augti, – teigia Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Naujieji „Spiečiai“ įsteigti bendradarbiaujant su savivaldybėmis, kurios 2022 metais iš „Verslios Lietuvos” perims tolesnį šių centrų vystymą ir išlaikymą.
„Bendradarbystės centrai „Spiečius“ padeda auginti šalies regionus – stiprus smulkusis ir vidutinis verslas reikšmingai prisideda prie konkretaus regiono konkurencingumo bei patrauklumo investuotojams. Perspektyvi ir kūrybinga verslo aplinka svarbi regionų gyventojams – tiek vietiniams, tiek atvykstantiems įvairių sričių specialistams, verslininkams ar čia besikuriančioms jaunoms šeimoms. Turėdami galimybes įgyvendinti savo verslo vizijas arba matyti, kaip tai daro kiti, gyventojai regioną pradeda matyti kaip daug privalumų turinčią gyvenamąją vietą, – pažymi Roma Žakaitienė, Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė.
Prie bendradarbystės centrų „Spiečius“ prisijungę smulkieji verslininkai, be čia jiems suteikiamos nemokamos darbo vietos, gali naudotis pilnu verslumo paslaugų paketu, skirtu padėti vietiniams verslams kurtis ir augti. „Spiečiaus“ nariams teikiamos individualios verslo konsultacijos, suteikiama galimybė konsultuotis su verslo ekspertais, dalyvauti verslo įgūdžių ugdymo programose, mokymuose ir renginiuose bei bendrauti ir užmegzti pažintis su kitais regionų verslininkais. Dar šiemet „Spiečiaus“ paslaugų paketą papildys naujos paslaugos – e-komercijos dirbtuvės ir verslo auginimui skirta akseleravimo programa.
„Versli Lietuva“ generalinė direktorė Daina Kleponė pažymi, jog nuo šiol „Spiečiaus“ tinklas dengia visą šalies teritoriją, todėl centruose teikiamos tikslinės, kiekvienam verslui aktualios paslaugos – ranka pasiekiamos visiems Lietuvos smulkiesiems ir vidutiniams verslininkams.
„Lietuvos regionuose veikiančių verslų skaičius nuolat auga, todėl „Versli Lietuva” vystomų „Spiečiaus“ centrų plėtra yra natūralus žingsnis, siekiant užtikrinti paprastesnį bei sklandesnį verslumo skatinimo paslaugų teikimą. Pandemijos kontekste „Spiečių“ veikla įgauna dar didesne reikšmę – verslumo skatinimo paslaugos kaip niekad reikalingos šalies verslininkams padėti išgyventi ir įveikti COVID-19 sukeltas pasekmes. Ateiname dar arčiau daugybės regionuose veikiančių verslų, todėl tikimės, kad jie aktyviai naudosis nemokamomis paslaugomis ir greitai augins savo verslą drauge su „Verslia Lietuva“, – pažymi D. Kleponė.
Anot D. Kleponės, vien praėjusiais metais prie „Spiečių“ prisijungė per pusšimtį naujų narių, o daugiau nei 90 regionų verslininkų jau rezervavo darbo vietas naujai atsidariusiuose „Spiečiuose“, todėl šie centrai startuoja beveik pilni.
Prie naujų „Spiečių“ norą prisijungti išreiškę verslininkai nurodė, jog labiausiai laukia verslumo skatinimo renginių, taip pat domisi individualiomis verslo konsultacijomis, verslo įgūdžių ugdymo programomis bei verslo mentorių pagalba. Verslininkų, norinčių papildyti „Spiečiaus“ bendruomenę, veikla labai įvairi: nuo baldų, medžio gaminių ar lietuviškos sportinės aprangos gamintojų iki vystančių elektrinių paspirtukų nuomos tinklą ir kuriančių programinę įrangą verslininkų.
Bendradarbystės centrai „Spiečius“ toliau veiklas vykdys nuotoliniu būdu ir fiziškai savo duris atvers, kai šalyje pasibaigs karantino ribojimai, varžantys žmonių susibūrimus. Vis tik, D. Kleponė pastebi, jog karantinas netrukdo „Spiečiuose“ teikti verslumo paslaugas.
„Dar praėjusiais metais dalį paslaugų perkėlėme į internetinę erdvę. Verslininkai gali nevaržomai konsultuotis, dalyvauti verslo mentorystės programose, kurios kaip tik šiuo metu startuoja anksčiau įkurtuose „Spiečiuose“, o renginiai ir mokymai taip pat sėkmingai vyksta nuotoliniu būdu“, – pasakoja D. Kleponė.
Anksčiau įkurtuose „Spiečiuose“ reziduojančių verslininkų rezultatai džiugina: skaičiuojama, jog centrų narių apyvarta per 2020 metus, kai šalies verslų veiklą ribojo karantinas, paaugo 68 %, kas penktas narys (20 proc.) pradėjo vykdyti eksportą, o daugiau nei dešimtadalis narių (12 proc.) pritraukė naujų investicijų, kurių bendra suma siekia beveik 200 tūkst. eurų.
„Spiečiaus“ bendradarbystės centrų tinklas pradėtas vystyti prieš penkerius metus – 2016 metais pirmasis centras savo duris atvėrė Alytuje ir per trejus metus centrai buvo įkurti Šiauliuose, Tauragėje, Panevėžyje, Klaipėdoje ir Marijampolėje ir Kėdainiuose. 2021 metais įvyko sparti „Spiečių“ plėtra ir jų veika pradėta vykdyti Rokiškyje, Utenoje, Ukmergėje, Plungėje, Visagine ir Birštone. Iš viso Lietuvoje veikia 13 bendradarbystės centrų „Spiečius“.