Inovatyvus baltų kultūros pažinimo centras „Baltų kelias“ Šiauliuose atveria duris lankytojams
Šiauliuose įkurtas pirmasis interaktyvus baltų kultūros pažinimo centras Lietuvoje ir Latvijoje su dideliu džiugesiu atvėrė lankytojams duris. Ši unikali erdvė, padės supažindinti lankytojus su baltų kultūros praeitimi ir dabarties raiškomis. Pirmieji naujojo centro lankytojai neslėpė susižavėjimo ir tikino, kad dar sugrįš ir nuodugniau susipažins su centro privalumais.
Centro „Baltų kelias“ darbo laikas darbo dienomis 10-18 val., šeštadieniais 10-16 val., sekmadieniais 10-14 val. Kol kas į Centrą įleidžiama tik po 6 lankytojus, kurie turi dėvėti apsaugines veido priemones bei vienkartines pirštines (platinamos Centre). Prieš atvykstant, prašome užsiregistruoti el. p. info@baltukelias.lt arba tel. +370 60 409 902. Jūsų registracija bus patvirtinta Centro darbuotojui atsakius. Mūsų adresas: Vilniaus g. 213-90, Šiauliai (buvusio „Žiburio“ knygyno patalpos).
Šiame centre šiuolaikinėmis technologijomis, eksponatų kopijomis, edukacinėmis veiklomis pristatoma baltų istorija, kultūra, gyvensena sukuriant galimybes ugdyti sąmoningą baltiškojo paveldo pažinimą ir jo išsaugojimo nuostatas jaunimui, šeimoms, turistams, Šiaulių miesto gyventojams. Centre galima įsigyti įvairių suvenyrų, čia platinami „Baltų kelio“ leidiniai.
Centro ekspozicijos idėja sukurta pasirinkus universalų objektą, taip pat svarbų baltų simbolį – saulę. Atsižvelgta ir į sąsają su Šiaulių miestu, kuris yra žinomas kaip Saulės miestas. Ekspozicijoje naudojamos dekoro detalės, meniniai sprendiniai sukurti remiantis žiniomis apie baltų gyventas ir gyvenamas teritorijas, genčių istorinę raidą, piliakalnius ir laidoseną, gyvenimo būdą, ornamentiką, keramiką, audimą, metalo apdirbimą, bitininkystę, mitybą, sutartines, gamtą. Centras skirtas skatinti aktyvų lankytojų dalyvavimą, susidomėjimą, pažinimą ir informacijos įsisavinimą per pojūčius – klausą, uoslę, regėjimą ir lytėjimą. Todėl rašytinės informacijos juose pateikiama nedaug, tik trumpai supažindinama su tema ar ant stendo vaizduojama veikla, užsiėmimu. Visa informacija pateikiama lietuvių, latvių ir anglų kalbomis.
Centras kurtas remiantis universalaus dizaino principais: yra audiogidas (keramikos, metalo apdirbimo, audimo, sutartinių temos), stendų pavadinimai pateikti Brailio raštu, žmonėms su judėjimo negalia ar šeimoms su vaikų vežimėliais yra įrengtas nuožulnus šlaitas – pandusas, taip pat keltuvas patekti į sanitarines patalpas.
Tiek jaunas, tiek senas apsilankęs muziejuje ar kitame šviečiamąją funkciją atliekančiame centre tikisi naujovių. „Baltų kelio“ erdvėse rasite net keturis interaktyvius žaidimus. Tai istorine ir archeologine medžiaga moksliškai pagrįsti žaidimai, kurie kompiuterinės grafikos ir animacijos pagalba tampa tikru dėmesio centru. Prisiliesti, išbandyti ir sužinoti – taip galima pavadinti šiuos keturis žaidimus, nepaliksiančius abejingų.
Biometriniais žmogaus duomenimis paremtame žaidime „Baltų „profesija“ galima pamatyti, kaip atrodytum, jei būtum verpėja, audėja, kariu, žveju ar kt. ir atsisiųsti tokį portretą nuskenavus QR kodu. Kitas edukacinis žaidimas „Pažink baltiškus daiktus“ supažindina su baltų genčių buityje naudotais daiktais. Krentant įvairiems objektams, reikia identifikuoti, kurie priklauso baltiškajam laikotarpiui ir tematikai, o kurie – ne. Žaidimo metu renkami taškai. „Nukeliauk į Baltų kasdienybę“ žaidimo technologija leidžia žmogų, stovintį prieš kamerą, perkelti į unikalią papildytos realybės aplinką, kurią jis pats pasirenka. Turistas turi galimybę sukomponuotą vaizdą su savo atvaizdu išsisaugoti kaip nuotrauką ir atsisiųsti nuskenavus QR kodu. Daugiausiai erdvės palikta žaidimui-instaliacijai „Baltų gyvenimas“ – ant specialiai paruoštos, lietimui jautrios plokštumos projektoriai, sensoriai pristato atskirų baltų genčių savitumą, taip pat bendrus baltiškosios gyvensenos aspektus. Tai garsais, šviesomis užpildyta erdvė, kuri dar geriau leidžia pažinti senovės baltų kultūrą ir gyvenimą.