Priimti sprendimai dėl spartesnio prieglobsčio prašymų nagrinėjimo
Vyriausybė pritarė Vidaus reikalų ministerijos pasiūlymams dėl įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ pakeitimo.
Ministerija siūlo pakeisti tam tikras nuostatas, susijusias su prieglobsčio prašymų nagrinėjimu, kad būtų paspartintas tokių prašymų nagrinėjimas ir priimti sprendimai dėl jų, taip pat apribotos kai kurios prieglobsčio prašytojų teisės tais atvejais, kai valstybė jų negali užtikrinti dėl valstybėje paskelbtos karo padėties, nepaprastosios padėties, taip pat ekstremaliosios situacijos ar ekstremaliojo įvykio dėl masinio užsieniečių antplūdžio.
„Į Lietuvą kiekvieną dieną, neteisėtai kirsdami valstybės sieną, atvyksta šimtai migrantų. Visi suprantame, kad daugelis jų nėra tikrieji prieglobsčio prašytojai ir siekia per Lietuvą patekti į kitas Europos Sąjungos valstybes, piktnaudžiaudami prieglobsčio procedūra. Tai hibridinės agresijos dalis. Reaguodami į tai, privalome keisti tam tikras įstatymų nuostatas ir taip užtikrinti, kad tiek migracijos sistemos, tiek teismų darbas nebūtų sutrikdytas dėl itin didelio kiekio prieglobsčio prašymų“, – teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Šiuo metu įstatyme „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ numatytas maksimalus 28 dienų terminas – per tokį laikotarpį prieglobsčio prašytojai gali būti neįleisti į Lietuvos Respubliką. Atsižvelgus į augančius nelegalios migracijos srautus, 28 dienų terminas pratęsiamas karo padėties, nepaprastosios padėties, taip pat ekstremaliosios situacijos ar ekstremaliojo įvykio dėl masinio užsieniečių antplūdžio laikotarpiu dar 28 dienoms, kai pasibaigia šie išvardyti įvykiai.
Siekiant paspartinti galutinių sprendimų dėl prieglobsčio prašymų priėmimą ir sumažinti teismų krūvį, nustatoma skundų dėl neigiamų sprendimų privaloma ikiteisminio nagrinėjimo procedūra Migracijos departamente (jei toks skundas būtų teikiamas).
Įstatyme numatyta, kad prieglobsčio prašytojas gali būti sulaikytas ar apribota jo teisė išvykti iš apgyvendinimo vietos, jei jis į Lietuvos Respublikos teritoriją atvyko neteisėtai kirsdamas Lietuvos Respublikos valstybės sieną, esant karo padėčiai, nepaprastajai padėčiai, taip pat ekstremaliajai situacijai ar ekstremaliajam įvykiui dėl masinio užsieniečių antplūdžio. Įstatymu išplečiamos prieglobsčio prašytojų apgyvendinimo galimybės, panaikinami kai kurie buvę apgyvendinimo ribojimai (pvz., dėl didelių neteisėtų migrantų srautų ir apgyvendinimo vietų trūkumo nelydimi nepilnamečiai nebūtinai privalės būti apgyvendinti Pabėgėlių priėmimo centre). Daugiau įgaliojimų suteikiama Valstybės sienos apsaugos tarnybai (pvz., priimti sprendimus dėl apgyvendinimo).
Esant dideliems prieglobsčio prašytojų srautams ir siekiant kuo greičiau išnagrinėti prašymus suteikti prieglobstį nuspręsta, kad nelydimų nepilnamečių, kurie prašo prieglobsčio, ir prieglobsčio prašytojų, kurie buvo kankinti, išprievartauti ar patyrė kitokį sunkų psichologinį, fizinį ar seksualinį smurtą, prašymai suteikti prieglobstį, paskelbus karo padėtį, nepaprastąją padėtį, taip pat ekstremaliąją situaciją ar ekstremalųjį įvykį dėl masinio užsieniečių antplūdžio, galėtų būti nagrinėjami skubos tvarka.