Teisingumo ministerijoje aptartos nuteistųjų įdarbinimo problemos
Per artimiausius ketverius metus ketinama dvigubai padidinti laisvės atėmimo vietose dirbančių nuteistųjų skaičių bei į naujus gamybos įrenginius investuoti apie 2,6 mln. eurų.
Teisingumo ministerijos Kolegijos posėdyje buvo diskutuojama apie nuteistųjų įdarbinimą, jų integracijos į visuomenę problematiką, valstybės įmonėje „Mūsų amatai“ gaminamos produkcijos konkurencingumą, nuteistųjų kvalifikaciją.
Šiuo metu vien valstybės įmonėje „Mūsų amatai“, turinčioje filialus Alytuje, Marijampolėje ir Pravieniškėse, dirba apie 900 laisvės atėmimo bausmes atliekančių nuteistųjų iš 7,7 tūkst. bausmes atliekančių asmenų. Dirbantys nuteistieji gamina metalo ir medienos gaminius, liejinius, baldus, dirba siuvykloje. Panašus skaičius nuteistųjų šiuo metu taip pat dirba įvairius ūkio darbus.
„Dažnai manoma, kad pagrindinis paskirtos laisvės atėmimo bausmės tikslas – izoliuoti nuteistąjį nuo visuomenės, kad šis nedarytų naujų nusikaltimų. Tačiau tokį požiūrį privalome keisti. Atsidūrusiam laisvės atėmimo vietoje asmeniui turime sudaryti sąlygas keisti požiūrį į gyvenimą, įgyti profesinių įgūdžių, kurie leistų nuteistajam išėjus į laisvę lengviau integruotis į visuomenę. Visai visuomenei svarbiausia, kad toks asmuo į laisvės atėmimo vietas nebesugrįžtų“, – po Teisingumo ministerijos Kolegijos posėdžio pažymėjo ministras Juozas Bernatonis.
Kolegijos posėdyje buvo pažymėta, kad nuteistųjų įdarbinimas leistų greičiau atlyginti padarytą žalą nukentėjusiems bei sukaupti lėšų pirmiesiems gyvenimo laisvėje mėnesiams. Būtent net 16 proc. asmenų, išėjusių į laisvę, per pirmus metus vėl padaro naujus nusikaltimus ir grįžta į laisvės atėmimo vietas.
Posėdyje buvo sutarta, kad iki rudens Kalėjimų departamentas prie Teisingumo ministerijos parengtų aiškų, glaustą laisvės atėmimo vietų sistemos veiklos modelį. Šiame darbiniame dokumente turėtų būti parodytas visapusiškas ir sisteminis požiūris, o ne svarstomos atskiros veiklos sritys, kaip, pavyzdžiui, vien tik nuteistųjų mokymas, jų įdarbinimas, sveikatos apsauga, gyvenimo sąlygų ar infrastruktūros gerinimas.