Maneitų kaime įprasmintas žuvusių partizanų atminimas
Savo krašto pažinimas, istorijos išmanymas – tai kiekvieno piliečio teisė ir pareiga. Praeitis yra stiprybės šaltinis, kuriuo galime remtis gyvendami čia ir dabar. Būti pilietišku nėra nei privalumas, nei garbė – tai neatsiejama kiekvieno piliečio savasties dalis, kurią turime nuolat puoselėti.
Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro Šeduvos technologijų ir verslo mokymo skyriaus iniciatyva Maneitų kaime atstatytas paminklas žuvusiems partizanams.
Pažintis su šia vieta prasidėjo nuo nacionalinio mokinių kūrybinio konkurso „Praeities stiprybė dabarčiai“. Dar 2018 metais grupė Šeduvos technologijų ir verslo mokymo skyriaus mokinių ir mokytojų parengė trumpą aprašą apie Lietuvos žaliąją partizanų rinktinę, veikusią Šeduvos apylinkėse. Padedant Pakalniškių seniūnijos darbuotojams, buvo atrastas paminklinis akmuo, skirtas žuvusiems partizanams. Jis žymėjo buvusios Antano Meškausko sodybos vietą, kurioje 1949 m. sausio 25 d. nužudyti partizanai: rinktinės vadas Petras Masilaitis – Virpša, Giria, jo asmens sargybinis Mečislovas Baltramiejūnas–Tadas, rinktinės štabo Žvalgybos skyriaus viršininkui Antanas Brazauskas – Žaibas ir partizanai Ona Brazauskaitė – Vaikutis, Juozas Montvilas – Apuokas, Petras Paluckas – Žukas, Kazimieras Venclovas – Dėdė. Rastas ir nuvirtęs kryžius, tad kilo idėja jį atstatyti.
2021 metų rugsėjo 24 dieną suorganizuota naujojo kryžiaus šventinimo ceremonija, į kurią susirinko visi, kurie palaikė šią iniciatyvą ir prisidėjo prie jos įgyvendinimo.
Radviliškio rajono savivaldybės meras Vytautas Simelis pasidžiaugė susirinkusiųjų bendryste ir prasmingu projektu, siekiant išsaugoti partizanų žūties vietos atminimą rajone. RTVMC direktorius Jonas Pravilonis padėkojo visiems prisidėjusiems prie šio prasmingo projekto. Kryžių pašventino Šeduvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčios klebonas Viginijus Kazaitis. Tinkamai pagerbti žuvusiųjų atminimą padėjo Radviliškio 601 kuopos Šeduvos jaunieji šauliai bei Raudondvario kultūros centro moterų vokalinis ansamblis „Vakarė“. Susirinkusieji į šventinimo ceremoniją turėjo galimybę pabendrauti su Meškauskų, kurių sodyboje buvo nužudyti partizanai, giminaičiais. Džiugu, kad idėja atstatyti kryžių subūrė laisvės kovų istorijai neabejingus žmones, kad ji užsižiebė ir mokytojų, ir mokinių širdyse.