Ar žiūrovai patyrė ŠOK‘ą?
Startavus rudeniui, telšiškiai apdovanoti aukšto lygio kultūriniais renginiais. Rugsėjį Telšių Žemaitės dramos teatro scenoje profesionalai keitė profesionalus, o žiūrovai patyrė tikrą, emociškai stiprų, kultūrinį ŠOK‘ą – pirmąjį profesionalaus šokio festivalį, jungiantį baletą ir šiuolaikinį šokį.
Išgyventi emociją
Projektą parengė ir festivalį organizavo Telšių Žemaitės dramos teatras, projekto idėjos autorė bei koordinatorė – choreografė Ina Levickienė. Festivalio atidaryme dalyvavusi Telšių rajono savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Eglė Tarvainytė džiaugėsi kokybiško turinio renginiu, projekto sumanytojai Inai linkėjo sėkmės ateities projektuose ir skatino nesustoti bei dėti visas pastangas, kad profesionalaus šokio festivalis ŠOK’as taptų tradiciniu ir pavergtų visų telšiškių bei miesto svečių širdis. Su sėkmingu projektu sveikino rajono vicemeras Mantas Serva, Kultūros ir turizmo skyriaus vyr. specialistė Vaida Udovičienė.
„Festivalio idėja – padovanoti kuo stipresnių įspūdžių, skatinančių išgyventi emociją per šokį, per judesį ir suteikti kuo daugiau naujų, praturtinančių patirčių. Esame dėkingi Lietuvos kultūros tarybai ir Telšių rajono savivaldybei už palaikymą, rėmėjams už skirtą paramą (maistą, grimą, dovanėles atlikėjams, spaustuvės ir kitas paslaugas. Tikiuosi, kad į festivalio renginius atvykę žiūrovai iš tiesų patyrė emocinį ŠOK‘ą ir matyti pasirodymai įspūdį ne vienam“, – kalbėjo I. Levickienė.
Pasmalsauta, ką festivalis suteikė patiems projekto dalyviams. „Šis festivalis man leido susipažinti su naujais choreografais, pamatyti jų darbus ir suteikė norą toliau tobulėti šokio srityje, o Telšiams suteikė naujų spalvų, leido gyventojams pažinti naujus šokio žanrus ir pamatyti užburiančius šokio žingsnelius“, – kalbėjo Telšių Žemaitės dramos teatro šokių studijos narys Ernestas Klimovas.
Pasirodymų marguma
Kūrybinėmis dirbtuvėmis festivalis startavo, kūrybinėmis dirbtuvėmis ir baigė. Paskutiniąją festivalio dieną Telšių Žemaitės dramos teatro jaunimo šokio studija (vad. Ina Levickienė) dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse su choreografe Lina Puodžiukaite – Lanauskiene, o klasikinio šokio paslapčių mokė choreografė Giedrė Zaščižinskaitė. Pirmosios kūrybinės dirbtuvės su choreografu Marijanu Staniulėnu vyko dar pernai, tik startavus projektui. Praėjusių kūrybinių dirbtuvių rezultatas – Telšių Žemaitės dramos teatro jaunimo šokio studijos ir choreografo Marijano Staniulėno bendras šokio projektas „Teatras – tai tu“.
Be šio kūrybinio darbo festivalio metu surengti dar penki skirtingi profesionaliojo šokio pasirodymai: renginį atidarė Telšių Žemaitės dramos teatro šokių studijos (vad. Ina Levickienė) auklėtiniai, pasirodė vienintelė step‘o šokio trupė Lietuvoje „Funny beat“, Marijano Staniulėno šokio teatras su šiuolaikinio šokio spektakliu „Jau ne ta“, Baltijos baleto teatras su spektakliu „Saldainių fėjos“ ir projektu „Vienatvės armija“. Renginių virtinę baigė Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos auklėtiniai, pristatę „Vasarvidžio sapną“ pagal V. Šekspyro komediją „Vasarvidžio nakties sapnas“ (spektaklio choreografinė idėja: Linos Puodžiukaitės-Lanauskienės).
„Kad Telšiai yra „ragavę“ visokio profesionalaus meno, puikiai atmenu, tačiau tokio, net penkiskart profesionalų desanto, – tikrai neteko regėti. Dėkoju šokio profesionalei, virtuozei, „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatei, Telšių Žemaitės dramos teatro ilgametei choreografei už idealią svajonę ir maksimalų jos įgyvendinimą, leidus Žemaitijos sostinę ištikti pozityviam „ŠOK‘ui“, sukėlusiam tikrą šoką skirtingo žanro, tematikos, scenografijos spektaklius stebėjusiems žiūrovams, turėjusiems galimybę ir pasimėgauti pačiu šokiu, ir iki giliausių pojūčių išgyventi stipriausias, netgi apnuogintas žmogiškosios būties pajautas. Galima tik pasidžiaugti, kad pirmą kartą Telšiuose įvykęs profesionalaus šokio festivalis „ŠOK‘as“ ištiko mus stipriausia meno pagava, kuri pozityviu šoku smūgiuodama jau ne slopino, o kaip tik pažadino per ilgą pandemijos laiką prisnūdusias ir profesionalaus meno išsiilgusias smegenis, ir viso kūno ląsteles. Belieka laukimas, kad ši puiki pozityviojo „ŠOK‘o“ patirtis taps gražia Žemaitijos sostinės tradicija“, – kalbėjo festivalio renginių žiūrovė Irena Daubarienė.
Kad ŠOK‘as buvo nesvetimas ir vietiniams šokėjams bei profesionalams, kad tai – naujovių atradimas ir turimų žinių bagažo papildymas, leidžia spręsti iš jų atsiliepimų. „Šis festivalis Telšiams padovanojo profesionalų, aukšto meninio ir techninio lygio šokį. Visi spektakliai ir pasirodymai priminė, kad šokis – tai ne tik šou, bet ir be galo svarbi meno sritis, reikalaujanti daug įdirbio, profesionalumo bei atsidavimo“, – sakė Telšių kultūros centro vaikų ir jaunuolių šokių studijos „Masčiukai“ vadovė Agnė Laurinavičiūtė.
Telšių kultūros centro pagyvenusių šokių kolektyvas „Džiugas“ vadovė Janina Reinienė pasidžiaugė plačiu skirtingo šokio pasirodymų repertuaru: „Žiūrovas, stebėjęs visus festivalio renginius galėjo pamatyti platų šokio spektaklių spektrą. Man patiko, kad festivalis skirtas buvo ne vien suaugusiems, bet ir vaikams. Manau, kad jie puikiai suprato baleto šokio spektaklį „Saldainių fėjos“.
Paklausus, ar tokie renginiai telšiškiams reikalingi, J. Reinienė atsakė: „Kuo mažiau žmonės mota, tuo jie mažiau ir domisi. Jei tokių renginių būtų daugiau, neabejoju, kad pamiltų šokio spektaklius ir gausiai juose lankytųsi. Taip pat yra ir su klasikine muzika: jei tu jos neklausai, ji tau negraži, neįdomi, tačiau vis dažniau klausant, prie jos priprantama, tad žmogus pradeda tobulėti, augti. Manau, kad tokių renginių paskirtis yra būtent tokia: skatinti žiūrovą siekti aukštesnio lygio. Būtų puiku, jei ŠOK‘as taptų tradiciniu ir ilgam užsibūtų Telšiuose, augindamasis savo žiūrovą“.