Panevėžio rajono sveikatos apsaugos sistema arti pradedamos reformos modelio

Kiekviena reforma turi savo teigiamas ir neigiamas puses, tad šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerija regionuose rengia susitikimus su savivaldybėmis ir aiškinasi, ar jos pritaria planuojamai reformai, ar ketina steigti asmens sveikatos priežiūros centrus“, – apie praėjusią savaitę Panevėžio regione vykusį Sveikatos apsaugos ministerijos ir regiono savivaldybių bei jose esančių sveikatos priežiūros ir gydymo atstovų susitikimą atsiliepia Panevėžio rajono savivaldybės gydytoja Renata Valantinienė.
Reformos tikslai ir jų realizavimas
Kaip skelbiama balandžio mėnesį Vyriausybės išplatintame spaudos pranešime, COVID-19 krizė atskleidė sveikatos paslaugų prieinamumo netolygumus, susijusius su sveikatos priežiūros specialistų trūkumu, netolygiu geografiniu paslaugų prieinamumu ir išryškino sveikatos sistemos struktūrines problemas. Tai lėta pažanga gerinant paslaugų kokybę, nepakankama pirminės sveikatos priežiūros plėtra ir nepadaryta pažanga pritaikant ligoninių tinklą, kad jis taptų efektyvesnis ir labiau atitiktų poreikius.
„Kai buvome susitikime su sveikatos apsaugos viceministre Danguole Jankauskiene ir kai išklausėme informaciją apie numatomus pokyčius, reformos tikslus, finansavimą, viceministrės paklausiau, ką turėčiau pasakyti žmonėms apie sveikatos apsaugos paslaugų prieinamumo ir kokybės pokyčius po reformos, kai bus įkurti asmens sveikatos priežiūros centrai, bet sulaukiau tik tokio paaiškinimo: „Jūs klausiate kaip politikas“. Manau, kad imantis reformuoti esamą sistemą, visi turime siekti vieno tikslo: padaryti sveikatos priežiūros paslaugas labiau prieinamas žmogui, – teigia Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis. – Panevėžio rajono savivaldybės sveikatos apsaugos sistema yra gan arti tos, kurią ketinama sukurti įgyvendinant reformą.“
Rajone išsaugotos visos paslaugos
„Iš to, kiek turime informacijos apie sveikatos priežiūros sistemos reformą, susidaro įspūdis, kad mes pakeičiame tik iškabą, nes mūsų poliklinikos teikiamos paslaugos beveik atitinka sumanytiems kurti asmens sveikatos priežiūros centrams, išskyrus kelias paslaugas, kurias turėsime nusipirkti. Kai prieš porą dešimtmečių buvo reikalaujama viską decentralizuoti, mes neskubėjome. Ir Panevėžio rajono taryba, ir tuometinis poliklinikos vyriausiasis gydytojas neleido išardyti turimos sistemos, užtat dabar mes turime beveik viską, ko reikės asmens sveikatos priežiūros centrui, – pasidžiaugia Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos direktorė Neringa Šinkūnienė ir pajuokaudama priduria. – Tuometinės reformos vykdytojų buvome vadinami ir mamutais, ir kitokiais vardais, bet rajono gyventojams reikalingas paslaugas išsaugojome.“
Šiuo metu Panevėžio rajono savivaldybės poliklinika teikia ir pirminio, ir antrinio lygmens paslaugas. Poliklinikoje dirba 24 šeimos gydytojai. Rajone veikia penkios ambulatorijos, trys gydytojų kabinetai, 18 medicinos punktų. Šioje įstaigoje dirba odontologai, protezuotojai, pediatrai.
Yra ambulatorinė slauga, trys slaugos ligoninės, teikiančios ilgalaikės priežiūros paslaugas. Poliklinika turi savo greitosios medicinos pagalbos tarnybą, psichikos sveikatos centrą, teikia reabilitacijos paslaugas. Taip pat teikiamos paslaugos į namus. Jas teikiantys specialistai aprūpinti automobiliais, tiesa, kaip pažymi pašnekovė, kai kuriuos reikia pakeisti naujesniais.
Po reformos, kaip teigia poliklinikos direktorė, šiek tiek keičiasi paslaugų į namus spektras. Prasiplečia ir paslaugų, ir asmenų, kuriems jos bus teikiamas, sąrašas. Tačiau konkrečiau, kas keisis, dar neaišku.
„Per seminarą buvo pasakyta, kad keisis slaugos stacionare tvarka. Bus apmokama tik už 30 dienų slaugą, o vėlesnė slauga bus tęsiama namuose. Matyt, norėdami padėti tolimesnės slaugos reikalaujantiems rajono gyventojams, turėsime įsteigti dienos slaugos centrą, prašyti savivaldybės pagalbos ryte atvežant, vakare pacientus išvežiojant po namus. Tačiau ir vėl – konkrečiai niekas neaišku“, – sako Neringa Šinkūnienė ir priduria, kad Panevėžio rajonui pradėta sveikatos apsaugos reforma didesnių rūpesčių nekelia.
Panevėžio rajono savivaldybė neturi stacionaraus gydymo įstaigos, todėl, pasak mero, reforma vyks paprasčiau, nes rajono gyventojai nuo seno naudojasi Panevėžio respublikine ligonine.
Tai, kad Panevėžio rajonui naujoji sveikatos apsaugos reforma nekelia papildomų problemų, mano ir Panevėžio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorius Andrius Busila, esant reikalui pavaduojantis savivaldybės gydytoją.
Jaunimas nesirenka kaimiškų rajonų
Teigiama, kad Lietuvoje, palyginti su Europa, yra daug gydytojų ir odontologų, bet mažai slaugytojų. Išties, kaip teigia Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos direktorė, gydytojų pakanka. Tik pastaruoju metu laikinam darbui bus reikalingas šeimos gydytojas.
„Tačiau visi specialistai ateina iš kitų įstaigų. Mokslus baigusių jaunų specialistų nesulaukiame. Jauni žmonės nenori rinktis atokesnių kaimiškų rajonų“, – mintimis pasidalija Neringa Šinkūnienė.
Esama apsirūpinimo specialistais tvarka, kaip pažymi Povilas Žagunis, kelia nemažai rūpesčių. Paprastai, norint prisikviesti reikalingą gydytoją, tenka sutikti su jo sąlygomis mokėti didesnį atlyginimą. „Jaučiu labai didelį nepatogumą prieš tuos žmones, kurie visą gyvenimą dirba poliklinikoje, bet jų atlyginimas tampa mažesnis už to žmogaus, kuris ateina dirbti, – apgailestauja meras. – Ir nepaisant mokamo didesnio atlyginimo, regionuose kai kurių specialistų trūksta. Labai trūksta vaikų psichiatrų. Viceministrė patarė mums jų ieškoti ir sakė, kad galima surasti. Paprašiau, kad padėtų surasti, bet konkretaus atsakymo taip ir nesulaukiau. Tik pasakė, kad kažkiek šių specialistų ruošiama, kad po kelerių metų jų kažkiek atsiras, kad situacija turėtų pagerėti. Kol kas neaišku, kas ir kokia tvarka bus finansuojama. Tikimės, kad sulauksime daugiau konkrečios informacijos apie reformą, bet vienaip ar kitaip reforma sukurta Vilniuje, o realizuojama savivaldybėse. Todėl norėtųsi, kad kuriantieji sistemą išgirstų savivaldybių pageidavimus ir savivaldybėms padėtų, o netrukdytų ją įgyvendinti. Kol kas jaučiame, kad sveikatos apsaugos reforma nuleidžiama iš viršaus.“