„Erasmus+“ programa padeda jaunimui atrasti Lietuvos regionus
ŠVIEPraėjusią vasarą Kurtuvėnų regioniniame parke (Kelmės ir Šiaulių raj.) lankėsi didelės grupės jaunų žmonių iš užsienio. Vietiniams gyventojams nuostabą kėlęs didelės užsieniečių grupės vizitas Lietuvoje turi vieną paprasta paaiškinimą – tai „Erasmus+“ programos jaunimo mainų, vykusių Lietuvoje, dalyviai.
„Erasmus+“ – tai ES programa, skirta švietimo, mokymo, jaunimo ir sporto sritims Europoje remti. 2021–2027 m. programoje daug dėmesio skiriama socialinei įtraukčiai, žaliajai ir skaitmeninei pertvarkai ir jaunimo dalyvavimui demokratiniame gyvenime skatinti. Ja remiami Europos švietimo erdvėje, Skaitmeninio švietimo veiksmų plane ir Europos įgūdžių darbotvarkėje nustatyti prioritetai ir veikla.
Net dveji šios programos projektai praėjusią vasarą pasirinko savo veiklas įgyvendinti būtent Kurtuvėnų regioniniame parke. Abiejų veiklų metu kaimo turizmo sodyboje „Ąžuolų slėnis“ iš viso apsistojo beveik 80 jaunų žmonių iš Lietuvos, Ukrainos, Sakartvelo, Armėnijos, Graikijos, Vengrijos, Ispanijos, Kroatijos ir Turkijos.
Pirmojo projekto, pavadinimu „InfoWars – Young Citizens Strike Back“, metu dalyviai gilinosi į melagienų ir propagandos temas. Neformalių veiklų metu dalyviai ne tik dalyvavo informacinėse sesijose, tačiau ir patys aktyviai kūrė veiklas bei dalinosi asmenine patirtimi. Šio projekto tikslas buvo lavinti jaunų žmonių kritinį mąstymą ir gebėjimą atsirinkti informaciją. Kiekvienas jaunas žmogus gali reikšti savo balsa ir skatinti pokyčius visuomenėje, todėl šių veiklų metu dalyviai mokėsi ne tik lavinti save, bet ir kaip tai daryti savo artimame rate.
Projekto metu dalyviai mokėsi ne tik su pagrindine projekto tema susijusių veiklų, bet ir kultūrinių vakarų metu. Kiekvieną vakarą viena šalis pristatydavo savo tradicijas, šokius, dainas, žaidimus ir kulinarinį paveldą. Apie šiuos vakarus savo įspūdžiais pasidalino ir projekto dalyvė Indrė: „Mane neapsakomai sužavėjo organizuoti kultūriniai vakarai. Lyginant su projektais, kuriuose teko dalyvauti anksčiau, mintyse iškyla žodis unikalumas. Šalių pristatymams dalyviai nenaudojo nei skaidrių, nei populiariųjų video. Kiekvienas vakaras būdavo kupinas kitoniškumo ir visokeriopo aplinkinių įtraukimo.“
Kitas projektas vadinosi „You-th in the Wild“ ir pagrindinis jo akcentas buvo mokymasis pasirenkant neįprastą metodą – žygiavimą ir stovyklavimą gamtoje. Jaunimo mainų pagrindinės veiklos metu dalyviai tris dienas ir dvi naktys žygiavo, gamino, miegojo, bendravo, gyveno bei mokėsi gamtoje. Įdomu tai, jog šios ekspedicijos metu dalyviai atsisakė savo mobiliųjų telefonų navigacinių sistemų ir visą laiką gamtoje orientavosi naudodami popierinius žemėlapius bei natūralius orientyrus.
Apie projekte patirtus įspūdžius pasakojo jaunimo mainų dalyvis iš Ispanijos Javier: „Iki šiol niekada nebuvau Lietuvoje ir taip pat niekada nežygiavau ir nestovyklavau gamtoje net tris dienas. Sunki kuprinę ant piečių, popierinis žemėlapis rankose ir anksčiau gyvenime nematyti žmonės šalia manes. Pirmas jausmas – jaudulys ir nerimas. Galų gale, kiekvieną vakarą sėdint prie laužo ir besimėgaujant neįtikėtinai gražia Lietuvos gamta, valgant karštas bulves ir keptus zefyrus supranti, jog ši patirtis yra neįkainojama. Grįžęs iš projekto supratau, jog ne tik išmokaus daryti naujus dalykus, bet ir pažinau save taip, kaip iki tol dar nebuvau pažinęs.“
Abu šiuos projektus organizavo Šiauliuose susikūrusi neformali jaunimo grupė „Et Cetera“. Prieš kelis metus dar gimnazijos suole gimusį tuometinių moksleivių idėja praėjusią vasarą sulaukė sėkmingo išpildymo. Šiuo metu Vakarų Europos universitetuose besimokantys organizacijos nariai patikina, jog jau pradėjo ruoštis pamatus tolimesnėms su „Erasmus+“ programa susijusioms veikloms, kurių metu Lietuvą bei organizacijos veiklas atras dar daugiau jaunų žmonių ne tik iš Europos, bet ir viso pasaulio.