Grinkiškyje į Sarvos upelį pateko teršalų
Šiandien Radviliškio rajono savivaldybėje nuotoliniu būdu į skubų posėdį susirinkę Radviliškio rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos nariai sprendė klausimą, kaip suvaldyti situaciją Grinkiškyje, kur sausio 3 dieną yra atsiradęs taršos židinys – pastebėtas krosnių kuro ar dyzelino nutekėjimas į Sarvos upelį.
Situaciją Grinkiškyje susirinkusiems ESK nariams pristatė Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Šiaulių valdybos Pakruojo aplinkos apsaugos inspekcijos vyriausiasis specialistas Mingaila Saulevičius. Pasak jo, aplinkosaugininkai, tikrindami 2022-01-03 rytą gautą gyventojo pranešimą, nuvykę į Grinkiškio miestelyje esančią pranešime nurodytą vietą, pastebėjo teršalų, galimai krosnių kuro, nutekėjimą į Sarvos upelį, kuris netoli užfiksuoto incidento vietos įteka į Šušvę.
Į įvykio vietą iškviesti Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Radviliškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai ėmėsi darbo – nedideliame vandens telkinyje ištiesė teršalus sulaikančias bonines užtvaras ir teršalus suskaidė specialiomis medžiagomis – dispergentais.
Pasak. M. Saulevičiaus, šiuo metu teršalų plitimas yra sustabdytas, bet būtina rasti teršalų patekimo į aplinką šaltinį. Į atvirą vandens telkinį teršalai pateko per drenažo sistemą, jų kiekis, tikėtina, nėra labai didelis, bet būtina išsiaiškinti, iš kur jie patenka į drenažo sistemą.
„Tai yra gana sudėtinga nustatyti, nes nėra likę kolūkių laikais nutiestų drenažo schemų. Nustatėme preliminarią vietą, kur prasideda ši drenažo sistemos atkarpa, bet labiausiai tikėtina, kad šie teršalai į aplinką pateko iš vadinamųjų alytnamių kvartalo. Juk seniau šie namai buvo šildomi būtent krosnių kuru. Būtina nustatyti, iš kur jis ten atsiranda, o jau tada bus galima kalbėti apie galutinį situacijos likvidavimą“, – sakė M. Saulevičius.
Posėdžiui pirmininkavusi Radviliškio rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos pirmininkė, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė pasiūlė komisijos nariams šį įvykį pripažinti ekstremaliu įvykiu ir sudaryti ekstremalaus įvykio šaltinio nustatymo ir likvidavimo darbo grupę, kuri imtųsi įvykio koordinavimo veiksmų ir nuolat informuotų Radviliškio rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos narius apie situacijos eigą. Šiems pasiūlymams pritarta vienbalsiai.
Šiuo metu prie šio įvykio likvidavimo klausimo dirba specialistų komanda, kuri Grinkiškio miestelyje apklausia gyventojus, šalia įvykio vietos esančių namų savininkus, kad kuo greičiau būtų išsiaiškintas taršos šaltinis. Tuo pačiu metu yra dirbama ir prie teršalais užteršto vandens telkinio, susikaupę teršalai renkami specialiomis gaudyklėmis, kad jie toliau nepatektų į atvirus vandens telkinius.