Jungties „NordBalt“ darbai artėja pabaigos link
Elektros tilto su Švedija „NordBalt“ darbų šiuo metu atlikta apie 80 procentų. Aukštos įtampos nuolatinės srovės keitiklyje pradedama montuoti pagrindinė įranga, reikalinga nuolatinę srovę keisti į kintamą ir atvirkščiai, o Baltijos jūroje jau pakloti 300 kilometrų aukštos įtampos nuolatinės srovės kabelio. Jungtimi elektra pradės tekėti šių metų gruodį.
„Brangiausia yra tokia energija, kurios vartotojai negavo tuo metu, kai jos labiausiai reikėjo. Todėl turime užtikrinti savo šalies bei regiono energetinį saugumą. Būtent tam skirti dabar vykdomi energetiniai projektai. Nutiesus „NordBalt“ jungtį su Švedija ir „LitPol Link“ – su Lenkija, sumažės priklausomybė nuo Rusijos elektros tiekėjų. Be to, padidinę tiekimo saugumą, užsitikrinsime ir mažesnę kainą, nes Švedijoje elektra yra pigesnė nei Lietuvos rinkoje“, – sakė energetikos ministras Rokas Masiulis.
Jungtis „NordBalt“ pavers Lietuvą patikima ir saugia elektros srautų kryžkele Europoje.
„Turėdami puikiai išvystytą perdavimo tinklą esame ypač patrauklūs energijai imlioms pramonės šakoms. Tai dar vienas puikus argumentas kviesti investuotojus, kurti naujas darbo vietas, auginti Lietuvos ir viso regiono konkurencingumą“, – sakė Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Daivis Virbickas.
Šiandien, balandžio 26 d., „NordBalt“ keitiklio statybų aikštelėje lankėsi Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.
Padidėjusios importo galimybės reiškia konkurencingesnes energijos kainas elektros rinkoje. Jau dabar ateities sandorių rinkos kainos 2016 metams vartotojams žada iki 13 proc. mažesnę elektros kainą rinkoje, lyginant su pernai metų vidutine kaina.
„NordBalt“ nuolatinės srovės keitiklio statybų aikštelėje šalia Klaipėdos transformatorių pastotės jau pamažu suvežama pagrindinė įranga, įrengiama vožtuvų salė ir netrukus bus atgabentos valdymo sistemos. Paties keitiklio pastato statybos yra baigtos, atliekami paskutiniai aplinkos tvarkymo darbai.
Baltijos jūroje laivas „Topaz Installer“ pradėjo kloti dar vieną 50 kilometrų ilgio kabelio atkarpą – iki Švedijos krantų liko 100 kilometrų. Jūroje kabelio klojimo ir apsaugos darbus tikimasi atlikti iki vasaros pabaigos.
453 kilometrų ilgio jungtis, sujungsianti Lietuvą ir Švediją, bus viena ilgiausių aukštos įtampos nuolatinės srovės jungčių pasaulyje. Tai yra pirmoji Lietuvos jūrinė jungtis su Šiaurės šalimi, jos galia bus 700 megavatų. Projektą Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ įgyvendina kartu su Švedijos elektros perdavimo sistemos operatoriumi „Svenska Kraftnat“.