Verslas internete: galimybės ir perspektyvos
Galvodami apie verslą, mes turbūt instinktyviai pagalvojame apie gamyklas ir prekių konvejerius. Ilgą laiką būtent toks vaizdinys apibrėžė tai, kas yra verslas. Laikui bėgant tokios vaizduotės rėmai prasiplėtė ir dabar žodžiu „verslas“ galime apibrėžti paslaugų verslus, parduotuves, net neformalias veiklas, kaip pavienių daiktų perpardavinėjimą.
Verslas – plati sąvoka. Bet net jei negalvojame apie gamyklas, tai mes vis tiek verslą savo galvoje susiejame su kažkuo apčiuopiamu. Jei norime „kurti verslą“, mums reikia kurti kažką realaus, kažką apčiuopiamo. Jei vis dar galvojate būtent taip – jūs galvojate senamadiškai. Interneto epochoje verslas nebeturi būti „apčiuopiamas“ ta senąją šio žodžio prasme. Verslas iš tiesų gali būti virtualus, o tokia tendencija tampa vis labiau išreikšta šiandienos skaitmenizacijos fone. Norint vystyti verslą, kurti produktą ir iš to uždirbti pelną nebėra būtina turėti fizinę infrastruktūrą: kartais užtenka turėti tik virtualią interneto svetainę.
Neįmanoma išsiversti be interneto net ir vykdant realią veiklą bei turint visą fizinę verslo infrastruktūrą. Internetas yra ta erdvė, kurioje šiandien žmonės praleidžia didžiąją dalį laiko, todėl dažnai jei verslo nėra internete – jo sėkmingo ir pelningo egzistavimo galimybės yra labai ribotos.
Šiame tekste aptarsime kelis pagrindinius internetinio verslo modelius bei pakalbėsime apie jo vystymo perspektyvas šiandien.
Internetinio verslo pavyzdžiai ir galimybės
Minėjome, kad nė joks verslas neišsiverčia be savo egzistavimo įtvirtinimo internete. Ar tai reprezentacinė svetainė, ar socialinio tinklo puslapis, dauguma verslų turi kažkokias šaknis internete.
Bet čia mes pakalbėsime apie verslą, kuris veikia išimtinai internete bei teikia būtent „virtualias“ paslaugas. Ir turbūt nėra geresnės vietos pradėti, nei nuo programuotojų darbo aptarimo. Programavimas – visos interneto infrastruktūros pamatas. Programuotojai ne tik kuria virtualius produktus (svetaines, programėles, kitus dalykus), bet taip pat prižiūri ir užtikrina viso to veikimą. Programuotojai būna labai skirtingi ir vienas programuotojas nebūtinai gali būti pakeičiamu kitu: jie dirba skirtingomis programavimo kalbomis, specializuojasi skirtingose sferose ir t.t. Aptarti programuotojų darbo specifiką tikrą būtų per daug sudėtinga, bet ir pats darbas yra „juodas“ ir tikrai imlus laikui. Jis tiesiogiai net nesisieja su verslu, bet jei ketinate kurti ir vystyti savo verslą, tai neišvengiamai susidursite su programuotojų poreikiu. Nebent pats ketinate organizuoti programuotojus ir teikti atitinkamas verslo paslaugas.
Elektroninės parduotuvės yra turbūt geriausias tipinio internetinio verslo pavyzdys. Įsteigti realią parduotuvę, kuri prekiautų produkcija realiose patalpose – sudėtingas procesas, imlus laikui ir kainuojantis nemažai pinigų. Tuo tarpu įsteigti elektroninę parduotuvę galima per vieną valandą ar greičiau. O be to galima net šią veiklą suorganizuoti taip, kad jums net nereikėtų sandėliuoti prekių (prekiaujant „dropshipping“ būdu).
Nuo ko pradėti?
Jei su internetiniu verslu bei visa interneto ekosistema nesate susidūrę, viskas išties gali atrodyti sudėtinga ir baisu. Kaip susikurti svetainę? Kaip užregistruoti svetainės adresą? Kaip sukurti atsiskaitymų sistemą? Nuo ko apskritai pradėti?
Galima pagalvoti, kad nemokant savo rankomis kurti svetainių, nemokant programuoti ar piešti svetainių dizainų, reikės arba samdyti brangius specialistus, arba pamiršti tokias verslo perspektyvas. Laimei, dabar egzistuoja visiškai nemokamos turinio valdymo sistemos, kurios leidžia savo svetainę susikurti nemokamai ir be jokių išskirtinių programavimo žinių.
Taip pat veikia interneto verslai, kurie siūlo savo platformą susikurti, talpinti ir prižiūrėti savo svetainę ar net specifinį jos variantą, pvz., elektroninę parduotuvę. „Zyro“ yra viena tokių platformų.
Galiausiai, jei nežinote nuo ko pradėti savarankiškai, visada galite nusipirkti jau paruoštą internetinio verslo projektą. Nemažai jų galite rasti verslo pardavimo portaluose, „Verslo Vitrina“ ar kituose, kur parduodami lietuviški verslai prekiaujantys virtualiais produktais ir ne tik. Taip pat galite tiesiog įvesti atitinkamus raktažodžius („parduodu verslą“, „verslo pardavimas“ ar pan.) internetinės naršyklės paieškos laukelyje ir surasti įvairių pasiūlymų. Tokie pardavimai dažniausiai neapsiriboja vien tik verslo perleidimu, bet jų metu taip pat „parduodamos“ konsultacijos, apmokymai, visas „know-how“. Todėl jei turite tam išteklių, galite pirkti tokio tipo verslą, o verslo pardavimo portaluose tikrai rasite variantų pagal savo kišenę.