Širvintų rajone oficialiai atidaryta Lietuvą ir Lenkiją jungianti GIPL dujotiekių jungtis
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį kartu su Lenkijos ir Latvijos Prezidentais Andrzejumi Duda ir Egilu Levitu bei energetikos komisare Kadri Simson paspaudė simbolinį, Lietuvą ir Lenkiją jungiantį, dujotiekio GIPL paleidimo mygtuką.
„Tai ypatinga diena Lietuvai ir Lenkijai, taip pat kitoms Baltijos šalims kaimynėms – Latvijai, Estijai ir Suomijai. Šiandien mes įtvirtiname savo energetinę nepriklausomybę ir stipriname atsparumą politiniam spaudimui bei energetiniam šantažui iš Rytų“, – atidarymo ceremonijoje pabrėžė Prezidentas.
Šalies vadovo teigimu, Rusijos karas prieš Ukrainą tik dar kartą parodė, kad Rusija niekada nebuvo ir nėra patikima partnerė, taip pat atvėrė akis daugeliui europiečių. „Todėl Lietuva kartu su Lenkija ir kitomis Baltijos šalimis užtikrintai sako: ne – Rusijos dujoms, ne – Rusijos naftai, ne – agresoriaus finansavimui. Dabar visas regionas pasirengęs skelbti tą pačią žinią. GIPL dujotiekis sujungia Lietuvą ir Lenkiją papildomais ryšiais. Diversifikuodamas energijos tiekimo kelius ir šaltinius, jis dar labiau sustiprina mūsų energetinę sąjungą ir tarpusavio paramą“, – sakė šalies vadovas.
Lietuvoje viešintis Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pabrėžė GIPL dujotekio svarbą šiandienos įvykių kontekste. „Daugelį metų Europa buvo priklausoma nuo Rusijos. Daugelį metų ES girdėjome, kad Rusija yra rimta ir patikima partnerė. Bet, deja, daugybę metų (negirdimi – aut. past) žodžiai, paaiškinantys, kas iš tiesų yra „Gazprom“, kad tai nėra įmonė, besivadovaujanti tokiais standartais, prie kurių pratusi Europa…“, – sakė jis.
GIPL dujotiekis integruoja Baltijos šalių ir Suomijos dujų rinkas į bendrą ES dujų rinką, diversifikuoja dujų tiekimo šaltinius ir maršrutus. Jis užtikrina gamtinių dujų tiekimo saugumą ir patikimumą, sudaro sąlygas efektyviau išnaudoti dujų infrastruktūrą regione, padidina dujų prekybos likvidumą Baltijos šalių ir Lenkijos prekybos zonose.
GIPL ilgis yra 508 km, iš jų 165 km – Lietuvos teritorijoje. GIPL dujotiekis driekiasi nuo Jauniūnų dujų kompresorių stoties (DKS) Širvintų rajone iki Holovčycių DKS Lenkijos pusėje. GIPL projekto vertė – apie 500 mln. Eur, iš jų apie 300 mln. Eur finansuota ES lėšomis. Projektą įgyvendino Lietuvos ir Lenkijos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatoriai „Amber Grid“ ir GAZ-SYSTEM.
„Šie projektai atrodo kaip Europos išsigelbėjimas iš Rusijos dujų „pavadžio“. Tačiau raginu ilgai neužsibūti naujų dujotiekių ir terminalų keliamoje euforijoje. Tai labai laikinas sprendimas. Jeigu nemažinsime iškastinių dujų vartojimo, Rusija per laiką gali rasti būdų, kaip savo iškastinį kurą ES rinkai parduoti per kitas šalis“, – savo facebook paskyroje komentavo Europos Parlamento narys Bronis Ropė.