Termometrų pasirinkimo niuansai
Temperatūros nukrypimas nuo normos – vienas pirmųjų signalų, bylojančių apie ligą. Todėl termometras kiekvienų namų vaistinėlėje yra bene svarbiausias dalykas. Šiandien termometrų gausa iš ties glumina ir klausimas, kurį pasirinkti gali tapti tikru galvos skausmu. Šiandien pačiais paklausiausiais laikomi skaitmeniniai termometrai. Tačiau tikrai nereikia numoti ranka ir į kitokių rūšių temperatūros matuoklius. Šiek tiek plačiau apie juos.
Skaitmeninių termometrų privalumai ir trūkumai
Pirmiausia dera paminėti, jog skaitmeniniai termometrai dar dažnai vadinami elektroniniais. Juose temperatūrą matuoja įmontuotas daviklis, o rezultatą galima matyti prietaiso ekrane. Kad išmatuoti temperatūrą šiuo termometru, reikalingas glaudus kontaktas su kūno paviršiumi. Kalbant apie šių prietaisų privalumus reikia paminėti:
- Saugumą, nes jame nėra gyvsidabrio ir juos labai sunku sudaužyti;
- Trumpą matavimo laiką, dažnai užtenka tik pusės minutės;
- Garsinį signalą, kuris praneša, jog temperatūra jau pamatuota;
- Gebėjimą išsaugoti ankstesnių matavimų duomenis, dažnai nei iki 25 kartų;
- Modelių įvairovę. Tai ypač svarbu, kai temperatūrą reikia pamatuoti vaikams. Mažyliai dažnai bijo šios procedūros. Tuo tarpu, kiškučio ar meškučio formos termometras tam suteiks žaismingumo.
Na, jeigu kalbėsime apie trūkumus, paminėsime, jog ne visų modelių termometrus galima plauti ir dezinfekuoti ir norint teisingai išmatuoti temperatūrą, būtina atidžiau perskaityti instrukciją. Kartais tam tiesiog pritrūkstama kantrybės.
Infraraudonųjų spindulių termometrai
Šie bekontakčiai termometrai taip pat sparčiai populiarėja. Be abejonės, vienu pagrindiniu privalumu galima įvardinti tai, jog nebūtina liesti kūno paviršių. Tai ypač aktualu kūdikiams ar psichinių sutrikimų turintiems asmenims. Paprastai bekontakčiais termometrais temperatūra matuojama prietaisą nukreipiant į kaktą arba ausį. Kitas privalumas – pats temperatūros matavimo procesas trunka vos kelias sekundes. Galiausiai, šie termometrai turi visas papildomas elektroninių termometrų funkcijas: atmintį, garsinius signalus, automatinį išsijungimą ir kitas naudingas funkcijas.
Visgi infraraudonųjų spindulių temperatūros matavimo prietaisai nėra sudaryti iš vienų privalumų. Jie turi ir trūkumų:
- Dažnai temperatūra rodoma su paklaidomis;
- Temperatūrą su jais galima išmatuoti tik griežtai nustatytose kūno vietose;
- Ausų termometrai esant vidinės ausies uždegimui rodo netikslius rezultatus;
- Jie reikalauja nuolatinės periodinės patikros.
Nepamirškime ir gyvsidabrio termometrų
Nors šiandien prietaisų su gyvsidabriu jau tikriausiai nenusipirksite, visgi, juos galima rasti ne vienuose namuose. Specialistai primygtinai rekomenduoja atsisakyti šių termometrų, nes sudaužius prietaisą su gyvsidabriu kyla reali grėsmė žmogaus sveikatai ar net gyvybei. Šie termometrai taip pat gana sunkiai nukratomi ir būtent intensyvaus kratymo metu jie gali iškristi iš rankų bei sudužti. Reikia paminėti ir ilgą temperatūros matavimo laiką. Dažnai prireikia net 5 minučių. Taigi, jeigu namuose vis dar turite gyvsidabrio termometrą – kuo skubiau jį pakeiskite nauju.