Unikalios vasaros stovyklos Ukrainos vaikams: kartu su lietuvių režisieriais kuria muzikinį kiną
Savo namus privalėjusiems palikti Ukrainos vaikams bandoma trumpam sugrąžinti atostogų džiaugsmą – jiems šią vasarą organizuojama ne viena meninė ir kūrybinė stovykla. Prie šios idėjos įgyvendinimo prisidėjo iniciatyva „Stiprūs kartu“, skirdama visą reikalingą finansavimą.
Grąžinti į vaikystę
Rašytojo, teatro ir kino režisieriaus Vytauto V. Landsbergio organizuojamos vasaros kino, teatro ir pasakų kūrimo stovyklos Lietuvos vaikams rengiamos kasmet. Tiesa, šiemet su iniciatyvos „Stiprūs kartu“ pagalba nuspręsta tokias stovyklas papildomai surengti ir mažiesiems ukrainiečiams – iš viso 70 vaikų praleis laiką kūrybos kupinoje aplinkoje.
„Deja, ne visiems vaikams ši vasara vienoda. Ypač ukrainiečiams. Daugelis jų artimųjų, tėvų ir bendraamžių likę Ukrainoje, rusų naikinamose teritorijose. Neįmanoma vaikų atplėšti nuo tos žiaurios realybės, tačiau bent trumpam galime padėti jiems grįžti į vaikystę“, – teigia Edmundas Jakilaitis, vienas iš „Stiprūs kartu“ iniciatorių.
Iššūkiai ir tobulinami įgūdžiai
Pirmoji kino stovykla jau eina į pabaigą. Čia ukrainiečiai grupelėse patys kuria dainas – ir muziką, ir žodžius. Visoms šioms dainos gims ir trumpi muzikiniai klipai, kuriuos patys rengia ir filmuoja su lietuvių režisierių pagalba.
„Kūrybinis iššūkis nemenkas – iš planuotų dvejų muzikinių klipų gims net keturi. Nepaisant karščio, vaikų susidomėjimas didžiulis. Filmavimo laikas gana trumpas, nes gražiausias apšvietimas auštant arba jau temstant, tad būna, jog vaikai keliasi prieš aušrą, kad spėtų viską pasiruošti ar dirba iki išnaktų. Labai daug jaunatviško azarto, kurį kreipiame į kūrybą – rezultatai bus įdomūs“, – pasakoja vienas iš stovyklos režisierių Vytautas V. Landsbergis.
V. V. Landsbergis neslepia, kad jaučiasi ukrainiečių vaikų nerimas, atsivežtos problemos, todėl daug dėmesio skiriama psichologinei gerovei, socialinių įgūdžių gerinimui, ugdomas savarankiškumas.
Anot jo, vaikų kūrybos džiaugsmai stipriai persipynę su liūdesio prieskoniu: „Nors stovykloje telefonų nenaudojame, būna ateina ir paprašo jo, nes reikia paskambinti tėčiui – bombarduoja tą rajoną, kuriame gyvena. Sužino, kad viskas gerai, eina toliau filmuot. Arba kitas sužino, kad dėdė reanimacijoje, kitas sužino, kad klasioko nebėra. Pasibūna ir grįžta vėl su draugais dirbt.“
Svarbiausia – ne kinas ar menas
Dalyje stovyklų ukrainiečiai dalyvaus kartu su Lietuvos vaikais. Taip tikimasi abipusiai kurti ryšį, nepaisant kalbos ar kultūrinių skirtumų. Ukrainos vaikai dažnai užsisklendę dėl patiriamų emocijų, o tokios stovyklos sukuria saugią aplinką, skatina bendrauti.
„Nors vaikai sužino apie meną, kino subtilybes, tačiau ne tai svarbiausia. Pagrindinis dalykas, kurio čia jie išmoksta – tai, kad reikia gyventi toliau. Turi nusipinti vainiką, kurį nori naudoti filmavime, padėti draugams sukurti laužą, pasiruošti kitus darbus. Kai matai iš viso to rezultatą – tada gera ir pačiam, ir draugams. Gyvenimas jiems neturi sustoti“, – sako V. V. Landsbergis.
Kūrybinės stovyklos bus ne vienintelės vaikams iš Ukrainos. „Stiprūs kartu“ iniciatoriai numatę, jog šią vasarą įvairiausiose stovyklose ilsėsis iš viso 500 karo pabėgėlių vaikų.
Nacionalinio savanorių koordinavimo centro iniciatyvą „Stiprūs kartu“ įgyvendina Lietuvos Šaulių sąjungos Pelėdų būrys kartu su kitomis visuomeninėmis organizacijomis ir partneriais.