Pakartotinai valstybės lėšomis protezuoti dantis galima po 3 metų
Dažna ligonių kasų gaunamų paklausimų tema – dantų protezavimas, apmokamas valstybės lėšomis. Tarp paklausėjų nemažai žmonių, kurie pasinaudojo šiomis paslaugomis ir norėtų jas gauti pakartotinai. Pasitaiko ir turėjusiųjų galimybę, bet nesusiprotezavusių dantų per tam skirtus 3 metus. Klausiama, ar dėl paslaugos galima kreiptis vėl, kaip ir po kiek laiko.
Kaip žinoma, teisę gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamo dantų protezavimo paslaugas turi apdraustieji, sulaukę senatvės pensijos amžiaus, nedarbingais ar iš dalies darbingais pripažinti gyventojai, vaikai bei žmonės, kuriems gydyta burnos, veido ir žandikaulių onkologinė liga. Susiprotezavę dantis, vėl gauti šias paslaugas minėti gyventojai gali po 3 metų nuo tada, kai kompensuojamosios dantų protezavimo paslaugos suteiktos ir ligonių kasų gydymo įstaigai apmokėtos. Norint jas gauti pakartotinai, netaikoma jokia išskirtinė tvarka ar sąlygos.
Ligonių kasos primena, kad tiek dėl pirmo, tiek dėl pakartotinio kompensuojamojo dantų protezavimo apdraustieji pirmiausia turi kreiptis gydytoją odontologą. Jis arba gydytojų konsiliumas sudėtingesniais atvejais, nustatę dantų protezavimo pagrįstumą, pacientui įteikia pranešimą apie teisę gauti šias paslaugas ir užregistruoja šią teisę įgijusį žmogų sistemoje. Visa tai gali atlikti gydytojas odontologas gydymo įstaigoje, kurioje žmogus prisirašęs, taip pat kitose gydymo įstaigose, sudariusiose sutartį su ligonių kasa dėl gydytojo odontologo konsultacijų.
Yra kelios termino išimtys: iš karto, nelaukdami, kol praeis 3 metai po ankstesnio dantų protezavimo, PSDF lėšomis pakartotinai protezuoti dantis gali nepilnamečiai ir žmonės, kurie po protezavimo susirgo ir gydėsi burnos, veido ar žandikaulių onkologinę ligą ir kurių minimali kramtymo funkcija nebeužtikrinama (pvz., žmogus po protezavimo susirgo ir dėl burnos operacijos neteko dantų).
Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad, įgijus teisę protezuoti dantis PSDF lėšomis, visiems tai būtina atlikti per 3 metus. Deja, dėl vienokių ar kitokių priežasčių dalis žmonių to padaryti nesuskumba. Tokiais atvejais, vis dėlto norėdami pasinaudoti šia privalomojo sveikatos draudimo garantija, procesą jie turi pradėti iš naujo – kreiptis į odontologą, kad jis nustatytų dantų protezavimo pagrįstumą ir vėl užregistruotų sistemoje.
Ligonių kasos primena, kad pacientai, kai jiems nustatomas dantų protezavimo paslaugų poreikis ir gydytojas odontologas juos užregistruoja sistemoje, iš karto gali rinktis bet kuriame Lietuvos mieste kompensuojamojo dantų protezavimo paslaugas teikiančią gydymo įstaigą, sudariusią sutartį su ligonių kasa, ir joje gauti paslaugas.
Kompensuojamojo dantų protezavimo paslaugas šiuo metu galima gauti daugiau nei 1 100 gydymo įstaigų ir jų filialų visoje Lietuvoje. Per šių metų pirmą pusmetį užregistruota apie 37 tūkst. gyventojų prašymų gauti šias paslaugas, apie pusę žmonių turėjo ir anksčiau registruotų prašymų – dėl teisės protezuoti dantis valstybės lėšomis kreipėsi pakartotinai.