Štai žmogus!
Rugpjūčio 5 dieną Ignalinos krašto muziejuje sutiktas dailininkas Romas Balinskas ir jo tapybos darbų paroda ,,Ecce homo“. Dailininką pristatė rašytoja Gintarė Adomaitytė, sakiusi, kad turėjo džiaugsmo su juo bendrauti vienoje iš Ignalinoje vykusių ,,Meno bangų“ rezidencijų. Į parodą susirinko būrelis meno mylėtojų, kurie buvo maloniai nustebinti – darbai išties labai įdomūs, gilios minties ir savito braižo. Jie nėra tapyti rezidencijoje, o atrinkti iš dailininko archyvų, siekiant perteikti šio laiko žmogaus jauseną ir trapios būties apmąstymus.
Adomaitytė citavo kitos menininkės – Dalios Karatajienės – mintis apie kūrėją: ,,Balinskas – nesikartojantis kūrėjas. Galima jį vadinti nenuspėjamu, stebinančiu, ieškančiu, neišsenkančiai originaliu. Tačiau nepriklausomai nuo įvardinimo, gali būti visiškai tikras, kad kiekvienąsyk, susidūręs su jo kūryba, liksi nustebęs dėl nuolat kintančių dailininko žanrų, temų, technikų, formatų, perėjimų nuo spalvos prie polichromijos, nuo dekoratyvios raiškos iki realistinių vaizdų…“. Pats save dailininkas vadina ,,primityviuoju ekspresionistu“.
Šiauliuose gimęs, augęs ir mokęsis R. Balinskas šiuo metu gyvena Vilniuje ir daugiausia dirba leidybos bei reklamos srityje. Yra bendradarbiavęs su keliais spaudos leidiniais, sukūręs daugiau nei 500 knygų viršelių, kitų grafinių darbų spaudai. Menininkas dalijosi savo mintimis iš dalyvavimo rezidencijoje ,,Ignalinos gelmės“, pasakojo apie savo darbo patirtis, viena jų, iškart po tarnybos tarybinėje armijoje – kolūkio dailininko pareigos. R. Balinskas kviečiamas į dailės plenerus, bet juose, kaip minėjo, negali visiškai būti laisvas, turi atiduoti duoklę organizatoriams, prisitaikyti prie jų norų.
Paroda ,,Ecce homo“ pirmąsyk eksponuota Druskininkų muziejaus galerijoje. Pavadinimas pasirinktas primenant Poncijaus Piloto nuplaktam ir erškėčiais vainikuotam Jėzui ištartus žodžius ecce homo (lietuviškai – štai žmogus), liudijančiais žmogaus kančią, skausmą, pasmerkimą, atstūmimą. Tokius jausmus žmogus patiria ir mūsų laikais. Paveikslai tiesiog alsuoja giliu susimąstymu, liūdesiu, nerimo nuojauta. Kai kuriuose atpažįstame žinomus žmones, kūrėjus Tėvą Stanislovą, Sigitą Gedą, Maironį, Paulių Širvį, bet dauguma rodo tiesiog žmogų, be aiškių veido bruožų, tačiau su spinduliuojama stipria emocija… Bendrą nuotaiką padeda kurti ir spalvinis kalbėjimas. Paroda kelia gerą estetinį jausmą, kai tiesiog norisi žiūrėti, stebėti, analizuoti…