26 rugpjūčio, 2022
Dovilė Sabaliauskienė | VSAT

Mototurizmo ralyje po Lietuvą – sėkmingas pasieniečių pasirodymas

Šeštadienį visoje Lietuvoje vyko pažintinis mototurizmo ralis po Lietuvą, kurio maršrutas nusidriekė per daugiau nei 40 šalies kultūros ir istorijos paveldo objektų. Dvyliktą kartą rengiamame ralyje dalyvavo ir pasieniečiai. Dvi dešimtys motociklininkų, 4 jungtinės komandos iš VSAT Aviacijos valdybos, Vilniaus ir Varėnos pasienio rinktinių, Pasieniečių mokyklos žygiui buvo pasiruošę. Motociklininkai per vieną dieną nukeliavo virš tūkstančio km.,- šioje unikalioje vienos dienos atradimų kelionėje VSAT komandos aplankė nuo 8 iki 18 istorijai reikšmingų objektų, aprėpiančių atmintinas metų temas, tad kiekvienas nuvažiuotas kilometras čia buvo prasmingas.

Tąryt Vilniuje prie Šv. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios, Lietuvos kunigas, vyriausiasis policijos kapelionas Algirdas Toliatas tradiciškai išlydėjo Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnus į kultūrinį renginį – Ryterna Modul Mototourism rally. Dauguma pasieniečių ir jų artimųjų aktyviai jungėsi prie intelektualios keliavimo iniciatyvos jau septintus metus iš eilės.

Šeštadienį vykusiame pažintiniame motoralyje dalyvavo daugiau nei tūkstantis ralio dalyvių, startavę iš skirtingų Lietuvos kampelių. Kultūrinis ralis apėmė ypatingai svarbias Lietuvai temas – tematiškai svarbios krašto gynybos, pasipriešinimo bei rezistencijos temos, Lietuvos valstybės Konstitucijos metai, Lietuvos krepšinio šimtmečio metai, Lietuvos universiteto metai, tradiciškai Mažosios Lietuvos kultūros sostinės…

Keliaudami po Lietuvą pasieniečiai turėjo ne tik aplankyti žemėlapiuose esančias vietoves ar taškus, bet ir atlikti užduotis. Šio unikalaus ralio dalyviams buvo atvertos durys net ir tų objektų, į kuriuos patekti ne taip lengva. Be to, jie turėjo galimybę išgirsti lankytinas vietas prižiūrinčių ar ten dirbančių žmonių istorijas. Tad nuo pat ryto, 4-urios VSAT padalinių komandos vos tik gavusios šiųmetę užduočių knygą, sklandžiai susidėliojo maršrutus ir išvyko į pažintinį ralį. Pirmoji VSAT Vilniaus pasienio rinktinės ,,veteranų” komanda startavo žaisdami krepšinį. Juk visi Lietuvos piliečiai krepšiniui turi būti visada pasiruošę. Suradę pakeliui krepšinio aikštelę, pasikvietė prisijungti 2 vietinius gyventojus ir sužaidė įprastą kombinaciją.Tiek pasieniečiai, tiek Ryterna Modul Mototourism Rally siekia saugumo keliuose. Neatsitiktinai techniniams įgūdžiams lavinti ir antruoju komandos numeriu pasirinktas saugaus eismo punktas kartu su VĮ REGITRA Utenoje.Trečioji užduotis pasieniečių laukė žilajame senovės Lietuvos kampelyje – Vyžuonuose. VSAT pareigūnus pasitiko ir supažindino su įdomia istorija (kaip krašte susijungia krikščionybė ir pagonybė) aktyvi miestelio bendruomenė. Vyžuonos nuo seno siejamos su žalčio pavidalą turėjusiu pagonių Dievu vyžu, tad nieko nelaukę motociklininkai surado žaltį ir įsiamžino prie jo. Išsikepę žalčio Vyžo auselę ir pasivaišinę arbata išskubėjo į susitikimą su olimpinės komandos krepšininku Sergejumi Jovaiša.Krepšinio legenda pasieniečius pasitiko savo gimtajame krašte Anykščiuose. O autografo pasieniečiai išties nusipelnė parodydami savo krepšinio sugebėjimus.Nieko nelaukę motociklininkai nuvyko į Troškūnų Švč. Trejybės bažnyčios rūsį, vietą apimančią krašto gynybos temą, kurioje nuo pat jos atsiradimo įsikūrę vienuoliai bernardinai švietė visuomenę, ugdė vaikus, o atidarę mokyklą, mokė ne tik maldų. Šie vienuoliai kartu buvo kaip gyvenimo švyturys – vėliau pastatė parapijos namus, suteikė prieglobstį neįgaliesiems. Kaip ir anksčiau, taip ir šiandien čia vyksta reikšmingi dalykai. Tik šiandien nebe vienuoliai, o klebonas Saulius Filipavičius  teikia pagalbą –  globoja vienuolyne apsigyvenusias ir nuo karo Ukrainoje pabėgusias šeimas. Pasieniečiai susipažino su ukrainiečių, karo pabėgėlių Sergejaus ir Oksanos šeima, sužinojo, ką iš tiesų reiškia ukrainietiškas žodis ,,palianitsa”, kurį teisingai ištarti gali tik tas žmogus, kurio kalba yra gimtoji.

Nestokojantis kūrybinių idėjų ir nebijantis jų įgyvendinti ,,Kavarsko” jaunimas papasakojo, kuo didžiuojasi gyventojai, ką veikia jaunimas. Pažaidę senuosius žaidimus, pasieniečiai iškeliavo sužinoti, ką saugo ,,miško broliai”.Organizatorių užduotyje rašoma: ,,Klubas ,,Miško broliai” gyvuoja dešimtmetį, savo veiklomis atkurdamas Lietuvos partizanų istoriją, kalba apie pasipriešinimo Lietuvos okupacijai reikšmę, formuoja jaunų žmonių vertybes”. Svarbu tai, kad šiemet viename iš bunkerių po didelės rekonstrukcijos atidarytas karybos istorijos muziejus. Požeminiame partizanų bunkeryje pasieniečiai užsuko į karybos istorijos muziejų. Antrajai Vilniaus pasienio rinktinės komandai pavyko aplankyti net 10 įsimintinų obejektų. Startavę krepšinio žaidimu, pasieniečiai nusprendė kiek atsigaivinti ir pasinaudoti paskutiniosiomis šios vasaros galimybėmis išsimaudyti. Trečiuoju objektu pasirinko skambantį Kavarską, kiek vėliau, susitiko su krepšinio legenda Sergejumi Jovaiša ir ukrainiečių šeima. Išmokę ukrainietišką žodį ,,palianitca”, o vėliau išsiilgę žmogaus ir gamtos darnos, atvyko į Panevėžio gamtos mokyklą.Šioje mokykloje vaikai atitraukiami nuo  technologijų ir supažindinami su natūralia aplinka. Jie prisiliečia prie augalų, gyvūnų, grožio, žemės, istorijos. Mokykla įvertinta žaliąja vėliava. Prisilietę prie aplinkosauginės kultūros židinio, puoselėjančio žmogaus ir gamtos darną, dalyviai atvyko į saugaus eismo punktą Regitroje Panevėžyje.Minint Lietuvos karaimų metus, aplankytos Naujamiesčio karaimų kapinės, esančios Panevėžio rajone. Nesunkiai suradę jose Šelumiečio Lopato kapą, karaimų kalba perskaitė ištrauką iš eilėraščio ,,Kliakliar” (Troškimai).

Pažintinį ralį pasieniečiai tęsė Girelės viensėdžio Pašilių stumbryne. Ten dalyvius pasitiko stambiausi laukiniai gyvūnai, įrašyti į raudonąją knygą. Iššifravę, kokiomis vienodomis raidėmis duodami vardai Lietuvoje gimstantiems stumbriukams, VSAT pareigūnai atvyko į Jonavos rajone įsikūrusį Žeimių dvarą.

Švenčiant 100-ąjį lietuvio, avangardinio kino kūrėjo, kino kritiko, rašytojo, poeto Jono Meko metų jubiliejų, pasieniečiai trumpam tapo ,,Mekais” ir sukūrė klipą. VSAT Varėnos pasienio rinktinės komanda motoraliui išties pasiruošė ir įveikė 18 įsimintinų objektų ir ralį užbaigė  būdami garbingoje 15-oje vietoje (tarp tūkstančio dalyvių).

Prisiminę svarbiausius reikalingus motociklininkams įgūdžius Regitroje, varėniškiai Vyžuonuose fotografavosi  su žalčiu, kiek vėliau keliautojai susipažino su kronikos įvykiais saloje. Kaip žinoma, su kronika sovietų saugumas kovojo visais įmanomais būdais, tačiau laisvės užgniaužti negalėjo.  Tai buvo paprastų žmonių sukurtas galingas pasipriešinimo tinklas – neginkluoto pasipriešinimo, pasipriešinimo žodžiu ir malda. Kronika pasakojo ir apie paprastų žmonių tikėjimo laisvę, kurią jie drąsiai gynė. Perskaitę kronikos įvykį, supratę ir suradę ten dirbusio direktoriaus Steponavičiaus kabinetą, VSAT Varėnos pasienio rinktinės komanda nuvyko į linų kraštą – Panemunėlį. Šiame miestelyje lankydavosi Vaižgantas, Maironis, dr. Jonas Basanavičius, Jonas Jablonskis. Panemunėlio klebonija buvo viena žymiausių Lietuvos šviesuolių sambūrio vieta.Panemunėlio gelež. stoties kaime pasieniečiai aplankė mokykloje įrengtą linų muziejų, sudalyvavo turiningoje edukacijoje, pasigamino lino suvenyrą. Pasivaišinę išskirtiniais ,,lininiais” skanėstais, pasieniečiai čia pat mokykloje esančioje krepšinio aikštelėje, pagal nustatytus reikalavimus sužaidė krepšinį.Romo Kalantos metų įkvėpta, Varėnos pasienio rinktinės komanda, Pandėlio miestelio centre, rado tris pakabintus atsišaukimus su skirtingais ketureiliais. (1982 m. vasario 16-osios naktį Pandėlio mokyklos abiturientai miestelio skelbimų lentose iškabino atsišaukimus su patriotinėmis eilėmis. Ryte ūžė visas miestelis. Ant kojų buvo sukelti miestelio ir mokyklos vadovai, o moksleiviai buvo tardomi saugumo atstovų. Šie abiturientai dar kartą įrodė, jog ,,laisvo žmogaus nesustabdysi“).

Kiek vėliau, keliautojai iš Varėnos lankėsi Jono Meko gimtinėje, Semeniškiuose ir skaitė jo kūrybos eilėraščius pavadinimu ,,Semeniškių idilės”. Nusifotografavę Jono Meko kambarėlyje – palėpėje, varėniškiai, pavažiavę kelis kilometrus į šiaurę nuo Biržų, aptiko istorinį eksponatą – automobilį ,,ožį”, kuris (sprendžiant pagal paskirtį ir gamybos metus), labai tikėtina, kad buvo tas, kuriuo milicija, atvykdavo į jaunimo protestus, kilusius dėl Romo Kalantos susideginimo ir gabendavo sulaikytuosius. Pasak Wikipedijos (anglų k.) jis buvo gaminamas 19 metų, o paskutinieji jo gamybos metai buvo tie, kurie mini Romo Kalantos įvykius.Ne paslaptis, 2022-ieji – Monsinjoro Kazimiero Vasiliausko metai. Minint monsinjoro gyvenimo šimtmetį, atvykę į Vabalninko krašto muziejų (Biržuose), Varėnos pasieniečiai apžiūrėjo Monsinjorui skirtą parodą, išgirdo įdomių pasakojimų apie šviesų Biržų krašto ir visos Lietuvos žmogų.Ir galop, vykdami Monsinjoro gyvenimo takais, atvyko į jo gimtinę – Kateliškiuose, istoriniuose šaltiniuose paminėtuose dar 1645 metais, kur rado 2012-ais metais atidengtą paminklinį akmenį, skirtą Monsinjorui.Norėdami ne tik keliauti, bet ir patirti tikrus kelionių nuotykius, Kupiškyje Marių terasoje fotografavosi reprezentuodami komandos pavadinimą.

Tiltagalių kultūros centro aikštelėje, pasieniečių jau laukė išradinga Tiltagalių bendruomenė. Pabuvę menininkais ir nutapę bendrą ralio dalyvių paveikslą, Varėnos pasieniečiai skananvo bendruomenės pagamintą šiupinį.

Įdomu tai, kad keliautojai važiuodami motociklais, sužaidė ir motokrepšinį. Po jo neatsispyrė tradicinėms maudynėms ir istoriškai pažymėjo Lietuvos karaimų metus.

Susipažinę su stambiausiais Lietuvos laukiniais gyvūnais, pasieniečiai išskubėjo filmuoti tris trumpas scenas jono Meko stiliuje (,,Bėgame laiptais”, ,,Žiūrime gėlei į akis”, ,,Išdrįsome paglostyti liūtą”.

Pasieniečių mokyklos atstovai pasirinko šiuos pažintinius objektus:

Įvykdę paskutiniąją užduotį, nestokodami geros nuotaikos, VSAT pareigūnai Ryterna modul Mototourism rally po 10 val. kelionės kartu su 1000-čiu dalyvių sėkmingai finišavo Kauno centre Rotušės aikštėje. Atminimui įteikti puodeliai, padėkos už neabejingumą ir meilę savo kraštui įveikiant ralio maršrutą.


20 gruodžio, 2024

Kelionės vienam dažnai vertinamos kaip drąsos reikalaujantis žingsnis, tačiau jos suteikia neįtikėtiną laisvės jausmą ir galimybę pažinti save. Spontaniškumas čia […]

19 gruodžio, 2024

Kiekvienais metais šv. Kalėdos atneša ne tik šventinį laukimą, bet ir kvietimą dalintis šiluma, bendryste bei kūrybingumu. Šiais metais Kalvarijos […]

19 gruodžio, 2024

Vestuvės – tai viena gražiausių ir svarbiausių dienų poros gyvenime. Tačiau šiandienos visuomenėje jos dažnai tampa ne tik šventė, bet […]

19 gruodžio, 2024

Ketvirtadienį Neringos savivaldybės taryba priėmė sprendimą pakoreguoti įvažiavimo į Neringą rinkliavos dydžius. Dešimt mėnesių – nuo rugpjūčio 21 d. iki […]

17 gruodžio, 2024

Kauno miesto taryba pritarė, kad kitą pavasarį Dariaus ir Girėno stadione esanti veja būtų pakeista rulonine hibridine žole. Kaip skelbiama […]

12 gruodžio, 2024

Stalo žaidimai suaugusiems tampa vis populiaresniu pasirinkimu organizacijose, rengiančiose komandos formavimo veiklas. Jie ne tik sukuria smagią ir atsipalaidavusią atmosferą, […]

11 gruodžio, 2024

Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos muziejuje (Radviliškio r.) iki sausio 18 dienos veikia šventinė paroda „Senoviniai Kalėdų eglutės […]

10 gruodžio, 2024

Šalia didžiausios šalies oranžerijos, Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode Kaune, prasidėjo statybos darbai: per šią žiemą čia bus įrengtas vadinamasis […]

9 gruodžio, 2024

Palangoje esantis Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) padalinys Jono Šliūpo muziejus dabar lankytojus pasitinka ne tik atnaujintu pastatu, bet ir tvarkinga, […]

9 gruodžio, 2024

„Apie šventinį gruodį pradėjome galvoti jau pavasarį, – sako muziejaus direktorė Aušra Gudgalienė, – Visas kūrybinis procesas, prasidėjęs iškart po […]

Geriausi visų laikų „Žalgirio“ krepšininkai
9 gruodžio, 2024

Kauno „Žalgirį“ neseniai papildė nemenką NBA patirtį turintis, iš viso stipriausioje pasaulyje krepšinio lygoje 322 rungtynes sužaidęs ir po vid. […]

7 gruodžio, 2024

2024 m. gruodžio 7 d. Šiauliuose sužibo tradicijomis alsuojanti Kalėdų eglė. Keliolikos metrų aukščio eglę miestui padovanojo Šiaulių rajono gyventojai. […]

7 gruodžio, 2024

Šiemet Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai Kauno mieste ir rajone patikrino 14 viešųjų vaikų žaidimų aikštelių ir visose iš […]

7 gruodžio, 2024

Šiandien beveik 3,5 tūkst. žygeivių sugužėjo šventiškai ir aktyviai praleisti laiką kalėdiniame „TrenkTuro” žygyje Druskininkuose. Čia juos pasitiko kalėdiškai pasipuošęs […]

6 gruodžio, 2024

Klaipėdos rajono centras Gargždai šiandien prisipildė stebuklų ir gražiausių emocijų. Po ilgos pertraukos aikštėje įžiebta gyva, maždaug 12 metrų aukščio […]

6 gruodžio, 2024

Šįvakar Palangoje, susirinkus daugybei didelių ir mažų žiūrovų, įžiebta 15 metrų aukščio Kalėdų eglė. Ji, kaip ir kurorto viešųjų erdvių […]

6 gruodžio, 2024

Tarp keturių istorinių Lietuvos sostinių įsikūrusius Kaišiadoris anksčiau daugelis pravažiuodavo neužsukdami. Šiais metais viskas pasikeitė: į miestą traukiniais ir automobiliais […]

Pirmojo etapo dalyviai
4 gruodžio, 2024

Gruodžio 3 dieną, Kauno technologijų ir mokymo centre, startavo trečiasis integracinio futbolo čempionato „Futbolas visiems“ pirmasis etapas. Šis sezonas vyks […]

3 gruodžio, 2024

Savaitgalį Pakruojo dvaras vartus atkėlė pirmiesiems žiemos festivalio lankytojams. Septintoji šviečiančių žibintų šventė, kasmet trunkanti bent keletą mėnesių, startavo pirmieji […]

30 lapkričio, 2024

Jonavoje šeštadienį sužibo pagrindinė miesto Kalėdų eglė – žiemiškai šilta raštuota kepurė. Jos spalvos ir raštai nuolat kinta, dėka šiuolaikinių […]