Prevenciškai tikrintis sveikatą pakviesti telšiškiai
Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure vyko sveikatinimo renginys, kuriame telšiškiai buvo kviečiami rūpintis savo sveikata ir nepamiršti laiku jos pasitikrinti. Renginyje dalyvavo ir Šiaulių teritorinės ligonių kasos (TLK) atstovė.
Šiaulių TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Inga Kvedarienė atkreipė susirinkusiųjų dėmesį, kad daugelis gyventojų žino apie prevencines programas ir yra girdėję, kad pagal jas nemokamai pasitikrinti gali nustatyto amžiaus žmonės kreipdamiesi į savo šeimos gydytoją. Tačiau dažnas klaidingai mano, kad vien dėl prevencinės patikros neverta eiti pas gydytoją, nes šiuo metu nejaučia jokių ligos požymių.
„Prevencinės programos tam ir skirtos, kad žmonės tikrintųsi sveikatą laiku, kol dar jaučiasi gerai“, – pabrėžė I. Kvedarienė.
Ji kvietė telšiškius profilaktiškai pasitikrinti sveikatą, kad nebūtų praleista galimybė anksti diagnozuoti susirgimų, kai juos galima nesunkiai pagydyti.
I. Kvedarienė priminė, kad pagal širdies ir kraujagyslių ligų prevencinę programą kartą per 1 metus pasitikrinti gali vyrai nuo 40 iki 54 metų (imtinai) ir moterys nuo 50 iki 64 metų (imtinai).
Pagal gimdos kaklelio vėžio prevencinę programą 25–34 m. (imtinai) moterims kartą per 3 metus atliekamas gimdos kaklelio citologinis tepinėlis, o 35–59 m. (imtinai) moterims kartą per 5 metus atliekamas gimdos kaklelio aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso tyrimas (AR ŽPV) ir gimdos kaklelio citologinio tepinėlio ištyrimas skystoje terpėje (jei AR ŽVP tyrimas teigiamas).
Pagal krūties vėžio prevencinę programą kartą per 2 metus gali pasitikrinti moterys nuo 50 iki 69 metų (imtinai).
Pagal storosios žarnos vėžio prevencinę programą vieną kartą per 2 metus gali pasitikrinti vyrai ir moterys nuo 50 iki 74 metų (imtinai). Prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa teikiama nuo 50 m. iki 69 m. (imtinai) vyrams ir rizikos grupės vyrams nuo 45 metų.
Nepriklausantys prevenciškai tikrinamoms grupėms gyventojai skatinti pasidalyti gauta informacija su šeimos nariais, pažįstamais, kuriems jau atėjęs laikas tikrintis. Priminta, jog visi apdraustieji taip pat turėtų nedelsdami kreiptis į šeimos gydytoją, kai sutrinka sveikata, kad laiku būtų suteikta reikiama pagalba.
Ligonių kasos atstovė pasidalijo statistika, kaip sekasi telšiškiams tikrintis prevenciškai, kuriose srityse pagal tikrinamo amžiaus dalyvių skaičių jie pirmauja, o kuriose dar reikėtų pasitempti.
Renginyje dalyvavusi šeimos gydytoja Jomantė Mačiukaitienė priminė rizikos veiksnių įtaką širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimui. Ji išskyrė kelis pagrindinius rizikos veiksnius, tai: kraujo riebalų arba lipidų perteklius (dislipidemija), padidėjęs kraujospūdis (hipertenzija), rūkymas, cukrinis diabetas ir nutukimas. Gydytojos teigimu, širdies ir kraujagyslių ligų kilmė yra daugialypė, todėl negana nustatyti kurį nors vieną rizikos veiksnį. Būtina išsiaiškinti visus ir juos įvertinti. Kuo mažiau rizikos veiksnių, tuo mažesnė tikimybė susirgti.
„Rekomenduoju rūpintis sveikata, kol nejaučiate simptomų, nes prevencinės programos padeda ligą diagnozuoti ankstyvose stadijose, leidžia užkirsti kelią jos vystymuisi ir išvengti rimtesnių sveikatos problemų vyresniame amžiuje“, – pabrėžė gydytoja.