Trakų kultūriniame kraštovaizdyje gaivinamas unitų paveldas
Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija inicijavo Užutrakio unitų cerkvės virtualaus vaizdo atkūrimą, kurį, remdamasis archeologiniais, architektūriniais duomenimis ir istorinėmis analogijomis, atkūrė architektas Aurimas Širvys. Šį projektą finansavo Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija.
Neretas besilankantis Užutrakio dvaro sodyboje gali nustebti ant aukščiausios parko kalvos aptikęs griuvėsius – po pušų, uosių ir baltažiedžių robinijų lajomis, tarp vešlių paprastųjų sausmedžių ir miškinių serbentų krūmų, mėgtų prancūzų botaniko ir peizažisto Eduardo Fransua Andre, iškilusios raudonų plytų kolonos primena apie kadaise čia stovėjusią nedidelę unitų cerkvelę. 1789-aisiais ją pasistatė tuometiniai Užutrakio dvaro savininkai Odynecai. Vietos pasakojimai liudija, kad tarp Galvės ir Skaisčio ežerų įsispraudusi kalva laikyta ypatinga nuo seno, nes ant jos pagonybės laikais taip pat esą stovėjo šventykla. XIX a. gale Užutrakio dvaro sodybos savininkais tapę Tiškevičiai unitų cerkvę suremontavo ir naudojo ją kaip šeimos koplyčią.
Po Antrojo pasaulinio karo karo šventovė buvo išgrobstyta, apleista ir galų gale sugriauta, o jos vietoje sovietmečiu planuota įrengti malūnsparnio aikštelę turistams skraidinti.
Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija, bendradarbiaudama su Vyriausybės kanceliarija, virtualaus cerkvės vaizdo atkūrimo projekto ėmėsi siekiant atgaivinti ir aktualizuoti graikų apeigų katalikų (unitų) paveldą ir atsižvelgiant į tai, kad 2023 metai skirti unitų Šventojo Juozapato (apie 1580–1623) atminimui.
Šiandien kaip niekada svarbu siekti pažinti ir pripažinti visas Europos kraštovaizdį formavusias tautas, tokias kaip istorinius rusėnus, kurių atstovais buvo tiek Užutrakio Odynecai, tiek iš Kyjivo kilusi visa Tiškevičių giminė. Rusėnai tapo moderniomis baltarusių ir ukrainiečių tautomis, kurios nuo pirmųjų savo ištakų įsiliejo į Europos civilizacijos kūrimą.
Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija 2023 m. tęs unitų paveldo gaivinimą tiek Užutrakyje, tiek Trakų mieste stovėjusio Bazilijonų vienuolyno vietoje. Pripažindami ir viešai rodydami pagarbą unitų paveldui savo šalyje, galime sustiprinti šiandien agresiją patiriančių tautų siekį išlikti ir pasipriešinti naikinimui bei kurti bendrą Europos ateitį.