Atraskite Akmenės krašto vandens malūnus!
Ventos upė, Papilės apylinkėje, buvo patvenkta šešiose vietose ir prie kiekvienos užtvankos stovėjo vandens malūnas. Šįsyk žvilgtelėkite į Papartynės vandens malūną.
Papartynės slėnyje, kur nuo senų laikų vešliai augo ir tebeauga daug paparčių, jau nuo 1867 metų veikė vandens malūnas, kartu gaminęs ir elektros energiją, pjovęs medienos lenteles (malksnas). Jame buvo fabrikinės gamybos turbina, dvi poros girnų, pitlius.
Pokario metais Papartynės malūnas malė iki 1953 metų. Įsigalėjus sovietiniai santvarkai, sustiprėjus kolūkiams, jis nebeteko savo reikšmės ir buvo uždarytas. 1999 metais apgriuvusį ir apipuvusį Papartynės vandens malūną atgaivino verslininkai, čia atstatę kadaise buvusią užtvanką ir įrengę hidroelektrinę.
Papartynės malūnas yra dešiniajame Ventos krante pastatytas 1867. Nuo XIX a. priklausė Joniškių giminei, 1934 įsigijo Augustaičių malūno savininko Š. Vilko brolis Isaakas Vilkas, žuvęs 1941 Jonaičių miške. Nebuvo perkrautas darbu, iki II pas. karo mokesčiai malūnui skaičiuoti kaip už 10 ha žemės, turėjo prievolę taisyti 25 m kelio (tuo tarpu Augustaičių malūnas privalėjo taisyti 50 m., Papilės – 150 m). Malė iki 1953, vėliau neeksploatuotas, apleistas; 2004 UAB „Rudikių malūnas“ įrengė nedidelę hidroelektrinę, pakeisdamas objekto pavadinimą. 2010 pagamino 0,41 GWh elektros energijos. Siūlomas vandens turizmo maršrutas valtimis nuo Papartynės iki Viekšnių vandens malūno.
Apsilankyti prie Papartynės malūno verta dar ir dėl to, nes čia esančiame slėnyje, patys be didesnio vargo galite susirasti unikalių suvenyrų iš amžių glūdumos-fosilijų – prieš 150 mln. metų gyvenusių gyvūnų suakmenėjusių liekanų.