Kultūros paveldo departamento diena Kauno rajone
Vakar Kauno rajone lankėsi LR Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė, Apskaitos, paveldotvarkos planavimo skyriaus vedėja Bronislava Raupėnienė, KPD Kauno teritorinio padalinio vedėjas Svaigedas Stoškus ir inspektorė Asta Naureckaitė.
Savivaldybės vadovai supažindino paveldosaugininkus su atliktais ir planuojamasi atlikti darbais.
Pasitarimo dalyviai apžiūrėjo Lapių bažnyčios šventorių, aptarė galimus sprendimus dėl nuvirtusios tvoros. „Nereikia delsti, svarbi kiekviena diena“, – sakė D. Varnaitė. Skubaus remonto reikia ir beveik 400 metų bažnyčiai.
Apžiūrėta kitame Lapių šlaite esanti dvarvietė. Ją ketinama panaudoti bendruomenės poreikiams. Mero Valerijaus Makūno teigimu, ateityje čia galėtų atsirasti nedidelis amfiteatras įvairiems renginiams. „Tai būtų puiki susibūrimo vieta Lapių gyventojams, į renginius atvažiuotų žmonės iš kitų vietovių“, – kalbėjo meras.
Buvo aplankyta Obelynėje įsikūrusi Tado Ivanausko sodyba, kurią pasiryžęs globoti ir plačiau atverti visuomenei Kauno rajono muziejus. Sodyboje yra 4 pastatai, sodas, parkas, 4 ha žemės. „Reikia siekti, kad tai taptų valstybės saugomu objektu, – sakė V. Makūnas. – Sodyba turi išliekamąją vertę, ją reikia saugoti ir prižiūrėti, kad sustabdyti irimą.“ Mero mintims pritarė ir D. Varnaitė. Profesoriaus T.Ivanausko įdukrą Eleonorą Baltuškevičienę jos vyrą Algirdą, savo valdą perleidusius Kauno rajono savivaldybei, ji vadino Lietuvos šviesuoliais, vertais didžiausios pagarbos.
Kačerginėje pasitarimo dalyviai pažiūrėjo du medinio paveldo objektus. Vieną jų – buvusią generolo P. Vaiciuškos vilą įsigijo jauna šeima ir jau ėmėsi ją restauruoti. D. Varnaitė gyrė tokią iniciatyvą ir sodybą restauruojantį jos savininką Algirdą Puką. „Tai galės būti pavyzdys kitiems, kaip privatus asmuo gali prikelti kultūros objektą“, –sakė ji.
Savivaldybė sulaukė teigiamo įvertinimo ir už operatyvų kito Kačerginės paveldo objekto – buvusios inžinieriaus V. Rėklaičio vilos išsaugojimo sprendimą. Joje Kauno rajono savivaldybė planuoja įkurdinti seniūniją, o jos bokštelyje – nedidelį Kačerginės muziejų. Meras patikino, kad tai bus padaryta iki naujųjų metų. „Labai vertinu savivaldybės operatyvumą“, – sakė D. Varnaitė.
Verdantį gyvenimą paveldosaugininkai pajuto aplankytame Raudondvario dvare. Ne visi jo restauravimo darbai baigti. Dėl bendrovės „Restauracija“ bankroto įstrigo buvusio žirgyno pritaikymo visuomenės reikmėms darbai. Dvaro direktorė Snieguolė Navickienė pranešė, kad baigiamųjų darbų konkursą laimėjusi bendrovė žada menų inkubatorių priduoti jau šį rudenį.
Stringa Raudondvario dvaro vartų ir tvoros sutvarkymo projektas. D. Varnaitė žadėjo tarpininkauti, kad jis būtų greičiau įgyvendintas. „Neabejoju, kad tvorą reikia skubiai tvarkyti“, – sakė departamento direktorė.
Dvaro teritorijoje tebėra dvi ofisinos, kuriose dar sovietmečiu buvo įrengti privatūs butai. Bendrijos pirmininkė Viktorija Požėlienė patikino merą ir susitikimo dalyvius, kad gyventojai pasirengę protingoms deryboms su savivaldybe. Meras V.Makūnas pažadėjo kartu ieškoti būdų, kaip visiems naudingai išspręsti butų išpirkimo klausimą. „Raudondvario dvaras – prestižinis jūsų rajono objektas, gerai, kad mezgasi dialogas tarp savivaldybės ir gyventojų“, – sakė D. Varnaitė.
Svečiai taip pat lankėsi Juozapo Liekio sodyboje–muziejuje, Kačiūniškės dvare. V.Makūnas ir D.Varnaitė vieningai sutarė, kad geriausia būdas jį išsaugoti – parduoti privačiam asmeniui, pasiryžusiam dvarą restauruoti.