Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultetas – Stokholmo baldų mugėje
Praėjusį savaitgalį Vilniaus dailės akademija (VDA) pirmą kartą dalyvavo Stokholmo baldų mugės ekspozicijoje. Parodoje pasirodė studentai, alumnai ir MTEP (Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros) projekto dalyviai iš Telšių, Kauno ir Vilniaus fakultetų.
Aštuoni atrinkti jaunieji dizaineriai tyrinėja keturis dizaino pramonės polius – tvarų, socialinį, kolekcinį ir šiuolaikinį dizainą. Stokholmo baldų mugė yra Stokholmo dizaino savaitės (angl. Stockholm Furniture Fair) dalis.
Ekspozicijoje pristatyti ir Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto Dizaino (baldų dizaino) studijų programos ketvirto kurso studentės Indrės Motiejūnaitės darbas ir Viktorijos Balčiūnaitės baigiamasis bakalauro darbas (darbo vadovė doc. Laima Mikalauskienė, 2021 m.).
Parodoje eksponuojama I. Motiejūnaitės kabykla „ARCH22“ – tai pastarųjų metų tendencijų apžvalgose dominuojantis arkos motyvas, kuris atsikartoja unikalios formos kūrinyje. Dizainerė siekė išanalizuoti šviežiausias baldų tendencijas ir sukurti skulptūrišką, bet kartu ir funkcionalų dizaino objektą. Flokuotas paviršius neleidžia pakabintiems rūbams nuslysti, o ryškiai violetinė spalva pagyvina net liūdniausią interjerą.
Pristatytas V. Balčiūnaitės darbas – tai biologiškai skaidi kieta biomedžiaga pieno pagrindu. Menininkę perteklinis vаrtojimаs bei vis dar egzistuojаntis linijinis ekonomikos principas pаskаtino tyrinėti ir kurti projektą ekologinio dizaino temа. Baldų pramonėje dažniausiai naudojamos pigios, sintetinės, kenksmingos aplinkai medžiagos. Populiariausios – MDF, MDP, LMDP FMDP plokštės, gaminamos iš medienos atliekų ar medžio plaušų, kurie klijuojami sintetinėmis dervomis spaudžiant ir apdorojant karščiu. Atlikusi eksperimentinės laboratorijos tyrimą, V. Balčiūnaitė išsiaiškino, kad pienas dėl savo fizinių savybių yra tinkamiausias produktas biomedžiagai kurti. Tokiu būdu būtų išvengiama šio maisto produkto švaistymo: iš nebetinkamo vartoti pieno būtų sukuriamas visiškai naujas produktas. „Sukurta biomedžiаgа demonstruoja gаlimybę perteklinius pieno produktus pаnаudoti аlternаtyvių medžiаgų gаmybаi ir sėkmingаm jų integrаvimui į bаldų dizаino sprendimus. Šis produktas gali būti naudojamas kaip danga medienos drožlių ar kitoms plokštėms. O panaudojant agrarines medžiagas, jis taip pat gali būti rišamoji biomasė plokščių gamyboje“, – rašoma menininkės anotacijoje.
Stokholmo baldų mugė kasmet sulaukia apie 40 000 lankytojų iš 100 šalių. VDA ekspozicija vyks Greenhouse erdvėje (stendas C03:29) kartu su kitais atrinktais jaunaisiais dizaineriais ir dizaino mokyklomis.
Su kitų menininkų darbais susipažinti galite čia: https://www.vda.lt/lt/dizaino-inovaciju-centras/naujienos/naujienos/8-vda-studentu-dizaino-darbai-pristatomi-stokholmo-baldu-mugeje