16 vasario, 2023
Vilnius GO

Antrus metus iš eilės Vilnius pateko į perspektyviausių Europos miestų sąrašą

Vilnius vėl sužibėjo vieno didžiausių pasaulyje verslo dienraščių „Financial Times“ investicijų ekspertų padalinio „fDi Intelligence“ rengtuose Europos perspektyviausio miesto rinkimuose. Antrus metus iš eilės Vilnius vidutinio dydžio miestų kategorijoje užėmė daugiausiai prizinių vietų, palyginti su kitais miestais. Ekspertai, įvertinę Vilniaus praėjusių metų pažangą, inovatoriškumą ir sugebėjimą prisitaikyti prie rinkos sąlygų, skyrė miestui apdovanojimus visose vertinimo kategorijose: ekonominio potencialo, verslui draugiškos aplinkos, užsienio investicijų strategijos ir žmogiškojo kapitalo pritraukimo srityse. 

Vilnius  daugiausia kategorijų įvertintas Europos miestas

Vasario mėn. 16 d. paskelbtame reitinge „Financial Times“ investicijų ekspertų padalinio „fDi Intelligence“ komanda įvertino Europos miestų ir regionų ekonominius, finansinius bei verslo pajėgumus. Ekspertai siekė išsiaiškinti perspektyviausias kryptis verslo investavimui, ekonominiam vystymuisi ir verslo plėtrai. Iš viso reitinguoti Europos miestai vertinami pagal kelias kategorijas: ekonominio potencialo, verslui draugiškos aplinkos, užsienio investicijų strategijos ir žmogiškojo kapitalo pritraukimo srityse. 

Trijose kategorijose Vilnius pasirodė geriau nei pernai – ekonominio potencialo kategorijoje Vilnius iš 3 vietos pakilo į 2, verslui draugiškos aplinkos – iš 6 net į 3, o žmogiškojo kapitalo pritraukimo srityje – iš 3 į 2. Vilnius užleido pernai užimtą pirmą vietą už tiesioginių užsienio investicijų pritraukimo strategiją ir nusileido į antrą vietą. Bendroje  vidutinių ateities miestų kategorijoje Vilnius užima antrą vietą, pirmoje vietoje –  Ciurichas.  

Vilniaus meras Remigijus Šimašius dėkingas visiems, prisidėjusiems prie šio išskirtinio pasiekimo pakartojimo: „Vėl sulaukėme didžiulio pripažinimo skirtingose „fDi Intelligence“ apdovanojimuose! Pagal įvertinimų kiekį bei mastelį tikrai turime kuo didžiuotis. Šią neįtikėtiną sėkmę lemia Vilniaus žmonės ir nuosekliai puoselėjamas Gedimino kodas Vilniui – atvirumas pasauliui bei ateičiai, pagarba dirbančiam, kuriančiam žmogui. Nesustokime!“. 

„Smagu matyti, kad, nepaisant visų geopolitinių ir ekonominių iššūkių, Vilnius yra patrauklus miestas pasaulinio lygio kompanijoms, plečiančioms veiklą mūsų mieste. Buvimas tarp perspektyviausių miestų Europoje – didelis įvertinimas ir įpareigojimas siekti savo užsibrėžtų tikslų. Dabar vykdomos Vilniaus iniciatyvos yra lyg tiltas į saugesnę, geresnę ir tvaresnę ateitį. Džiaugiamės, kad galime prisidėti prie aukštųjų technologijų įmonių investicijų pritraukimo ir darbo vietų sukūrimo, kas duoda didžiulę naudą viso Šiaurės Europos regiono ekonomikai. Tikimės, kad artimiausi metai bus naujų startuolių augimo metai, Vilnių paversiantys visos Europos inovatyvių aukštųjų technologijų sostine“, – sako „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė. 

Aukštųjų technologijų įmonės jungiasi po vienu stogu

Nors 2022 metais Europos ekonomika susidūrė su daugybe naujų iššūkių, Vilnius, kaip ir kasmet, vis labiau įsitvirtina perspektyviausių žemyno miestų viršūnėje. Intensyvi sostinės aukštųjų technologijų ekosistemos plėtra bei sėkmingas verslo ir mokslo įstaigų bendradarbiavimas sukuria išskirtinę terpę augti. Sostinės turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovė I. Romanovskienė džiaugiasi, kad mieste įgyvendinti projektai padeda vystyti aukštųjų technologijų įmonių veiklą.

Vienas iš inovatyviausių miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ iniciatyva suburti verslo ekosistemą „Vilnius TechFusion“, kuri po savo stogu jungia pažangiausius sostinės aukštųjų technologijų sektorius ir jų darbuotojus. Ekosistemos tikslas – parodyti pasauliui miesto lyderystę aukštųjų technologijų inovacijų srityje, pritraukti potencialių investuotojų ir talentingų darbuotojų iš viso pasaulio. 

„Vilniuje šiandien yra kuriama tai, kuo mes gyvensime ateityje. Biotechnologijų, lazerių, finansinių technologijų, informacinių ir komunikacinių technologijų bei žaidimų kūrimo industrijos sukuria daugybę darbo vietų ir reikšmingai prisideda prie Lietuvos biudžeto. Miesto įmonių kuriamos inovatyvios technologijos kasmet pritraukia investuotojus iš viso pasaulio, o tai lemia kompanijų plėtrą, eksportą į naujas rinkas ir vis didėjantį sukuriamų darbo vietų skaičių. Vien pernai Lietuvos lazerių įmonės išaugo 15-20 proc., o „Fintech“ kompanijose dirba per 7 tūkst. darbuotojų“, – sako I. Romanovskienė. 

Pasak „Go Vilnius“ vadovės, novatoriškosios Vilniaus aukštųjų technologijų kompanijos bendradarbiaudamos tarpusavyje pristato naujus produktus, sprendžia iškilusias krizes, o atsiradus galimybei steigia naujus startuolius, pristatančius iki šiol nematytas inovacijas: „Vilnius, aukštųjų technologijų sektoriui suteikdamas kelius realizacijai, sukuria išskirtinę verslo simbiozę, taip tapdamas vienu iš perspektyviausių Europos ateities miestų.“ 

Lietuvoje įsikūrusiems verslams – patogesnis darbuotojų iš užsienio pritraukimas 

Jau 700 metų Vilnius yra žinomas kaip daugiakultūris centras, į kurį traukė žmonės iš visos Europos. Draugiškas vilniečių būdas ir polinkis naujovėms, sukuria terpę ne tik steigti verslus, bet ir priimti užsieniečius. Vilniaus miestas padeda technologijų kompanijoms pritraukti aukštos kvalifikacijos darbuotojus, juos integruoja į miesto gyvenimą, konsultuoja apie šalies mokesčių sistemą ir padeda kurti verslą. 

Viena iš tokių iniciatyvų – „International House Vilnius“ – padeda naujai atvykusiems užsieniečiams išspręsti kilusias problemas. Vos atvykusius naujuosius sostinės gyventojus darbuotojai konsultuoja mokesčių, migracijos, valstybinio draudimo, verslo pradžios klausimais. Taip pat užsieniečiams organizuojamos paskaitos, seminarai, integracijos vakarai, leidžiantys jiems įsilieti į bendruomenę ir pasijusti tikrais vilniečiais. 

Pajusti daugiataučio Vilniaus kvėpavimą padeda ir programa „BeFriend Vilnius“, sukurta prasidėjus karui Ukrainoje. Pradžioje buvusi kaip karo pabėgėlių integracijos programa, vėliau ji atverta visai sostinės užsieniečių bendruomenei, kuri gali susipažinti ir užmegzti draugystes su vietiniais vilniečiais. Be to, miesto turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“ finansiškai padeda pritraukti sostinėje rengiamas tarptautines konferencijas.   

Prasidėjus karui Ukrainoje ir padažnėjus Rusijos rengiamoms kibernetinėms atakoms, antrasis Lietuvos „vienaragis“ „Nord Security“ suteikia nemokamą kibernetinio saugumo pagalbą visiems mieste veikiantiems startuoliams. Tokiu būdu startuolių atstovams suteikiama visa reikalinga pagalba darbuotojų integracijos metu bei užtikrinamas saugumas nuo įsilaužimo į technologijų kompanijoms svarbias duomenų bazes. 

Perspektyviame Vilniuje – užsienio investuotojai ir naujos darbo vietos

Draugiška verslui aplinka, lengva užsieniečių integracija, miesto ekonominis potencialas, didelis institucijų dėmesys ir Vilniaus perspektyvumas pritraukia gerai pasaulyje žinomas užsienio aukštųjų technologijų inovacijų kompanijas kurti verslą Lietuvos sostinėje. Vilniuje savo veiklą vykdo viena didžiausių pasaulyje sveikatos priežiūros kompanijų „AmerisourceBergen“. Informacinių technologijų sektorių Vilniuje papildys puikiai visame pasaulyje žinoma Vokietijos kompanija „GOD“, Lietuvoje įsteigsianti darbo vietas įvairių sričių programuotojams, inžinieriams ir specialistams.

Gyventi ir kurti amžinai jauname Vilniuje yra gera – tai patvirtina besiplečiančios ir mieste naujas darbo vietas kuriančios užsienio aukštųjų technologijų inovacijų kompanijos. 2021 m. Lietuvoje biurą atidarę žaidimų kūrimo gigantai „Wargaming“ šiuo metu Vilniuje skaičiuoja beveik 1000 darbuotojų. Tuo tarpu Jungtinėse Amerikos Valstijose įkurta kompanija „Shift4“ paskelbė išplėsianti savo sostinėje įsikūrusį vienintelį Europoje skyrių ir priims dar 70 naujų darbuotojų. Aukštųjų technologijų Estijos kompanija „Nortal“ Lietuvoje nusprendė padidinti savo technologijų centrą ir darbuotojų skaičių padvigubinti, įdarbinant dar 100 žmonių. „Investuok Lietuvoje“ generalinis direktorius Elijus Čivilis teigia, kad pastarieji metai tiek Lietuvai, tiek pasauliui atnešė pakankamai iššūkių. 

„Tokiu neužtikrintu periodu tarptautinės kompanijos dažnai siekia optimizuoti verslo procesus, o plėtros lokacijas renkasi dar atidžiau. Džiugu matyti, jog Lietuvos miestai, su Vilniumi priešakyje, sugebėjo išlaikyti ir įtvirtinti aukštas pozicijas perspektyviausių Europos miestų gretose. Mūsų lankstumas, gebėjimas prisitaikyti prie besikeičiančių rinkos poreikių ir orientacija į sprendimus gali būti stiprus pamatas toliau kuriant Lietuvą, kaip patrauklią lokaciją globaliems žaidėjams”,  – sako E. Čivilis.

Apdovanojimų ceremonija, kurioje bus apdovanojami aukščiausius pasiekimus pelnę Europos miestai, įvyks kovo mėnesį didžiausioje pasaulyje nekilnojamojo turto parodoje „MIPIM“ Kanuose. 


21 lapkričio, 2024

Europos Parlamento įsteigto Kalėdinių miestų tinklo rengiamuose apdovanojimuose Vilnius tituluotas Europos Kalėdų sostine 2025. Sprendimą priėmusi tarptautinė apdovanojimų komisija išskyrė […]

20 lapkričio, 2024

Europos Taryba toliau remia Ukrainos kovą už laisvę ir teritorinį vientisumą su tarptautiniu mastu pripažintomis sienomis ir toliau sieks, kad […]

20 lapkričio, 2024

Ukrainos ministrų kabinetas patvirtino sprendimą iš Tarptautinio rekonstrukcijos ir plėtros banko (TRPB) paimti 662 mln. JAV dolerių paskolą socialinės apsaugos […]

20 lapkričio, 2024

Rusijos invazijos Ukrainoje gamtai padaryta žala siekia 71 mlrd. JAV dolerių, jos metu į aplinką išmestas didžiulis šiltnamio efektą sukeliančių […]

20 lapkričio, 2024

Ministrų kabinetas Vilniaus oro uostui nuo 2025-ųjų pradžios penkeriems metams nusprendė suteikti simbolinį Čiurlionio vardą. Siūlymą apsvarstė prie Vyriausybės sudaryta […]

20 lapkričio, 2024

Vakar pasaulio lyderiai tarptautinėje klimato kaitos konferencijoje COP29 aptarinėjo su žemės ūkiu, maistu ir vandenimi susijusius klausimus. Šioms temoms skirta […]

Žemaičių muziejaus „Alka“ nuotr.
20 lapkričio, 2024

Sakartvele, Mestijos mieste, Svanetijos istorijos ir etnografijos muziejuje, atidaryta tarptautinė Žemaičių muziejaus „Alka“ šiuolaikinių medalių paroda „Art Medal: In the […]

19 lapkričio, 2024

Komentuodamas ryšių kabelio tarp Lietuvos ir Švedijos nutraukimą, Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) direktorius Vilmantas Vitkauskas sako, kad šiuo metu […]

18 lapkričio, 2024

Pirmadienį Vilniuje, ant Tauro kalno, buvo pradėti Nacionalinės koncertų salės statybų darbai. Pasak kultūros ministro Simono Kairio, dabar planuojama darbų […]

17 lapkričio, 2024

Kalėdų laikotarpiui besiruošiantys didieji šalies miestai jau suplanavo, kada įžiebs švenčių simboliu tapusias miesto egles. Brangiausia kalėdinė puošmena šiemet stovės […]

16 lapkričio, 2024

Grupei „Teltonika“ stabdant aukštųjų technologijų parko Vilniuje statybas, Taivanas skelbia tęsiantis bendradarbiavimą su Lietuva puslaidininkių lustų gamybos srityje. Tai šeštadienį […]

15 lapkričio, 2024

Šią savaitę Azerbaidžano sostinėje Baku prasidėjo dvidešimt devintasis Jungtinių Tautų Bendrosios klimato kaitos konvencijos ir Paryžiaus klimato susitarimo šalių viršūnių […]

Valdas Benkunskas. ELTA / Dainius Labutis
15 lapkričio, 2024

Aukštųjų technologijų grupės „Teltonika“ įmonės vadovui Arvydui Paukščiui pranešus apie sunkumus Vilniuje statant Taivano puslaidininkių lustų gamyklą, sostinės meras Valdas Benkunskas […]

15 lapkričio, 2024

Į ateitį reikia žvelgti ambicingai ir daug dirbti, – tokia sutartinė išvada buvo padaryta Anykščiuose vykusiame forume „Necentriniai miestai 2024: […]

15 lapkričio, 2024

Šalyje trūkstant elektros pajėgumų, Ekonomikos ir inovacijų ministerijai (EIM) stabdant žemės paskirties keitimą į skirtą pramonei, aukštųjų technologijų įmonė „Teltonika“ […]

13 lapkričio, 2024

Vyriausybei ketinant Vilniaus oro uostui suteikti Čiurlionio vardą, idėją palaikantis atkurtos Lietuvos vadovas profesorius Vytautas Landsbergis sako, kad kompozitoriaus, dailininko […]

13 lapkričio, 2024

Metų pradžioje Vilniaus Viršuliškių mikrorajone sprogusio daugiabučio atstatymo pagrindiniai darbai jau baigti, tvirtina sostinės savivaldybė. Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas […]

13 lapkričio, 2024

Trečiadienį vokiečių kariams skirto Rūdninkų karinio miestelio urbanistinį maketą pristatęs krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas pabrėžia, kad šio 995 mln. eurų […]

Sakartvelo prezidentė Salome Zurabišvili / EPA-ELTA nuotr.
12 lapkričio, 2024

Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvili pirmadienį paragino surengti naujus parlamento rinkimus ir įveikti krizę, kurią sukėlė praėjusį mėnesį vykęs balsavimas, opozicijos […]

EPA-ELTA nuotr.
12 lapkričio, 2024

Švedijos klimato aktyvistė Greta Thunberg Sakartvelo sostinėje Tbilisyje surengė mitingą už demokratiją, kad pasmerktų „autoritarizmą“ šioje šalyje ir kaimyniniame Azerbaidžane, […]