Telšių rajono savivaldybė suteiks paramą paveldo objektų valdytojams
Telšių rajono savivaldybė, rūpindamasi savo rajono kultūros paveldo objektų tvarkymu, tokių objektų valdytojams teikia realią, konkrečią finansinę pagalbą. Dar 2021 m. pradėjusi įgyvendinti paveldotvarkos programą, ir šiemet iki spalio 1 d. kviečia gyventojus teikti paraiškas. Pagal Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo nuostatas parengta iniciatyva dalinai finansuoja statinių fasadų, stogų ir jų konstrukcijų tvarkybą bei stogų konstrukcijų, pamatų, fasadų ekspertizę, tvarkymo darbų projektų parengimo paslaugas, taikomuosius tyrimus (įskaitant archeologinius tyrimus) bei kiemų (aplinkos) tvarkymo darbus. Tvarkybos darbai privalo būti įgyvendinti iki 2023 m. gruodžio 15 d. Esant didesnei tvarkybos darbų apimčiai reikia įvertinti nustatytus terminus ir pagal galimybes skaidyti darbus etapais.
Kaip informuoja Telšių rajono savivaldybė, paveldotvarkos programoje gali dalyvauti nekilnojamųjų kultūros vertybių valdytojai – pavieniai asmenys, įmonės ar objekto bendrasavininkai, tarpusavyje nusprendę atsinaujinti jiems priklausantį turtą. Tai gali būti pastatai, esantys saugomose kultūros paveldo teritorijose: Telšių senamiestyje (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 17113), Tryškių miestelio istorinėje dalyje (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 17115), Luokės senojo miesto vietoje (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 2531) ir Varnių senojo miesto vietoje (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 2535).
Fasadams ir jų dalims sutvarkyti (iš gatvės pusės) gali būti skiriama 20-40 procentų darbų vertės, bet ne daugiau kaip 20 tūkst. Eur. Stogo ir jo konstrukcijai sutvarkyti – 20-40 procentų, bet ne daugiau kaip 5 tūkst. Eur. Kiemo fasadams atnaujinti ir kiemų tvarkymo darbams Telšių senamiesčio, Tryškių miestelio istorinės dalies, Luokės senojo miesto vietos ir Varnių senojo miesto vietos dalyse – 20-40 procentų darbų vertės, bet ne daugiau kaip 15 tūkst. Eur. Stogo konstrukcijų, pamatų, fasadų ekspertizei ir tvarkybos darbų projektui parengti, taikomiesiems tyrimams (įskaitant archeologinius tyrimus) – 20-40 procentų paslaugų vertės, bet ne daugiau 5 tūkstančių Eur.