Susisiekimo ministras: Lietuvos gyventojai pasitiki balsavimu internetu
„Įvedus elektroninį balsavimą, sumažėtų administracinė našta piliečiams, būtų sutaupyta valstybės biudžeto lėšų. Patogesnis būdas atlikti savo pilietinę pareigą paskatintų rinkėjus, ypač jaunus žmones ir laikinai gyvenančiuosius užsienyje, aktyviau dalyvauti Lietuvoje vykstančiuose rinkimuose ir referendumuose. Be to, būtų dar labiau įtvirtintas Lietuvos, kaip inovatyvios ir atviros technologijoms valstybės, įvaizdis tarptautinėje erdvėje“, – konferencijos LOGIN 2015 diskusijoje „Kokią naudą gausime įvedę elektroninį balsavimą Lietuvoje?“ vakar sakė susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius.
Pasak ministro, visuomenės pasitikėjimas elektroniniu balsavimu pakankamai didelis. Atlikta apklausa atskleidė, kad balsavimui internetu pritaria beveik du trečdaliai Lietuvos gyventojų (65 proc.). Tokį balsavimą aktyviai palaiko ir 300 tūkst. žmonių su negalia interesams atstovaujančios organizacijos.
„Būtų sunku išskirti svarbiausią faktorių, kodėl žmonės pasitiki balsavimu internetu. Manau, kad tai lemia bendras pasitikėjimo informacinėmis technologijomis augimas, – pažymėjo susisiekimo ministras. – Įdomu tai, kad balsavimo internetu idėją palaiko netgi tie gyventojai, kurie ta galimybe naudotis nežada. Beje, tradicinis balsavimo būdas išliks ir įteisinus internetinį.“
Balsavimo internetu įteisinimas yra Seimo prerogatyva – tam reikia priimti rinkimus ir referendumus reglamentuojančius įstatymus ar jų papildymus. Pernai lapkričio mėnesį Seimas pritarė susisiekimo ministro R. Sinkevičiaus ir teisingumo ministro Juozo Bernatonio pasiūlymams įteisinti piliečių balsavimą internetu.
Remiantis kitų šalių patirtimi, informacinės sistemos sukūrimas gali trukti apie 1,5–2 m. po to, kai priimamas įstatymas ir skiriamas finansavimas. Šiam tikslui planuojama panaudoti informacinės visuomenės plėtrai numatytas ES 2014–2020 m. struktūrinių fondų lėšas, kurių poreikis gali siekti apie 2,5 mln. eurų.