VR technologija mokymosi procese ir jos teikiama nauda
Mokymosi įstaigos šiomis dienomis susiduria su daugybe iššūkių. Vienas iš jų – dilema, ar į mokymosi procesą reikėtų įsileisti modernias technologijas. Anksčiau ar vėliau, naujos technologijos paliečia kiekvieną sritį.
Viena plačiausiai pritaikomų ir didžiausią įtaką mokymosi procesui daranti novatoriška technologija yra virtuali realybė. Virtuali realybė apjungia mokymosi procesus ir padaro juos dar efektyvesniais. Užsidėję virtualios realybės akinius mokiniai gali išsamiau pažvelgti į aiškinamą temą, labiau į ją įsigilinti ir pamatyti jos vizualizaciją. Įsivaizduokite biologijos pamoką, kai pamokos metu mokiniai gali virtualiai pasivaikščioti po botanikos sodą ir apžiūrėti augalus ar konkrečias jų dalis.
VR technologijos panaudojimas mokymosi procese
Virtualios realybės technologiją galima naudoti ne tik pradiniam ar pagrindiniam ugdymui. Ji puikiai pritaikoma ir universitetinėse studijose ar profesinio mokymo metu. Šią technologiją galima naudoti keliais skirtingais aspektais:
- Kaip papildomą mokymosi priemonę. Virtuali realybė gali būti puikus mokymosi procesą papildantis įrankis. Jis suteikia galimybę dar geriau perteikti mokomą dalyką, jį papildydamas vaizdo ir garso vizualizacijomis. Įsivaizduokite geografijos pamoką, kurios metu vaikai gali virtualiai apsilankyti ir apsidairyti įvairių šalių sostinėse.
- Organizuojant nuotolinį mokymą. Vienas iš didžiausių iššūkių organizuojant nuotolinį mokymą – tai mokinių dėmesio sutelkimas ir įsitraukimo skatinimas. Pamoką vedantis mokytojas vaizdo sesijos metu ne visada gali skirti vienodą dėmesį kiekvienam mokiniui, tačiau dalyvavimas virtualioje pamokoje iš esmės keičia taisykles.
- Užklasinės veiklos metu. Įvairios virtualios ekskursijos ir išvykos – tai puiki alternatyva įprastinėms išvykoms į muziejus ar kitas lankytinas vietas. Tokia užklasinės veiklos forma beveik nieko nekainuoja, nes internete galima rasti daugybę nemokamų virtualių turų po muziejus, miestus ar kitas lankytinas vietas.
- Papildomam ugdymui. Virtuali realybė gali pasitarnauti ne tik švietimo srityje, tačiau ir verslo sferoje. Naudojant virtualios realybės akinius, esami ir nauji darbuotojai gali būti vaizdžiai supažindinami su įvairiomis kritinėmis situacijomis ir galimais jų sprendimo būdais.
VR technologijos privalumai ir grėsmės
Virtualios realybės technologijų naudojimas mokymosi procese yra pakankamai nauja sritis, todėl prieš pradedant visuotinį jų taikymą, yra svarbu suprasti jų galimą teigiamą ir neigiamą poveikį. Būtų galima išskirti šiuos VR technologijų taikymo mokslo srityje privalumus:
- Mažesnis aplinkos dirgiklių poveikis. Virtualiame pasaulyje nėra aplinkos dirgiklių, kurie nukreiptų dėmesį mokymosi metu.
- Skatina susidomėjimą. Virtuali realybė gali būti puiki terpė mokytis nuobodžioms, tačiau didelio dėmesio ir susikaupimo reikalaujančioms temoms. Įvairios vizualizacijos skatina mokinių įsitraukimą į mokymosi procesą.
- Aktyvi patirtis. Virtualioje realybėje patirtis gali būti perteikiama interaktyviai, o ne tik teoriškai dėstant medžiagą.
- Geriau įsisavinama sudėtinga informacija. Sudėtingos informacijos perdavimas verbaliniu būdu gali būti sudėtingas uždavinys, tačiau pasitelkus vizualines priemones, šios informacijos perdavimas gali būti kur kas lengvesnis.
- Žaidimais pagrįstas mokymas. Virtualios viktorinos ir žaidimai gali lengvai papildyti mokinių žinių bagažą ir palengvinti mokymosi procesą.
Kaip ir kiekviena technologija, virtualios realybės taikymas mokymosi procesuose gali kelti ir tam tikrų iššūkių. Vienas iš jų yra tas, kad VR technologija yra pakankamai brangi. Dėl šios priežasties, šios technologijos prieinamumas yra sudėtingas. Be to, norint sklandaus technologijos taikymo realiomis sąlygomis, pirmiausiai reikia skirti papildomą mokytojų bei dėstytojų apmokymą.
Kiti susirūpinimą keliantys aspektai – tai nevieninga tėvų nuomonė. Ne visi tėvai norėtų, jog jų vaikų mokymas vyktų virtualios realybės sąlygomis. Ilgainiui, nuolatinis šios technologijos naudojimas gali turėti įtakos fizinei ir psichologinei mokinių gerovei.
Nepaisant to, naujos technologijos daro didelį poveikį mūsų įprastinei veiklai ir nepastebimai keičia mūsų kasdienybę, todėl virtuali realybė – tai dar viena technologijų sritis, kuri neabejotinai atras vietą mūsų kasdieniame gyvenime.