Deklaracijas gyventojai šiemet teikė kur kas aktyviau nei pernai
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) informuoja, kad iki gegužės 4-osios, kada baigėsi pajamų ir turto deklaravimui skirtas laikas, vien už praėjusius metus deklaracijas pateikė per 115 tūkst. gyventojų daugiau nei pernai – per 965 tūkst., kurie užpildė beveik 1 mln. 72 tūkst. pajamų deklaracijų ir beveik 80 tūkst. turto deklaracijų. Turtą laiku deklaravo 12,5 tūkst. daugiau žmonių nei pernai, o paramą už 2014 metus įvairioms organizacijoms ir partijoms skyrė daugiau nei 0,5 mln. gyventojų. Iš viso VMI iš gyventojų sulaukė beveik 1,5 mln. įvairių formų deklaracijų už praėjusius ir ankstesnius metus.
„Preliminariais duomenimis, deklaruojančiųjų elektroniniu būdu procentas paskutiniais metais išlieka panašus. Vadinamųjų „elektroninių deklaruotojų“ šiandien yra apie 95 procentai“,- teigia VMI prie FM Paslaugų mokesčių mokėtojams departamento direktorė Stasė Aliukonytė–Šnirienė, primindama, kad ši savaitė – paskutinė, kurią Mokesčių inspekcija vėluojantiems deklaruoti netaikys administracinės atsakomybės.
„Užmaršiausi“ yra smulkieji verslininkai, pernai vykdę individualią veiklą su verslo liudijimu ar pagal individualios veiklos pažymą – net 23 tūkst. jų dar nepateikė pajamų deklaracijų. Turto deklaracijų dar nepateikė apie 9,7 tūkst. gyventojų, iš kurių 3,4 tūkst. deklaracijų duomenys skelbiami viešai. „Dalis gyventojų privalėjusių pateikti pajamų ir turto deklaracijas, deja, laiku to nepadarė“, – teigia S. Aliukonytė–Šnirienė, pažymėdama, jog nepateikusiems deklaracijų VMI netrukus siųs priminimus apie jų mokestines prievoles. Vis dėlto privalėję, bet laiku nepateikę deklaracijų, turėtų nelaukti VMI pranešimų ir jas pateikti kuo skubiau.
Tiems gyventojams, kurie turėtų sumokėti pajamų mokestį, tačiau dėl finansinių sunkumų neišgali to padaryti, primena, jog jie gali kreiptis į apskrities valstybinę mokesčių inspekciją ir tartis dėl mokestinės paskolos ar mokesčių atidėjimo. Gyventojai, norintys susigrąžinti GPM permoką, teikti ir tikslinti deklaracijas gali dar 5 metus. Pateiktų prašymų pervesti 2 proc. paramą ir 1 proc. paramą politinėms partijoms po gegužės 4 d. VMI nebepriima.
Šiuo metu 293 tūkst. mokesčių mokėtojų, teisingai užpildžiusių GPM deklaracijas ir jas pateikusių elektroniniu būdu, jau susigrąžino beveik 28 mln. eurų GPM permokos. 597 tūkst. gyventojų deklaravo apie 63 mln. eurų GPM permokos, o 224 tūkst. gyventojų deklaravo beveik 69 mln. eurų mokėtino GPM.
Šiuo metu GPM permokos negrąžinamos pagal 2014 m. pajamų deklaracijas beveik 21 tūkst. gyventojų, kurie, nepatikslino ar nepateikė vienos ar kelių mokestinių laikotarpių pajamų mokesčio ar kitų mokesčių (NTM, PVM) deklaracijų ar nepateikė reikiamų dokumentų. Šiuos gyventojus VMI turimais kontaktais informuos apie būtinybę ištaisyti pastebėtus trūkumus ir tik tuomet grąžins permokas.
VMI primena, jog deklaracijas privalo pateikti valstybės ar savivaldybių įstaigų vadovai, jų pavaduotojai, padalinių vadovai ir jų pavaduotojai bei išvardintas pareigas einančių asmenų šeimų nariai. Kaip ir kasmet pajamas ir turtą privalo deklaruoti politikai, tarnautojai, valstybės įstaigų ir įmonių vadovai bei kiti asmenys, išvardyti Lietuvos Respublikos gyventojų turto deklaravimo įstatyme. Pajamas turi deklaruoti individualią veiklą vykdę gyventojai – nesvarbu gavo jie pajamų, ar ne, taip pat pajamų deklaracijas turi pateikti ūkininkai ir jų partneriai.