Feisbuke dingo žinomiausia savarankiškai dirbančių specialistų bendruomenė: socialinis tinklas tyli
Lietuvos laisvai samdomų specialistų bendruomenė nebegali prisijungti prie feisbuko socialiniame tinkle veikusios grupės „Freelancerių darbo pasiūlymai“. Grupė dingo, tačiau to priežastys neaiškios – lieka tik spėlioti, ar pats socialinis tinklas pašalino grupę, neinformavęs jos administratorių, ar įvyko kibernetinė ataka. Daugiau nei 82 tūkstančius narių vienijusi grupė tiesiog dingo. Iš feisbuko – absoliuti tyla daugiau nei 2 mėnesius. Tai ne vienintelis atvejis, kai ilgus metus veikiančios aktyvios bendruomenės vieną dieną socialiniame tinkle dingsta be pėdsakų, teigia specialistai.
Apie incidentą pranešta Nacionaliniam kibernetinio saugumo centrui, Lietuvos policijai ir nuolat teikiami pranešimai pačiam socialiniam tinklui. Žinomiausia Lietuvos laisvai samdomų specialistų bendruomenė per 7-erių metų gyvavimo laikotarpį iš feisbuko nebuvo gavusi nei vieno įspėjimo. Taip pat grupėje buvo paisoma visų saugos rekomendacijų: prisijungiant naudojamas dviejų žingsnių autentifikavimas, grupės narių paskyros buvo reguliariai tikrinamos, kad nebūtų neaktyvių naudotojų.
Pasak laisvai samdomų specialistų bendruomenę inicijavusio ir auginusio Dovydo Martinkaičio, milžiniškas skaičius žmonių neteko patogaus būdo aktyviai bendrauti ir greitai bei efektyviai siūlyti savo paslaugas bei rasti poreikius atitinkančius paslaugų teikėjus ar prekybininkus. „Klausimas, kokia šiuo atveju yra platformos atsakomybė? Ar feisbuko naudotojai turi būti pasirengę bet kada prarasti viską, ką šioje platformoje kuria?“, – klausimus vardija D. Martinkaitis, iš Lietuvos institucijų skambant atsakymams, jog jų pagalba – negalima, nes feisbukas – privati kompanija.
„Socialiniams tinklams ir skaitmeninėms paslaugoms įgaunant vis didesnę reikšmę kasdieniniame kiekvieno asmens gyvenime paslaugų tęstinumo klausimai tampa vis aktualesni, – sako tinklo „Women4Cyber Lietuva“ narė advokatė Julija Kalpokienė. – Šiuo atveju sunku pasakyti, kokios priežastys lėmė grupės dingimą iš socialinio tinklo. Svarbu tai, kad tai yra privatus socialinis tinklas ir jis nustato naudojimosi taisykles. Pavyzdžiui, jei grupės veikla pažeidė socialinio tinklo nustatytas taisykles, ji galėjo būti panaikinta paties paslaugos teikėjo. Praktikoje pasitaiko ir tokių atvejų, kai yra neteisėtai perimami prisijungimai prie paskyros ir taip prarandama galimybė teisėtam paskyros savininkui prisijungti. Būna ir taip, kad vienas iš grupės administratorių ištrina grupę. Naudojantis socialinių tinklų arba platformų paslaugomis, svarbu atminti, jog tai nėra amžina ir nėra garantijų, jog naudojimo sąlygos ar taisyklės nepasikeis arba tai, kas paskelbta skaitmeninėje erdvėje konkrečioje platformoje, išliks amžiams. Pavyzdžiui, 2019 metais „Microsoft“ korporacija nutraukė veiklą, susijusią su prekyba elektroninėmis knygomis – ne tik nutraukė prekybą jomis, bet ir panaikino galimybę skaityti vartotojų nusipirktas knygas.“
„Niekas nėra apsaugotas nuo netikėtumų skaitmeninėje erdvėje, – sutinka ir D. Martinkaitis. – Tačiau svarbu, kaip elgiasi paslaugos tiekėjas. Pastaruoju metu tokių atvejų daugėja ir klausimų, ar socialiniai tinklai yra saugi erdvė veikti, kyla ir asmenims, ir verslams, turintiems grupes ar paskyras juose. Šiuo atveju turime privačios kompanijos neveiksnumą ar abejingumą. Toks incidentas rodo ir tai, kad šalyje neturime instancijų, kurios turėtų galios apginti vartotojų interesus“.
Per 7-erius metus feisbuko socialiniame tinkle veikusi grupė „Freelancerių darbo pasiūlymai“ buvo tapusi svarbia skaitmenine erdve savarankiškai dirbantiems žmonėms Lietuvoje. Čia jie dalinosi patirtimis, darbais, idėjomis, ieškojo bendradarbiavimo galimybių, o pradėjusieji savo individualią veiklą ar svarstantys, kaip užsidirbti iš savo pomėgių – ieškojo įkvėpimo.
„Grupė buvo populiari edukacinė platforma, nuolat skyrėme dėmesio informavimui, nuo ko žmogui pradėti, kaip veikti sėkmingai ir skaidriai. Man asmeniškai svarbu puoselėti šią vis dar sąlyginai naują darbo formą Lietuvoje – savarankiškai dirbančių asmenų šiuo metu šalyje yra beveik 206 tūkst. Kiekvienas mūsų bendruomenės narys man labai rūpi, be „namų“ laisvai samdomų specialistų nepaliksiu“, – sako D. Martinkaitis, šiuo metu kviečiantis visus Lietuvos savarankiškai dirbančius žmones jungtis į naują platformą, Discord.