Lietuvoje moterų ir vyrų pensijų skirtumas trigubai mažesnis už ES vidurkį
Šiandien, Europos dienos išvakarėse, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje vykusiame ministerijos ir Europos lyčių lygybės instituto organizuotame seminare analizuoti moterų ir vyrų pensijų skirtumai. Pasak seminaro dalyvius sveikinusio socialinės apsaugos ir darbo viceministro Laivūno Bartkevičiaus, džiugina tai, kad Lietuvoje moterų ir vyrų pensijų skirtumas (12 proc.) net trigubai mažesnis už ES vidurkį (38 proc.).
Pasak jo, gilinantis į veiksnius, veikiančius šį svarbų moterų ir vyrų lygybei rodiklį – pensijų skirtumą – tampa akivaizdu, kad jį lemia visas kompleksas priežasčių. Pensijų sistemos glaudžiai siejasi su lygiaverčio moterų ir vyrų dalyvavimo darbo rinkoje, su pajamų ir kitais esamais moterų ir vyrų padėties skirtumais.
Europos lyčių lygybės instituto ekspertai pristatė moterų ir vyrų pensijų skirtumus valstybėse narėse, šio svarbaus moterų ir vyrų ekonominei padėčiai aspekto kompleksinę struktūrą, pensijų skirtumų priežastis, iššūkius siekiant šio skirtumo mažėjimo, išvadas ir rekomendacijas dėl problemos sprendimo būdų.
Interaktyviose diskusijose Europos lyčių lygybės instituto ir Lietuvos ekspertai šioje srityje įvardino veiksmus, kurių reikėtų imtis mažinant pensijų skirtumus: didinti moterų užimtumą ir integruoti lyčių aspektą į visas darbo rinkos politikos priemones, gerinti šeimos ir darbo įsipareigojimų suderinimo galimybes, didinti visus suinteresuotųjų ir visuomenės supratimą apie moterų ir vyrų pensijų skirtumų priežastis ir pasekmes, užtikrinti pokyčių stebėseną, įtraukti į problemos sprendimą visas susijusias institucijas ir organizacijas, socialinius partnerius, integruoti lyčių lygybės klausimus į socialinės apsaugos politiką ir demografinių iššūkių sprendimo strategijas, įvertinti lyčių lygybės požiūriu pensijų sistemas ir kitus veiksmus.
Pasak viceministro, moterų ir vyrų vienoda ekonominė padėtis – vienas iš ES ir Lietuvos lyčių lygybės politikos tikslų. Pirmininkaudama Europos Sąjungos Tarybai šį pusmetį, Latvija ėmėsi nagrinėti moterų ir vyrų pensijų skirtumo klausimą. Atitinkamų Tarybos išvadų projektui pagrįsti Europos lyčių lygybės institutas parengė studiją, kurioje nagrinėjamos moterų ir vyrų pensijų skirtumų priežastys, pateikiamos išvados ir rekomendacijos.
Seminaro dalyvius taip pat sveikino Europos lyčių lygybės instituto direktorė Virginija Langbakk ir Ministro Pirmininko patarėja Auksė Kontrimienė. Seminaras subūrė Prezidentūros, Seimo, Vyriausybės, atstovus, mokslininkus, Moterų ir vyrų lygių galimybių komisijos narius, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos, socialinių partnerių atstovus, moterų nevyriausybines organizacijas.