Gyvulininkystė – ne verslas, o gyvenimo būdas
Gyvulių augintojų darbas yra vienas sunkiausių, todėl Žemės ūkio ministerija siekia sudaryti kuo palankesnę aplinką plėsti ūkius, realizuoti produkciją, suformuoti patrauklų gyvulininkystės produktų įvaizdį šalyje ir užsienyje. Šiandien tradicinio konkurso „Pažangiausias gyvulininkystės ūkis 2015“ apdovanojimų ceremonijoje buvo iškilmingai pagerbti pačių geriausių galvijininkystės, žirgų, ožkų, avių, paukštininkystės, bičių ir mišrių ūkių savininkai.
„Džiaugiuosi galėdama asmeniškai paspausti ranką ir palinkėti sėkmės žmonėms, kurie nei žiemą, nei vasarą neturi atokvėpio, kuriems gyvulininkystė jau nebe verslas, o tiesiog gyvenimo būdas. Ačiū visiems už gražų darbą“, – kalbėjo Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyboje, Dotnuvoje, įvykusiame renginyje žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė. Gyvulininkystės patriotus, sėkmingai įveikusius visus šio sektoriaus pakilimus ir nuosmukius, pasveikino ne tik įvairių valstybės institucijų, visuomeninių organizacijų, verslo atstovai, bet ir atvykę Punsko valsčiaus ūkininkai.
Lietuvos zootechnikų sąjungos organizuojamas konkursas vyksta jau aštuntus metus. Šiemet jame dalyvavo 32 ūkiai, iš kurių atrinkta ir nugalėtojais pripažinta 12. Ūkių įvertinimą padėjo atlikti Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos ir UAB „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ specialistai. Ūkiai nugalėtojai konkurse vėl gali dalyvauti po trejų metų.
Konkurso metu buvo vertinama inovacijų sklaida gyvulininkystės ūkiuose, ūkio gyvulių produktyvumas, ūkyje įdiegtų pašarų gamybos, šėrimo, melžimo bei kitos technologijos. Labai svarbu buvo ir aplinkos švara, sodybos tvarkingumas, buitinių atliekų, mėšlo, srutų laikymo, komposto duobių, naftos produktų talpyklų, technikos laikymo tvarkingumas ir kt.
Konkurso nugalėtojai:
1. ŽŪB „Lukšiai“ (Šakių r.) – galvijininkystės ūkis;
2. Irena Daukantienė (Jonavos r.) – galvijininkystės ūkis;
3. ŽŪB „Daukniūnai“ (Panevėžio r.) – galvijininkystės ūkis;
4. Mindaugas Kinderis (Utenos r.) – mėsinės galvijininkystės ūkis;
5. Jurgita Stumbrienė (Rokiškio r.) – mišrus ūkis;
6. Vidmantas Gendvilas (Plungės r.) – žirgų ūkis;
7. Mindaugas Ralys (Ignalinos r.) – avių ūkis;
8. Remigijus Urbys (Klaipėdos r.) – ožkų ūkis;
9. Sigitas Petkevičius (Kaišiadorių r.) – paukštininkystės ūkis;
10. Gediminas ir Gražina Skardžiai (Utenos r.) – bičių ūkis;
11. Lumpėnų Rambynas (Pagėgių sav.) – kooperatyvinė bendrovė;
12. Žemės ūkio kooperatyvas Agroaves group (Širvintų r.) – specialus prizas.
Apdovanojimų ceremonijoje taip pat kalbėta ir apie galimybes gauti paramą. Gyvulininkystės sektoriaus atstovams sudarytos palankios sąlygos pasinaudoti ES parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemones.
Gyvulių laikytojams taip pat numatyta galimybė gauti valstybės paramą už įsigyjamus veislinius gyvulius. Valstybė teikia pagalbą mėsinių galvijų, avių, ožkų laikytojams, siekiantiems pagerinti ūkinių gyvūnų bandą aukštos genetinės vertės grynaveisliais ūkiniais gyvūnais. Atkreiptinas dėmesys, kad paraiškos Valstybinėje gyvulių veislininkystės priežiūros tarnyboje prie Žemės ūkio ministerijos priimamos nuo gegužės 4 iki 25 d.
Šiemet bus pradedamos mokėti susietosios paramos išmokos už mėsinius galvijus, mėsines avis, pieninių veislių bulius ir pienines ožkas. Šioms išmokoms numatyta skirti daugiau kaip 19 mln. Eur. Minėtąja parama siekiama palaikyti gyvulių laikytojų pajamas užtikrinant dabartinį gamybos lygį.