Šiauliuose nuvilnijo respublikinių moksleivių folklorinių šokių varžytuvių „Patrepsynė“ finalas
2023 m. gegužės 13 d. Šiaulių kultūros centre rinkosi folklorinį šokį mylintys moksleiviai – čia nuvilnijo respublikinių moksleivių folklorinių šokių varžytuvių „Patrepsynė“ finalas. Šiaulių kultūros centro pramogų salės „Maksas“ parketo grindis trypė 90 linksmai nusiteikusių trepsiukų porų iš skirtingų Lietuvos regionų. Šešioliktą kartą organizuojamu renginiu siekiama propaguoti lietuvių folklorinius šokius, skatinti vaikų ir jaunimo raišką, kultūringą laisvalaikį ir bendravimą tarpusavyje.
Respublikinių moksleivių folklorinių šokių varžytuvių „Patrepsynė“ finalas gegužės 13-ąją Šiaulių kultūros centro pramogų salėje „Maksas“ subūrė gausų būrį trepsiukų ir trepsyčių iš septyniolikos Lietuvos savivaldybių. Dėl geriausio folklorinių šokių šokėjo titulo šiemet varžėsi 90 porų moksleivių iš Kelmės, Radviliškio, Tauragės, Panevėžio, Biržų, Kauno, Mažeikių, Prienų, Šiaulių rajonų savivaldybių ir Varėnos, Marijampolės, Šilalės, Klaipėdos, Kėdainių, Kauno ir Šiaulių miestų savivaldybių.
Šešioliktą kartą organizuojamame renginyje moksleiviai energingai ir su jaunatvišku užsidegimu šėlo šokdami folkorinius šokius. Šiemet trepsiukai varžėsi dviejose kategorijose: pradedančiųjų ir pažengusiųjų. Pradedančiųjų kategorijoje šoko daugiausiai – net 70 porų, kurios savo gebėjimus demonstravo pagal Lietuvos nacionalinio kultūros centro atrinktus šokius „Antanas“, „Latrišas“, „Sakė mane šiokią“ ir „Žemaitikė“. Pažengusiųjų kategorijoje varžėsi 20 porų, kurios laisvai jautėsi šokdamos šokius „Vyža“, „Milijonas“, „Šustaras“ ir „Subota“.
Pradedančiųjų kategorijoje triumfavo Emilija Tamoševičiūtė ir Vilius Vozgirdas iš Klaipėdos. Pažengusiųjų kategorijoje daugiausiai simpatijų sulaukė ir nugalėtojais tapo Augustė Stradomskytė ir Rokas Šimkus iš Šiaulėnų (Šiaulių r.).
Šokėjams varžytuvėse akompanavo Šiaulių Dainų muzikos mokyklos vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Vieversėlis“ instrumentinė grupė (vad. Arūnas Stankus) ir Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro vaikų folkloro ansamblis „Alksniokā“ (vad. Dainora Petrikienė).
Už šokio techniką, muzikalumą, išraiškingumą, natūralumą ir savitumą šokėjus varžytuvių finale vertino Lietuvos nacionalinio kultūros centro choreografinio folkloro specialistė Audronė Vakarinienė, taip pat Giedrė Ramunė Pečiulienė – Kauno miesto suaugusiųjų folkloro kolektyvų „Žaisa“ ir „Alda“ bei vaikų ir jaunimo folkloro ansamblių „Sauluva“ ir „Bitula“ vadovė, Lietuvos nacionalinio kultūros centro vaikų folkloro konsultantė, Alvydas Vozgirdas – Klaipėdos etnokultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Kuršiukai“ ir suaugusiųjų kolektyvo „Kuršių ainiai“ meno vadovas, 2022 m. premijos už etninės kultūros ir nematerialaus kultūros paveldo puoselėjimą ir skleidimą laureatas, Gvidas Vilys – etnomuzikologas, humanitarinių mokslų daktaras, Vaida Naruševičiūtė – Varėnos kultūros centro vyr. folkloro specialistė, folkloro ansamblio „Žeiria“ vadovė, Ramutė Gaučaitė – docentė, socialinių mokslų daktarė, choreografė, Laura Lukenskienė – etnomuzikologė, Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyriaus muziejininkė.
Visi finalo dalyviai ir jų vadovai apdovanoti padėkomis. Nugalėtojai ir jų vadovai – diplomais, saldžiomis dovanėlėmis ir šiaulietės tautodailininkės, amatų meistrės Sigitos Milvidienės rinktinėmis juostomis.
Respublikinių moksleivių folklorinių šokių varžytuvių „Patrespynė“ finalo dalyvių veiduose spinduliavo šypsenos, energija ir gera nuotaika. Organizatoriai tikisi, kad konkursas užtikrino tradicinės kultūros tąsą, sustiprino vaikų ir jaunimo saviraišką per didžiausią mūsų tautos lobyną – folklorinį šokį.