11 gegužės, 2015
Nacionalinės mokėjimo agentūros informacija

Parama ekologiniams ūkiams – pagal naujas taisykles

Žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus deklaruojantys ūkininkai bei juridiniai asmenys, užsiimantys ar planuojantys užsiimti ekologiniu ūkininkavimu, gali kreiptis Europos Sąjungos (ES) ir valstybės teikiamos finansinės paramos. Pareiškėjai turėtų atkreipti dėmesį į šiemet pakitusius reikalavimus paramai gauti.

Iki šių metų birželio 15 d. vykstančio pasėlių deklaravimo metu pareiškėjai, pateikę bendrąją paraišką, gali prašyti paramos už plotus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos (KPP) priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“.

Kaip ir ankstesniais metais, paraiškas galima pateikti seniūnijoje, kurioje registruota pareiškėjo žemės ūkio valda, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos rajonų biuruose, taip pat internetu, prisijungus prie VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro Paraiškų priėmimo informacinės sistemos. Atkreiptinas dėmesys, kad po birželio 15 d. pareiškėjų paraiškos sertifikuoti ekologinę gamybą ir išskirtinės kokybės vaisius, uogas bei daržoves nebebus priimamos.

Reikės ūkininkauti tik ekologiškai

Pagal KPP priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“ remiamos dvi veiklos: „Parama perėjimui prie ekologinio ūkininkavimo“ ir „Parama ekologiniam ūkininkavimui“.

Paramos gali kreiptis ūkininkai ir juridiniai asmenys, visoje valdoje vykdantys ar iš karto po paramos paraiškos pateikimo įsipareigojantys vykdyti su ekologine žemės ūkio gamyba susijusią veiklą. Paramos gali kreiptis ir ūkininkai bei juridiniai asmenys ne visoje valdoje vykdantys su ekologine žemės ūkio gamyba susijusią veiklą. Tačiau tokiu atveju įsipareigojama nuo 2016 metų visoje valdoje ūkininkauti tik ekologiškai.

Parama – aktyviam ūkininkui

Pareiškėjai turi atitikti tinkamumo gauti paramą sąlygas ir reikalavimus. Viena pagrindinių naujovių yra ta, kad išmokos skiriamos tik aktyviems žemės ūkio veiklos subjektams – ūkininkams, nevykdantiems tiesioginėmis išmokomis neremiamų veiklų: oro uostų, vandens valymo įrenginių, nuolatinių sporto ir pramogų aikštelių eksploatavimo veiklų, ar geležinkelio, nekilnojamojo turto paslaugų teikimo veiklų. Išimtis – jei pareiškėjas vykdo vieną ar daugiau šių veiklų, tačiau įrodo žemės ūkio svarbą savo veikloje.

Lauko plotas, už kurį gali būti mokamos išmokos pagal priemonės veiklas turi būti ne mažesnis kaip 0,1 ha. Bendras tinkamas paramai žemės ūkio naudmenų plotas, už kurį gali būti mokama kompensacinė išmoka, turi būti ne mažesnis kaip 1 ha.

Įsipareigojimai prisiimami 5 metams

Paramos gavėjai turės laikytis įsipareigojimų pagal šią priemonę 5 metus nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutiniųjų įsipareigojimo metų nustatytos žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimo pradžios dienos.

Pagal priemonės veiklos sritį „Parama perėjimui prie ekologinio ūkininkavimo“ ekologinės gamybos praktiką ir metodus reikia taikyti 2 arba 3 metus, priklausomai nuo auginamų augalų. Jei lauke auginamos vienmetės kultūros arba daugiametės žolės, didžiausias galimas terminas yra 2 metai, jei lauke auginamos daugiametės kultūros – 3 metai. Pasibaigus įsipareigojimų pagal šią veiklos sritį laikotarpiui, pareiškėjas turi vykdyti tęstinę veiklą pagal veiklos sritį „Parama ekologiniam ūkininkavimui“.

Informacija apie pateiktą rinkai produkciją

Paramos gavėjai nuo einamųjų metų spalio 15 d., bet ne vėliau kaip iki gruodžio 31 d., turės pateikti informaciją sertifikavimo institucijai apie einamaisiais metais užaugintą ir pateiktą rinkai pirminę produkciją, nurodant produkto rūšį, pavadinimą, kiekį. Ūkyje užauginta/pagaminta produkcija turi būti pateikiama rinkai arba panaudota ūkio reikmėms. Jei šių įsipareigojimų nesilaikoma, parama pagal priemonę einamaisiais metais mažinama 50 proc.

Tačiau, jeigu iki einamųjų metų gruodžio 31 dienos ūkis nepardavė jokios produkcijos dėl produkcijos sandėliavimo, pareiškėjas turi pateikti informaciją sertifikavimo įstaigai apie užaugintą produkcijos kiekį ir išmoka einamaisiais metais jam nebus mažinama. Informacija apie praeitų metų produkcijos panaudojimą ar realizavimą turi būti pateikta sertifikavimo įstaigai ne vėliau kaip iki einamųjų metų gegužės 31 d. Jei šio įsipareigojimo nesilaikoma, parama pagal priemonę einamaisiais metais mažinama 50 proc.

Būtina laikyti sertifikuotus gyvulius

Parama už daugiametes žoles ir javus pašarams mokama tik laikantiems pagal ES reglamentą ir Ekologinio žemės ūkio taisyklių reikalavimus sertifikuotus gyvulius.

Paramos gavėjams, dalyvaujantiems priemonėje, parama už daugiametes žoles mokama tik auginantiems jas sertifikuotame plote, kurio ne daugiau kaip 2 ha tenka vienam sertifikuotam sutartiniam gyvuliui mažiau palankiose ūkininkauti teritorijose. Kitose teritorijose parama mokama tik auginantiems daugiametes žoles sertifikuotame plote, kurio ne daugiau kaip 1,5 ha tenka vienam sertifikuotam sutartiniam gyvuliui.

Parama už javus pašarams mokama tik už sertifikuotą javų pašarams plotą, kurio ne daugiau kaip 1 ha tenka vienam sertifikuotam sutartiniam gyvuliui.

Parama už vaistažoles, aromatinius ir prieskoninius augalus mokama tik paramos gavėjams, besiverčiantiems specializuota vaistažolininkystės, aromatinių prieskoninių augalų auginimo veikla (pajamos iš šios produkcijos gamybos turi sudaryti ne mažiau kaip 50 proc. iš ekologinės gamybos veiklos gaunamų ūkio pajamų), perdirbantiems produkciją ūkyje arba parduodantiems žaliavą įmonėms. Parama teikiama už ne didesniame kaip 20 ha plote auginamus šios pasėlių grupės augalus.

Išmoka mokama įvertinus paraišką

Kompensacinė išmoka už daugiamečių žolių įsėlį mokama už tuos laukus, kuriuose auginami prie šios grupės priskirti augalai arba daugiamečių žolių mišiniai su vyraujančiais augalais, nurodytais KPP priemonės remiamų augalų rūšių sąraše. Pareiškėjai, kurių laukuose bent metus auginami prie javų arba javų pašaro grupių priskiriami augalai, per 5 metų įsipareigojimų laikotarpį ne trumpiau nei 1 metus, bet ne ilgiau nei 2 metus, nurodytuose laukuose privalo įsėti daugiamečių žolių įsėlį.

Kompensacinė išmoka taip pat mokama ir pareiškėjams, auginantiems javus arba daugiametes žoles sėklai. Svarbu, jog pretenduojantys į šią išmoką, atitiktų dauginamosios medžiagos tiekėjui keliamus reikalavimus.

Kompensacinė išmoka mokama 100 proc., įvertinus paraišką. Jei neatitikčių nebuvo nustatyta, išmokos mokamos vėliausiai iki kitų metų vasario 1 d. Jeigu buvo inicijuota patikra vietoje, išmoka mokama vėliausiai iki kitų metų birželio 30 d.

Svarbu apsispręsti dėl tęstinių įsipareigojimų

2015 metais pareiškėjai turi apsispręsti dėl tęstinių įsipareigojimų pratęsimo arba nutraukimo pagal ankstesniojo laikotarpio (Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos) priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programą „Ekologinis ūkininkavimas“ ir savo sprendimą nurodyti teikiamos bendrosios paraiškos formoje.

Pareiškėjai turi dvi galimybes. Jie gali tęsti likusius pagal priemonės programą prisiimtus įsipareigojimus dėl tų pačių deklaruotų plotų. Tęsiamiems įsipareigojimams bus taikomos 2007–2013 metų priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ įgyvendinimo taisyklių nuostatos, išskyrus pagrindinius reikalavimus ir sankcijas už jų nesilaikymą.

Nesutikdami su pakitusiais reikalavimais, pareiškėjai gali nutraukti visus pagal priemonės programą prisiimtus įsipareigojimus ir negrąžinti visų anksčiau gautų išmokų.


28 kovo, 2024

Skaitmeninės Europos programą (Digital Europe Programme) Lietuvoje koordinuojanti Inovacijų agentūra informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektoriuje veiklas vykdančias ar planuojančias […]

21 kovo, 2024

Prieš daugiau nei 20 metų mažame sandėlyje veiklą pradėjusi plastikinių pakuočių gamintoja „Plastiksė“ šiandien – tarptautinis verslas, teikiantis novatoriškus pakuočių […]

19 kovo, 2024

Inovacijų agentūra skelbia du finansavimo kvietimus viešojo sektoriaus organizacijoms eksperimentuoti skaitmeninių technologijų srityje. 2024 m. „GovTech“ (inovatyvių viešojo sektoriaus technologijų) […]

Aušrinė Armonaitė. ELTA / Marius Morkevičius
12 kovo, 2024

Inovacijų agentūra skelbia du naujus finansavimo kvietimus inovacijas kuriančioms labai mažoms, mažoms ir vidutinėms Lietuvos įmonėms. Produktų, sukurtų vykdant inovatyvias […]

6 vasario, 2024

Nedidelės vertės (vadinamąją de minimis) valstybės paramą siekiantys gauti verslai nuo šių metų pradžios gali pretenduoti į didesnę paramos sumą. Nuo […]

1 vasario, 2024

Prie Vidurio ir Vakarų Lietuvos startuolių ekosistemos vystymo prisidės daugiau nei 3 mln. eurų ES investicijų. Jos bus skirtos 4 […]

7 gruodžio, 2023

Siekiant sudaryti galimybę Lietuvos įmonėms tapti inovatyvesnėms, o jų darbuotojams – kelti savo kvalifikaciją, smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai kviečiami […]

4 gruodžio, 2023

Į smulkaus ir vidutinio verslo Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione skatinimą orientuotų programų kūrimui bei įgyvendinimui bus suteiktas beveik 2,5 […]

23 kovo, 2021

Seimas pritarė Teisingumo ministerijos iniciatyvai nuo liepos 1 d. sudaryti galimybę daugumą notarinių veiksmų atlikti nuotoliniu būdu.  Nuo šiol notarai […]

30 gruodžio, 2020

Vyriausybės pasitarime buvo pritarta Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pateiktai patikslintai subsidijų nuo COVID-19 nukentėjusioms įmonėms koncepcijai ir kriterijams. Numatyta, kad […]

16 liepos, 2018

Vis daugiau Lietuvos smulkaus ir jauno verslo atstovų veiklos plėtrai ieško alternatyvaus verslo finansavimo šaltinių ir jais pasitiki – tokiais […]

9 kovo, 2018

Nuo kovo 12 d. pradedamos rinkti paraiškos pasėlių ir augalų draudimo įmokų daliai kompensuoti. Paraiškos bus priimamos iki birželio 29 […]

27 vasario, 2018

Ūkio ministerija kartu su UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) stiprina šalies verslo galimybes plėstis į užsienį ir pradeda teikti […]

22 vasario, 2018

Ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, nuo kovo 1 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) […]

19 vasario, 2018

Galimybė pasodinti mišką pasitaiko tikrai ne kiekvienam, o štai Inetos ir Naurio Valuckų šeimai tokia galimybė atsirado jau antrą kartą. […]

7 vasario, 2018

Pastaruoju metu itin populiarėja sveikos mitybos banga: lietuviai augina daržoves, jos ant stalų keičia iki tol kasdien valgytą kiaulieną, auginami […]

2 vasario, 2018

Šiuo metu Lietuvoje įgyvendinami pirmieji Europos strateginių investicijų fondo projektai. Siekiant kuo plačiau informuoti visuomenę, šiandien UAB „Viešųjų investicijų plėtros […]

31 sausio, 2018

Nacionalinė mokėjimo agentūra primena, kad iki vasario 5 d. priimamos paraiškos pagal paramos Lietuvos bitininkystės sektoriui 2017–2019 metų programos priemones. […]

25 sausio, 2018

Europos Komisija (EK) patvirtino įgyvendinimo reglamentą Nr. 2018/108, kuriuo nuo liūčių ir potvynių nukentėjusiems Lietuvos ūkininkams skyrė 9 mln. 120 tūkst. […]

25 sausio, 2018

Žemės ūkio ministerija parengė ir pateikė Europos Komisijai Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos pakeitimą, kuriuo siūloma daug Lietuvos žemdirbiams […]