Nuo žaliosios energijos iki bičių ant stogo: kaip prekybos ir verslo centrai investuoja į tvarumą?
Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) duomenimis, statiniams ir infrastruktūrai tenka maždaug 40 proc. pasaulinės CO2 emisijos, todėl tikslas apriboti klimato šilimą iki 1,5 °C yra nepasiekiamas be reikšmingų investicijų į esamų pastatų dekarbonizaciją ir tvarumo didinimą. Šią būtinybę vis geriau supranta ir pastatų valdytojai, dedantys vis daugiau pastangų tam, kad prekybos ir verslo centrai būtų draugiškesni aplinkai bei žmonėms. Ši tendencija neaplenkia ir Lietuvos.
Perspektyvūs tik tvarūs pastatai
Tarptautinės nekilnojamo turto konsultacijų ir paslaugų bendrovės „Newsec“, Lietuvoje valdančios 84 objektus, turto valdymo paslaugos vadovas Justas Bandza sako, kad tvarumas NT vystytojams ir valdytojams tampa vienu svarbiausių principų, o tuo pačiu vienu iš esminių statinio vertę apsprendžiančių aspektų. Jam didelį dėmesį skiria investuotojai, verslo partneriai, klientai ir kitos suinteresuotos šalys.
„Pastatų tvarumo didinimas yra būtinas žvelgiant tiek iš socialinės atsakomybės ir bendrų pastangų stabdyti klimato kaitą, tiek iš verslo tikslų perspektyvos. Užtikrinti tvarumo standartų neatitinkančių objektų pelningumą ir likvidumą taps vis sudėtingiau, į tokius pastatus nenorės ateiti nuomininkai. Be to, vis brangiau kainuos ir tokių objektų išlaikymas – energiniu požiūriu neefektyvūs pastatai sunaudoja daugiau energijos, kuri sudaro reikšmingą bet kurio pastato eksploatavimo kaštų dalį“, – sako bendrovės „Newsec“ Lietuvos turto valdymo paslaugos vadovas Justas Bandza.
Anot J. Bandzos, dėl valstybių siekio apriboti CO2 taršą greičiausiai vis brangiau kainuos ir energijos iš iškastinio kuro naudojimas. Visa tai lemia poreikį ne tik vystant naujus objektus taikyti į aukščiausius tvarumo standartus, bet ir nuolat didinti jau pastatytų pastatų draugiškumą aplinkai.
Reikalingos investicijos į pastatų atnaujinimą
TEA skaičiavimais, nepaisant spartaus naujų pastatų vystymo, du trečdaliai visų NT objektų, kurie bus eksploatuojami 2040 m., jau yra pastatyti. Dėl to vien pažanga tvarumo srityje statant naujus pastatus neleis kompensuoti esamų pastatų lemiamos emisijos ir poveikio aplinkai. Nepriklausoma ir ne pelno siekianti tarptautinė organizacija „Architecture 2030“ išskyrė tris intervencijos į esamus pastatus sritis, kurios yra svarbios norint pasiekti Paryžiaus susitarime dėl klimato kaitos iškeltų tikslų. Tai yra energijos naudojimo efektyvumo didinimas, elektrifikacija ir perėjimas prie iš atsinaujinančių šaltinių gaunamos energijos naudojimo.
Prekybos centro „BIG Vilnius“ valdytoja Gintautė Radušienė sako, kad visoms šioms sritims prekybos centras skiria didelį dėmesį. Jos teigimu, tvarumas, energijos taupymas, CO2 emisijos mažinimas yra vieni iš prioritetinių prekybos centro tikslų.
„Šiuo metu atnaujiname prekybos centro Vilniuje pastatą ir intensyviai ruošiamės „BREEAM In-Use“ sertifikavimui. Tai padės pagerinti prekybos centro pastato aplinkosauginius rodiklius, o taip pat leis užtikrinti jo lankytojams draugiškesnę aplinką. Jau įgyvendinome nemažai priemonių, kurios leidžia to pasiekti. Pavyzdžiui, pastato stiklo fasadai padengti specialiomis šilumą atspindinčiomis plėvelėmis – tai padėjo subalansuoti oro temperatūrą patalpų viduje ir sumažinto kondicionavimo poreikį karštomis dienomis, o tuo pačiu ir energijos sąnaudas“, – pasakoja G. Radušienė.
Tvarumo tikslų padeda siekti ir bitės
Anot G. Radušienės, prekybos centre taip pat įrengtas modernus energiją taupantis LED apšvietimas su specialiais davikliais ir laikmačiais, leidžiančiais išvengti energijos švaistymo. Be to, pasirinkti apšvietimo sprendimai beveik neskleidžia ultravioletinių ir infraraudonųjų spindulių, taip užtikrindami minimalius energijos praradimus ir saugumą, ir yra pilnai perdirbami.
„Tolimesnis žingsnis yra saulės jėgainių, kurios padės aprūpinti pastatą švaria energija, įrengimas. Tai planuojame padaryti artimiausioje ateityje. Be to, prekybos centro teritorijoje plėsime elektromobilių įkrovimo stotelių ir dviračių laikymo vietų skaičių, taip skatindami savo lankytojus rinktis aplinkai draugiškesnį transportą. Dar viena iniciatyva – ant prekybos centro stogo jau apgyvendintos bitės. Tai prisidės prie bičių, kurios yra labai svarbios ekosistemų funkcionavimui, išsaugojimo ir bioįvairovės aplinkoje didinimo“, – sako G. Radušienė.
Svarbu visapusiškos pastangos
Didinti pastato, kuriame yra įsikūręs, tvarumą siekia ir prekybos centras Kauno „Akropolis“. Jo valdytoja Brigita Kuodytė pasakoja, kad prekybos centre pritaikyti sprendimai leidžia taupiai naudoti energiją ir kitus resursus, užtikrinti draugiškesnę aplinką žmonėms, o pastatą eksploatuoti bei administruoti efektyviau. Tai patvirtina ir pastatui suteiktas „BREEAM In-Use“ sertifikatas.
„Esame išties nemažai nuveikę atliekų rūšiavimo, energijos naudojimo optimizavimo ir kitose tvarumui svarbiose srityse. Šiuo metu ruošiame ESG gaires, kurios apima aplinkosauginės, socialinės ir valdysenos praktikas (angl. environmental, social, governance). Be to, esame pasiruošę CO2 neutralumo strategiją. Ji leis sumažinti mūsų patalpų generuojamą šiltnamio dujų kiekį. Dar vienas numatytas žingsnis tvarumo link yra saulės jėgainės ant prekybos centro stogo įrengimas. Čia taip pat jau yra apsigyvenusios bitės“, – sako B. Kuodytė.
Anot B. Kuodytės, šiai dienai visa elektros energija įsigyjama iš sertifikuotų žaliosios energijos gamintojų, o nuo kitų metų net du trečdalius prekybos centrui reikalingos elektros energijos gausime iš Jurbarko rajone esančio vėjo jėgainių parko.
„Pastebime, kad ir mūsų nuomininkams tvarumo tema tampa vis svarbesnė. Skatiname juos šioje srityje demonstruoti iniciatyvą ir siekiame drauge ieškoti poveikį aplinkai mažinti padedančių sprendimų,“, – sako B. Kuodytė.
„Žalėja“ ir verslo centrai
Nuo prekybos centrų tvarumo didinimo srityje neatsilieka ir verslo centrai. Modestas Povilaitis, ofisų ir logistikos centrų grupės valdymo vadovas pasakoja, kad visuose „Newsec“ valdomuose verslo centruose Vilniuje ir Kaune yra įrengiamas ne tik taupesnis LED apšvietimas, atliekų rūšiavimo konteineriai, bet ir pažangios pastato apskaitos sistemos, kurios leidžia efektyviau sekti resursų sunaudojimą ir jį optimizuoti, taip pat žaliosios energetikos sprendimai.
„Tam tikri tvarumą užtikrinti padedantys sprendimai – pavyzdžiui, žaliosios energijos naudojimas, LED apšvietimas, elektromobilių ir e. paspirtukų įkrovimo vietos verslo centruose jau tampa standartu. Visi mūsų valdomi verslo centrai Vilniuje ir Kaune naudoja iš atsinaujinančių šaltinių gaunamą energiją, daugelis turi „BREEAM“ sertifikatus. Ant dalies objektų stogų yra įrenginėjamos žaliąja energiją pastato reikmėms generuosiančios saulės jėgainės, o, pavyzdžiui, „Quadrum“ verslo centras Vilniuje šildymui naudoja geoterminę energiją. Sekame tvarumo tendencijas, diegiame jau patikrintus tvarumą didinti leidžiančius sprendimus ir išbandome naujus“, – sako M. Povilaitis.
Anot jo, pastatų valdytojai teigiamus pokyčius gali paskatinti ir sudarydami sąlygas juose dirbantiems žmonėms praktikuoti aplinkai draugiškesnį gyvenimo būdą. Dėl to didelis dėmesys bendrovės valdomuose verslo centruose yra skiriamas aplinkai draugiškesnio transporto infrastruktūrai ir iniciatyvoms. Verslo centruose įrengiamos ne tik elektromobilių ir e. paspirtukų įkrovimo stotelės, bet ir dviračių saugyklos, dušai bei persirengimo vietos jais važinėjantiems darbuotojams. „Quadrum“ verslo centre įsikūrusių įmonių darbuotojai darbo valandomis netgi gali nemokamai naudotis e. dviračiais. Modestas Povilaičio, „Newsec“ ofisų ir logistikos centrų grupės valdymo vadovo įsitikinimu, kiekviena tokia iniciatyva yra svarbi ir prisideda prie gamtai draugiškesnės urbanistinės aplinkos kūrimo.
Prekybos ir verslo centrų valdytojai sako, kad tvarumo idėjas diktuoja ne tik investuotojai, bet ir vartotojai – vis labiau pastebima, kad žmonės renkasi netaršius, ekologiškus, aplinkai draugiškus produktus, lankosi vietose, kurios atitinka jų pasaulėžiūrą ir yra socialiai atsakingos. Todėl, pasak jų, ateitis ir priklauso tiems, kam ji rūpi ir geba prisitaikyti prie naujos realybės.