Prieš ilgąjį savaitgalį pataria, kaip elgtis prie vairo – tai padės išvengti skaudžios nelaimės
Artėjantis ilgasis šventinis savaitgalis ištrūkti iš miesto ir pasimėgauti poilsiu gamtoje suvilios tikrai ne vieną. Deja, kartu su padidėjusiu automobilių srautu taip pat išauga rizika patekti į eismo įvykį. Per pirmuosius penkis šių metų mėnesius įvyko daugiau nei tūkstantis eismo įvykių, kurių metu nukentėjo žmonės, o daugiau nei 40 iš jų – neblaivių vairuotojų sukelti eismo įvykiai. Tad draudikai primena saugaus eismo taisykles ir pataria, kaip ilgojo savaitgalio metu apsisaugoti patiems bei išvengti žalos automobiliui.
Nerimą kelianti statistika
Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, pirmuosius penkis šių metų mėnesius eismo įvykių, kuriuose nukentėjo žmonės, skaičius nuolat augo. Sausio ir vasario mėnesiais atitinkamai buvo užfiksuota 170 ir 143 įvykiai, o jau gegužės mėnesį bene dvigubai daugiau – 306 įvykiai. Iš viso šiemet Lietuvoje užfiksuota jau virš tūkstančio eismo įvykių, kuriuose nukenčia žmonės. Iš minėtų 306 eismo įvykių, daugiau nei 40 įvyko dėl neblaivių vairuotojų kaltės, kurių metu nukentėjo žmonės. Pusė jų įvyko balandžio (7 įvykiai) ir gegužės (14 įvykių) mėnesiais.
Bendri eismo įvykių skaičiai dar didesni – vien draudimo bendrovės ERGO duomenimis, pagal transporto priemonių valdytojų privalomojo civilinės atsakomybės ir kasko draudimo sutartis šiemet vairuotojų patirta žala siekia daugiau nei 28 mln. eurų.
Kaip teigia ERGO Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas Rimvydas Pocius, šie skaičiai verčia susimąstyti ir į saugumą kelionių automobiliu metu žiūrėti maksimaliai atsakingai.
„Vairuokite atsakingai: laikykitės saugaus atstumo iki transporto priemonių, važiuojančių priekyje, taip pat ir iš šono, vairuodami neužsiimkite pašaline veikla, atsakingai manevruokite ir lenkite kitas transporto priemones, nevairuokite pavargę ar sirgdami. Niekuomet nesėskite prie vairo išgėrę ar esant pagirioms – net jei kraujyje alkoholio nebėra, vairuoti gali trukdyti galvos skausmas, jautrumas šviesai, pykinimas ar kiti simptomai. Nepakanka alkotesterio rodmenų langelyje išvysti nulius – kol nesijaučiate puikiai, automobilio vairavimą geriau patikėkite kitiems“, – pataria ERGO atstovas.
Jis taip pat priduria, kad kelyje pastebėjus įtartinus ir galimai neblaivius vairuotojus reikėtų sureaguoti ir informuoti policiją – galbūt taip padėsite išvengti skaudžios nelaimės.
Į kelią – su techniškai tvarkingu automobiliu
Anot draudimo eksperto, svarbu laikytis kelių eismo taisyklių, pasirinkti saugų greitį, vairuoti susikaupus ir keliauti tik techniškai tvarkinga transporto priemone.
„Neviršykite leistino važiavimo greičio, įvertinkite važiavimo ir meteorologines sąlygas, eismo intensyvumą. Pavyzdžiui, lietui lyjant rekomenduojama sumažinti ir rinktis saugų, mažesnį už leistiną maksimalų, važiavimo greitį. Taip pat visuomet svarbu, kad vairuojamas automobilis būtų techniškai tvarkingas. Tačiau vasarą papildomu faktoriumi neretai tampa aukšta oro temperatūra, pavyzdžiui, iš rikiuotės priežiūros stokojantį automobilį gali išvesti perkaitęs variklis. Dėl karščio taip pat gali gerokai padidėti oro slėgis padangose, tuomet prastėja sukibimas su keliu, tai lemia išaugusį pavojų kelyje“, – įspėja R. Pocius.
Todėl prieš leidžiantis į bet kokią kelionę automobiliu, reikėtų įsitikinti, kad oro slėgis padangose tinkamas ir turėti atsarginį ratą. Taip pat patikrinti, ar nėra jokių kitų smulkių gedimų, kurie gali ne tik sugadinti ilgojo savaitgalio planus, bet ir vėliau nemenkai kainuoti.
Važiuokite tik tam pritaikytais keliais
Draudikų atstovas taip pat pažymi, kad nereikėtų bet kokia kaina skubėti pasiekti savo kelionės tikslą. Stipriau spustelėtas greičio pedalas ar tam tikrų eismo taisyklių nepaisymas laiko tikrai nesutaupys.
„Kartais skubantys vairuotojai nusprendžia patrumpinti kelią ir iki galutinio tikslo važiuoti žvyrkeliais, kaimo ar miško keliukais, net automobiliams neskirtais takais. Neretai tai gali baigtis transporto priemonės apgadinimu ir finansiniais nuostoliais – kai automobiliui padaroma žala važiuojant eismui nepritaikytose vietose, negalioja nei privalomasis civilinės atsakomybės draudimas, nei kasko“, – primena R. Pocius.
Atvejai, kai išmokų iš draudimo bendrovės reikalaujama po to, kai automobiliu pasivažinėjama tam nepritaikytose vietose – ne tokie ir reti. Reikėtų žinoti, kad lengvieji automobiliai nėra skirti keliauti arimais, pievomis ar itin drėgnose vietovėse, jose užklimpus, apibraižius automobilį, nulaužus veidrodėlį, dugnu užkliudžius kokį nors objektą ar patyrus kitą žalą, tokios situacijos yra priskiriamos nedraudžiamųjų įvykių kategorijai.
Draudimo išmokos nemokamos ir tais atvejais, kai eismo įvykis sukeliamas ar automobilis apgadinamas jo vairuotojui esant neblaiviam ar apsvaigus nuo narkotinių medžiagų.