26 liepos, 2023
ELTA

Prie Vyriausybės protestuojantys „Lifosos“ profsąjungos darbuotojai reikalauja apsaugoti bendrovę nuo uždarymo

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ ir AB „Lifosa“ Nepriklausomos Profesinės Sąjungos mitingas prie Vyriausybės. ELTA / Josvydas Elinskas

Trečiadienį, reaguojant į planuojamą laikiną fosforo trąšų gamyklos „Lifosą“ uždarymą, prie Vyriausybės rūmų Vilniuje vyksta Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ ir AB „Lifosa“ nepriklausomos profesinės sąjungos surengtas mitingas. Jame dalyvaujantys apie 400 profsąjungų narių reikalauja apsaugoti bendrovę nuo uždarymo, švelniau taikyti tarptautinių sankcijų taisykles.

„Mes maitiname žemę, žemė maitina šeimas“, „900 šeimų – be pajamų“, „Ne Lifosos konservavimui“, „Norime dirbti čia, nenorime migruoti“, – tokius ir panašius plakatus rodė mitinguojantys profsąjungų nariai.

„Pagrindinis mitingo tikslas yra išsaugoti 900 darbo vietų, išsaugoti tokį fabriką. Nes uždarys, žmonės neturės darbo ir iš ko tada gyvens 900 žmonių ir 900 šeimų? Kitas dalykas, valstybė nebeteks mokesčių, kurie buvo mokami labai geri. O dar kitas dalykas – ką, metalo laužas liks? Nes ką su tuo fabriku darys po to“, – trečiadienį protesto metu teigė „Solidarumo“ pirmininkė Kristina Krupavičienė.

Pasak jos, įmonės vadovybė bandė susitarti su ministerijomis ir Vyriausybe dėl tolesnės veiklos, bet institucijų veiksmai ir komunikacijos trūkumas sudaro įspūdį, kad nenorima reaguoti į bendrovės problemas.

„Institucijos turi atsisėsti normaliai su įmonės vadovybe, su laikinuoju administratoriumi ir išsiaiškini, kokia yra problema, kokios kliūtys. Nes ministrė pirmininkė sakė, kad nori, jog fabrikas dirbtų, bet iš kitos pusės atėjęs administratorius pradeda vykdyti sankcijas, pagal visas taisykles, tai įmonė iš esmės negali veikti. Kur ta problema? Tai susėskime ir spręskime ją. Bet dabar toks įspūdis, kad niekas su niekuo nesikalba. Vadovybė Seime susitiko su visomis institucijomis kovo mėnesį, jokių sprendimų nebuvo priimta. Dabar jau liepa ir vėl jokių sprendimų“, – aiškino profsąjungos pirmininkė.

„Kodėl kitose šalyse veikia to paties koncerno įmonės? Nes yra suinteresuotumas veikti. Ir aš suprantu, kad procedūros yra sunkios, bet pasimokykime“, – pridėjo ji.

„Lifosa“ įmonės nepriklausomos profesinės sąjungos pirmininko Vitalijus Varnas teigė, kad įvykus konservavimui bendrovę gali palikti apie 80 proc. darbuotojų.

„Nuo spalio 1 d. gali prasidėti atleidimo laikotarpis. Rugpjūčio 2 d. turėsime susėsti su vadovybės darbuotojais ir atrinkti, kuris darbe pasiliks, kuris – ne. Bet tų, kurie nepasiliks yra didesnė dalis, apie 80 proc. darbuotojų gali prarasti darbo vietas“, – mitinge kalbėjo V. Varnas.

Kėdainių rajono savivaldybės mero Valentino Tamulio teigimu, „Lifosoje“ darbuotojų atlyginimas visuomet buvo apie 1 tūkst. eurų didesnis nei Kauno regione, o jei įmonė iš tikro netektų 80 proc. darbuotojų, tektų atleisti apie 700 žmonių.

Jis taip pat pabrėžė, jog „Lifosa“ yra svarbus Kėdainių regiono socialinis partneris, socialinių, kultūrinių, visuomeninių projektų rėmėjas.

„Lifosa“ vienareikšmiškai turi dirbti. Neleiskime sužlugti tokiai įmonei, su tokiu dideliu darbuotojų skaičiui, pelningai dirbančia įmone“, – kalbėjo V. Tamulis.

Mero teigimu, bendrovė valstybei, savivaldybei perveda didelę mokesčių sumą, savivaldybė netektų apie 0,5 mln. eurų biudžeto įplaukų.

„Lifosai“ tapus „EuroChem“ sudėtine dalimi, įmonė sumokėjo valstybei kažkur 472 mln. eurų mokesčių, (….) įmonė visąlaik dirbo pelningai, svariai prisidėdavo savo įplaukomis į valstybės biudžetą“, – sakė V. Tamulis.

„Kėdainių rajono savivaldybė gauname iš šios įmonės nekilnojamojo turto mokestį, žemės mokestį. Bendroje sumoje – apie virš pusės milijono“, – pabrėžė jis.

„Lifosa“ laikinojo administratoriaus atstovas: nesame suinteresuoti veiklos stabdymu

Reaguodamas į mitingą, AB „Lifosa“ laikinojo administratoriaus atstovas Gintaras Adomonis teigė, kad nuolatos dedamos pastangos užtikrinti tolimesnę įmonės veiklą nepažeidžiant sankcijų režimų.

„Mes nuolat bendraujame tiek su įmonės vadovybe, tiek su Lietuvos institucijomis, todėl galiu pasakyti, kad įmonės veiklos stabdymu nesame suinteresuoti nei mes, nei valstybė. Esu tikras, kad sprendimai, leidžiantys įmonei veikti nepažeidžiant sankcijų režimo, egzistuoja ir tikiuosi, kad bendromis pastangomis jie bus surasti. Kartu su komanda dirbti pradėjome nuo gegužės 24 dienos, per kiek daugiau nei du mėnesius gavome beveik 400 prašymų atlikti sandorius. Iki šiol visas 400 užklausų patvirtinome, sprendimą absoliučiai daugumai jų priėmėme per parą. Administratorius tvirtina visus mokėjimus: nuo buities smulkmenų iki įmonės veiklos tęstinumui užtikrinti privalomų prekių“, – teigė G. Adomonis.

Taip pat, anot jo, šiuo metu analizuojamas prašymas leisti „Lifosai“ tęsti veiklą dirbant su Vokietijoje esančia įmone „Eurochem Agro“.

„Šiuo metu tikriname ir analizuojame „Lifosos“ prašymą leisti dirbti su Vokietijoje veikiančia grupės įmone „Eurochem Agro“, kurį įmonė pateikė liepos 13 d., o papildomus reikalingus dokumentus – vakar. Tai galėtų būti vienas iš problemos sprendimo būdų, jei paaiškėtų, kad iš sandorio naudos negautų sankcionuoti asmenys“, –paminėjo jis.

Mitinguotojai nemano, kad bendrovės konservavimas yra pateisinamas

Mitinguojantys „Lifosa“ profsąjungų nariai nemano, kad tai, jog bendrovės akcijas valdo įmonė, priklausanti sankcionuojamiems Rusijos verslininkams turi reikšti jos uždarymą ir šimtų darbo vietų praradimą. Anot jų, gamyklos konservavimas yra perdėtos reakcijos rezultatas.

„Kaip gali negirdėti žmonių. Juk mes ne iš gero gyvenimo čia atvažiavome. Mes atvažiavome reikalauti to, ko mums reikia! (…) Aš galvoju, kad perdėta viskas, nes galima rasti kitokių sprendimų, kurių yra Europoje. Ir tikimės, kad blogiau nebus“, – Eltai teigė vienas iš mitinguotojų.

Taip pat, anot dalyvavusiųjų mitinge, tai priminimas valdžiai, kad ši yra įsipareigojusi dirbti Lietuvos žmonėms ir spręsti jų problemas.

„Aš manau, kad žmonės turi problemą ir turi teisę reikalauti jos sprendimo. O Lietuvos valdžia yra įsipareigojusi dirbti Lietuvos žmonėms ir spręsti problemą“, – Eltai aiškino mitinguotoja.

„Lifosa“ praėjusį ketvirtadienį pranešė, kad supranta ir palaiko darbuotojų organizuojamą mitingą.

Įmonė patvirtino, kad bendrovės profsąjungos ir vadovybė jau susitarė, kad konsultacijos dėl darbuotojų atleidimo ir su tuo susijusių pasekmių prasidės rugpjūčio 2 dieną.

ELTA primena, kad liepos 3-iąją „Lifosą“ valdanti Rusijos kapitalo grupė „EuroChem“ pranešė, kad bendrovė gali būti laikinai konservuojama, o su šalies valdžia nepavykus sutarti dėl jos veiklos normalizavimo bus konsultuojamasi dėl gamyklos likimo apskritai. Konservavimo metu dalį darbuotojų žadama išsaugoti.

Taip nutarta po daugiau kaip metus trunkančių tiekimo grandinės sutrikimų ir amoniako trūkumo, Vyriausybei pritaikius „Lifosai“ sankcijas ir paskyrus laikinąjį administratorių.

100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai bendrovei „EuroChem Group“, kurios 90 proc. akcijų valdo Kipro įmonė „AIM Capital“ – ji iki karo Ukrainoje priklausė oligarchui Andrejui Melničenkai, o šiuo metu jos naudos gavėja yra verslininko žmona Aleksandra. Jie abu įtraukti į ES sankcionuojamų asmenų sąrašą.

„EuroChem Europe“ vadovas ir „Lifosos“ valdybos pirmininkas Marcas Hechleris birželio pradžioje teigė, kad gamyklos ateitis priklausys nuo to, ar ji galės būti „EuroChem“ grupės tiekimo ir pardavimų grandinės dalimi, tačiau Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas Gintautas Paluckas tuomet sakė, kad toks variantas neįmanomas.

„Lifosos“ vadovas ir jos akcininkės „EuroChem“ darbuotojas Andrijus Savčukas birželį sakė, kad dėl daugiau nei metus trunkančių apribojimų bendrovė jau prarado apie 100 mln. eurų pajamų. „Lifosa“ pernai uždirbo 30,3 mln. eurų grynojo pelno – keturis kartus mažiau nei 2021 metais (120,7 mln. eurų), bendrovės pajamos sumažėjo beveik perpus – iki 274,5 mln. eurų (2021 metais – 526 mln. eurų).

Nuo gegužės 24-osios Finansų ministerija laikinąja „Lifosa“ administratore metams paskyrė Gintaro Adomonio vadovaujamą bendrovę „Valnetas“, kuri dirba su advokatų profesine bendrija „Noor legal“ ir finansinių technologijų įmone „Banking lab“.

Pirmadienį su „Lifosos“ profesinių sąjungų vadovais susitikusi premjerė Ingrida Šimonytė teigė, kad Vyriausybė yra suinteresuota, kad bendrovė būtų išsaugota ir tęstų veiklą.

Užimtumo tarnyba siūlytų alternatyvas atleidžiamiems „Lifosos“ darbuotojams

Užimtumo tarnyba (UŽT) ruošiasi planuojamam laikinam fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ uždarymui ir darbuotojų atleidimui bei siūlys darbo netekusiems Kėdainių rajono gyventojams alternatyvas, sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Taip ministrė teigė trečiadienį greta Vyriausybės vykus Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ ir „Lifosos“ nepriklausomos profesinės sąjungos mitingui. Jo dalyviai įspėja, kad užkonservavus gamyklos veiklą, darbo netektų apie 80 proc. arba 700 įmonės darbuotojų.

„UŽT (…) pasiūlė pagalbą tiek „Lifosos“ darbuotojams, tiek su pačia „Lifosa“ palaikome ryšį. Būtume pasiruošę ir su pasekmėmis taip pat dirbti, siūlyti darbuotojams alternatyvas, vertinti jų kompetenciją ir spręsti tą klausimą, jei (…) reikėtų darbuotojams pasiūlyti alternatyvą“, – Vyriausybėje žurnalistams komentavo M. Navickienė.

Pasak jos, UŽT jau yra „budėjimo režime“ ir vertina „Lifosos“ darbuotojų galimybes iš naujo įsitvirtinti Kėdainių rajono darbo rinkoje.

„Nereikėtų net laukti atleidimo lapelių, jau dabar Užimtumo tarnyba vertina, kokios galėtų būti alternatyvos, kokių kompetencijų žmonių reikia regione“, – sakė ji.

„Tai nebūtų paprastas iššūkis, bet sprendimų paieška vyktų, ieškotume, kaip padėti“, – pabrėžė M. Navickienė.

ELTA primena, kad liepos 3-iąją „Lifosą“ valdanti Rusijos kapitalo grupė „EuroChem“ pranešė, kad bendrovė gali būti laikinai konservuojama, o su šalies valdžia nepavykus sutarti dėl jos veiklos normalizavimo bus konsultuojamasi dėl gamyklos likimo apskritai. Konservavimo metu dalį darbuotojų žadama išsaugoti.

Taip nutarta po daugiau kaip metus trunkančių tiekimo grandinės sutrikimų ir amoniako trūkumo, Vyriausybei pritaikius „Lifosai“ sankcijas ir paskyrus laikinąjį administratorių.

100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai bendrovei „EuroChem Group“, kurios 90 proc. akcijų valdo Kipro įmonė „AIM Capital“ – ji iki karo Ukrainoje priklausė oligarchui Andrejui Melničenkai, o šiuo metu jos naudos gavėja yra verslininko žmona Aleksandra. Jie abu įtraukti į ES sankcionuojamų asmenų sąrašą.

„EuroChem Europe“ vadovas ir „Lifosos“ valdybos pirmininkas Marcas Hechleris birželio pradžioje teigė, kad gamyklos ateitis priklausys nuo to, ar ji galės būti „EuroChem“ grupės tiekimo ir pardavimų grandinės dalimi.

„Lifosos“ vadovas ir jos akcininkės „EuroChem“ darbuotojas Andrijus Savčukas birželį sakė, kad dėl daugiau nei metus trunkančių apribojimų bendrovė jau prarado apie 100 mln. eurų pajamų. „Lifosa“ pernai uždirbo 30,3 mln. eurų grynojo pelno – keturis kartus mažiau nei 2021 metais (120,7 mln. eurų), bendrovės pajamos sumažėjo beveik perpus – iki 274,5 mln. eurų (2021 metais – 526 mln. eurų).

Įmonėje, „Sodros“ duomenimis, liepos 25 d. dirbo 907 darbuotojai.


21 gruodžio, 2024

Gruodžio 20 d. Vilniaus rajono savivaldybė oficialiai perdavė humanitarinę pagalbą Ukrainai – vieną iš nenaudojamų gaisrinių automobilių. Šis ZIL131 automobilis, […]

20 gruodžio, 2024

Medinės Šnipiškės – istorinė Vilniaus miesto dalis, šiuo metu kelianti daug diskusijų. Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius […]

20 gruodžio, 2024

Darbuotojų perdegimas yra vienas aktualiausių šių dienų iššūkių. Ilgos darbo valandos, nepakankamas poilsis ir prasta užduočių valdymo sistema dažnai sukelia […]

20 gruodžio, 2024

Uostamiestyje sukčiai iš žmonių išviliojo 9,2 tūkst. eurų, pranešė policija. Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, ketvirtadienį pradėtas tyrimas pagal […]

19 gruodžio, 2024

Seimas pakoregavo buvusios kadencijos parlamentarų sudarytą 2026 metais minimų Lietuvai svarbių įvykių, asmenybių sukakčių ir kitų atmintinų datų sąrašą. Tokią […]

19 gruodžio, 2024

Ketvirtadienį Gargžduose užsidegė elektra varomas autobusas. Kaip Eltai teigė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD), transporto priemonė užsiliepsnojo popietę, įkrovimo […]

19 gruodžio, 2024

Anksčiau nei planuota baigti Tauro kalno atnaujinimo darbai. Vilniečiai jau gali ruošti rogutes nusileidimams nuo kalno, pasivaikščioti ir poilsiauti prisėdę […]

19 gruodžio, 2024

Finansų ekspertė Jekaterina Govina tikina, kad SEB grupės sprendimas konsoliduoti įmones Baltijos šalyse ir jungtinę būstinę steigti Estijoje yra suprantamas, […]

19 gruodžio, 2024

Vestuvės – tai viena gražiausių ir svarbiausių dienų poros gyvenime. Tačiau šiandienos visuomenėje jos dažnai tampa ne tik šventė, bet […]

19 gruodžio, 2024

Ketvirtadienį Seimas priėmė kitų metų valstybės biudžeto projektą. Jį pasirašyti dar turės šalies vadovas Gitanas Nausėda. „Už“ 2025-2027 metų šalies […]

19 gruodžio, 2024

Valstybės duomenų agentūra (VDA), remdamasi išankstine metine informacija, įvertino 2023 m. regioninį bendrąjį vidaus produktą (BVP). Palyginti su 2022 m., […]

19 gruodžio, 2024

Gruodžio pabaigoje Šakių, Kupiškio ir Kauno rajonuose uždaromi paskutiniai vaikų globos namai. Juose gyvenantys tėvų globos netekę vaikai perkelti į […]

18 gruodžio, 2024

Europos vadovai svarsto galimybę paskelbus paliaubas arba sudarius taikos sutartį pasiųsti į Ukrainą karinį kontingentą, kurį galėtų sudaryti iki 100 […]

18 gruodžio, 2024

Lenkijos paukščių ūkyje trečiadienį užfiksuotas 24-asis Niukaslio ligos protrūkis. Tuo metu Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai ragina Lietuvos […]

18 gruodžio, 2024

Sostinės taryba kompozitoriui, ilgamečiam berniukų ir jaunuolių choro „Ąžuoliukas“ vadovui prof. Vytautui Miškiniui suteikė Vilniaus garbės piliečio vardą. Toks įvertinimas […]

18 gruodžio, 2024

Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) Aplinkos būklės analitikos centro specialistai parengė naują interaktyvią švieslentę, kurioje pateikiami duomenys apie kelių transporto sektoriaus […]

17 gruodžio, 2024

Išimties tvarka Lietuvos pilietybę įgijusi ledo čiuožėja Allison Reed antradienį Lietuvos ambasadoje Kanadoje prisiekė Lietuvos valstybei. „Nuoširdžiai sveikiname Allison Reed! […]

17 gruodžio, 2024

Antradienį ant sostinėje esančio Vingio parko pėsčiųjų tilto atidaryta menininko Algio Kriščiūno kurta instaliacija „100 priežasčių tiltas“. Šiuo socialiniu projektu, anot Vilniaus […]

17 gruodžio, 2024

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, daugiausia tragiškų gaisrų kyla antrąją gruodžio mėnesio pusę. Kaip rodo praėjusių 3 metų gaisrų […]

17 gruodžio, 2024

Kauno miesto taryba pritarė, kad kitą pavasarį Dariaus ir Girėno stadione esanti veja būtų pakeista rulonine hibridine žole. Kaip skelbiama […]