Dainų karalienės atminimas
Ignalinos krašto muziejus dalijasi gera žinia – finansavimą gavo Kultūros ministerijos Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijai teiktas tęstinis projektas ,,Sugrįžtanti dainomis“, skirtas žymiausiai Ignalinos krašto dainų pateikėjos Kristinos Skrebutėnienės tautosakos palikimui įprasminti. Prie projektui skirtų 4000 eurų dar ir muziejus prisidės, kad gražūs norai išsipildytų ir pradėtas prasmingas darbas būtų sėkmingai užbaigtas.
Kaip sakė muziejininkė Agnė Galatiltienė, bus išleista knyga su 246 dainomis ir jų natomis, prie knygos pridedami ir folkloro ansamblio ,,Čiulbutė“ įdainuotų“ dainų įrašai. Knygos pristatymo renginys muziejuje planuojamas gruodžio mėnesį. Reikšmingame leidinyje taip pat bus publikuojami straipsniai apie K. Skrebutėnienę. Šia tema rašę J. Aidulis, D. Sauka, B. Šaknys, S. Geda, I. Seliukaitė, G. Kadžytė ir kiti. Daug medžiagos sukaupta Didžiasalio ,,Ryto“ gimnazijos muziejuje. Dainų karalienės palikimas aprašytas mokytojos Nijolės Keraitienės rašiniuose, pagerbtas renginiuose. Knygoje bus publikuojami mokytojos N. Keraitienės, dr. Austės Nakienės ir kt. straipsniai.
Kadangi projektas tęstinis, jis vyko ir pernai. Buvo atrinkta, iššifruota, skaitmenizuota Lietuvos literatūros ir tautosakos institute esanti archyvinė medžiaga, kuri pradėta ruošti leidybai. Ignalinos krašto muziejaus svetainėje sukurta virtuali paroda, kurioje pateikiama visa turima informacija apie K. Skrebutėnienę. 2022 m. gruodžio mėnesį muziejuje surengtas projekto pristatymo renginys. Jame dalyvavo Ignalinos krašto folkloro ansamblis ,,Čiulbutė“, apie dainų karalienę pasakojęs ir jos be galo vertingomis dainomis, ir jautriais atsiminimais, kuriuos tarmiškai pateikė ansamblio vadovė Sigutė Mudinienė.
Kristina Skrebutėnienė (1855–1943) – Ignalinos krašto liaudies dainininkė, tragiško likimo paribio kultūros ir kaimiškosios dvasios stiprybės liudininkė, dainų karaliene vadinama. Tautosakos rinkėjas Juozas Aidulis ir muzikologas Juozas Jurga 1934 m. užrašė ir pagarsino ypatingą jos palikimą – apie 500 dainų. Iš Sekonių kaimo kilusi, vėliau Kuksuose gyvenusi Kristina Skrebutėnienė anuomet tautosakos rinkėjams ne tik šimtus dainų sudainavo, bet ir raudų priraudojo, pasakų, sakmių pripasakojo, užminė ne vieną mįslę. Dainų rinkėjai, moterį, jau visai senutę, atradę senoj pirkelėj ant pečiaus tūnančią, į kamuoliuką susirietusią, suvargusią. Jie ėmė ir suabejojo: ,,kū jau ana čia pagiedos…“. Bet kai jau užgiedojo, tai tautosakininkai pusantro mėnesio atsiklausyti negalėjo. Liejosi ir liejosi dainos, viena už kitą gražesnės, niekur kitur negirdėtos… Ypač vertingos ir retos jos sutartinės. Tos dainos moteriai padėjo be galo sunkų, nelaimių ir netekčių pilną gyvenimą nugyventi. Sigutė Mudinienė su ,,Čiulbute“ yra pažadėjusi Dainų šventei parengti Kristinos Skrebutėnienės dainų programą, nes nori šią unikalią mūsų krašto asmenybę plačiai pristatyti, kad visas svietas jos sielos šviesa pasidžiaugtų.