Eksportas į Japoniją padidėjo beveik 40 proc.
Lietuvoje lankosi Japonijos žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės ministerijos atstovai. Specialistai ketina įvertinti, kaip Lietuvoje vykdoma valstybinė maisto ir veterinarinė kontrolė jautienos sektoriuje. „Japonija kelia aukštus reikalavimus maisto produktams, todėl tolesnės derybos bus vykdomos tik įsitikinus, kad Lietuvoje vykdoma valstybinė maisto ir veterinarinė kontrolė, mėsos kokybė atitinka japonų reikalavimus. Nors derybų procesas yra ilgas, tačiau perspektyvos – didelės, o Japonijos rinka turi daug potencialo“, – sako žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.
Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje japonų specialistai susipažino su Lietuvoje vykdoma valstybinės maisto ir veterinarinės kontrolės sistema. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute svečiai stebėjo atliekamus laboratorinius tyrimus. Jiems taip pat numatyti vizitai į skerdyklą, mėsos perdirbimo įmonę, planuojama aplankyti kelis galvijų ūkius, Medininkų pasienio veterinarijos postą.
Prekyba su Japonija užima nedidelę Lietuvos užsienio prekybos žemės ūkio ir maisto produktais dalį. 2014 m. žemės ūkio ir maisto produktų eksportas į Japoniją sudarė 15,3 mln. eurų, eksporto struktūroje pagal šalis Japonija buvo 30 vietojeiš 122 šalių. Eksportuoti tik lietuviškos kilmės produktai. Palyginti su 2013 metais, eksportas padidėjo 39 proc., importas sumažėjo 32 proc.Praėjusiais metais daugiausia eksportuota nugriebto pieno miltelių, išrūgų miltelių, cigarečių, paruoštų sraigių, maisto produktų, pagamintų išpučiant arba skrudinant javų grūdus, duonos, pyrago, bandelių ir kitų kepinių. Palyginti su 2009 metais, lietuviškų produktų eksportas padidėjo 170 kartų.
Artimiausiu metu Lietuvoje laukiama ekspertų iš Irano ir Baltarusijos, jie taip pat vertins lietuviškus maisto produktus. Ekspertų vertinimai yra itin svarbūs dėl naujų eksporto rinkų atvėrimo.