Izraelio kino retrospektyva Trakuose
Paskutinį vasaros mėnesį Lietuvoje prasidėjęs projektas „Izraelio kinas tavo mieste“ lankėsi ir Trakuose. Izraelio ambasadą ir Trakų rajono savivaldybės viešąją biblioteką sieja glaudus, ne vienerius metus trunkantis bendradarbiavimas. Izraelio kinas ypač populiarus tarp bibliotekos kinomanų. Filmai, turintys išliekamąją meninę ir emocinę vertę, kupini psichologinio gylio, skatinantys permąstyti vertybes ir prioritetus, ugdantys empatiją, kaskart Trakų bibliotekoje atrasdavo savo žiūrovą. Taigi, po trumpos pertraukos, Izraelio kinas grįžo į Trakus ir šiemet žiūrovams pristatyti trys skirtingais laikotarpiais sukurti filmai – „Blaumilcho kanalas“, „Pasaulio pakrašty sukite kairėn“ bei „Abulelė“.
Šiltą rugpjūčio 16-osios vakarą Izraelio ambasados atstovai apsilankė Trakuose, kur kartu su Trakų rajono savivaldybės viešąja biblioteka pristatė projekto atidarymo filmą – kultinę Ephraimo Kishono 1969-aisiais sukurtą komediją „Blaumilcho kanalas“.
Plačiau projektą „Izraelio kinas tavo mieste“ apžvelgė Izraelio ambasadorės Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein pavaduotojas Erez Golan, Izraelio kino retrospektyvą ir vakaro filmą pristatė Ambasados kultūros projektų vadovė Virginija Bunevičiūtė, susirinkusiuosius pasveikino Trakų rajono savivaldybės vicemerė Jolanta Abucevičienė, pasidžiaugusi ilgamečiu bendradarbiavimu.
„Šiemet, švęsdami diplomatinių santykių tarp Izraelio ir Lietuvos 30-metį, nusprendėme šią progą pažymėti kino projektu. Izraelio kine mėgstame pasišaipyti iš savęs pačių, todėl tuo kinas ir ypatingas. Šaipomės iš mūsų biurokratijos, kritikuojame sprendimų priėmėjus, politikus, mūsų kine nėra jokių tabu ir tikriausiai dėl to mūsų kinas yra vertinamas visame pasaulyje. Filmas, kurį šį vakarą žiūrėsime – pavyzdys būtent to, apie ką kalbu, ir nors šis filmas sukurtas daugiau kaip prieš 50 metų, tačiau jo turinys šiandien ne mažiau aktualus“, – teigė Izraelio ambasadorės Lietuvoje pavaduotojas Erez Golan.
„Prieš prasidedant filmo peržiūrai, pristatysiu Izraelio kinematografą ir režisierių, kuris apskritai yra kultinė figūra Izraelio kultūroje, pakėlusi šios šalies kinematografą į pasaulinį, holivudinį tų laikų lygį. Taigi Ephraim Kishon gimė 1924 m. Budapešte, Vengrijoje, ir per stebuklą išgyveno dvi nacių koncentracijos stovyklas. Grįžęs į gimtąjį Budapeštą, nepritapo dėl įsigalinčio komunizmo ir 1948–1949 metais emigravo į Izraelį. Ten pradėjo kurti kaip rašytojas, o vėliau tapo režisieriumi. „Blaumilcho kanalas“, sukurtas 1969-aisiais, yra vienas iš gražiausių ir labiausiai žinomų to meto Izraelio satyros komedijų pavyzdžių. Filmas pašiepia biurokratiją ir kasdienio gyvenimo absurdiškas situacijas. Tai aktualu visiems laikams. Be garsiausių to meto Izraelio žvaigždžių, vaidina 1 000 artistų, Tel Avive specialiai filmui išraustas kanalas. Kino juosta gavo keletą tarptautinių apdovanojimų. Kiti du filmai – „Pasaulio pakrašty sukite kairėn“ (2004) ir „Abulelė“ (2015) – ne mažiau garsūs, nors sukurti jau visai kitu periodu“, – susirinkusiems žiūrovams Izraelio kino retrospektyvą pristatė Ambasados kultūros projektų vadovė Virginija Bunevičiūtė.
Rugpjūčio 19-osios popietę bibliotekos skaitykloje parodytas fantastinis filmas visai šeimai „Abulelė“ (rež. Jonathan Geva), pasakojantis apie berniuko ir mistinės būtybės draugystę. Mažieji bibliotekos draugai kartu su tėveliais ir seneliais, įsitaisę jaukioje ir vėsioje skaitykloje, pasinėrė į fantastikos ir nuotykių kupiną kino filmo pasaulį.
Romantinių dramų mėgėjams – rugpjūčio 24-osios pavakarę pristatytas keturis apdovanojimus Izraelio ir tarptautiniuose festivaliuose pelnęs filmas „Pasaulio pakrašty sukite kairėn“ (rež. Avi Nesher). Kino juosta pasakoja apie dviejų į Izraelį atvykusių merginų, indės ir prancūzės, draugystę bei meilės romaną. Filme taip pat nagrinėjami sunkumai ir netikėtumai, kylantys integruojantis šeimoms iš skirtingų etninių terpių, jų kova su imigracija ir prietarais.
Filmai buvo rodomi originalo (hebrajų) kalba su lietuviškais subtitrais. Prieš kiekvieną kino seansą dalyviams demonstruotas reprezentacinis filmukas – žvilgsnis į Izraelio istoriją, gamtą, bendrumą, kultūrą, kulinariją ir inovacijas. Tokiu būdu žiūrovai turėjo galimybę išgirsti autentišką kalbą, o pasinėrę į retrospektyvą susipažinti su Izraeliu. Kino seansų metu susirinkusieji ne tik galėjo mėgautis itin turtingo turinio filmais, bet taip pat skanauti „izraelietiškais spragėsiais“ – kultiniu Izraelio užkandžiu „BAMBA“, specialiai atgabentu projekto svečiams.
Dėkojame Izraelio ambasadai už trakiečiams ir miesto svečiams padovanotą kiną bei už glaudų bendradarbiavimą, kurio tikimės ir ateityje. Dėkojame ir žiūrovams, atsidavusiems profesionaliam kinui.