Valstybės kontrolė: ES projektų ateitis – be protekcinio uždarbio
Valstybės kontrolė įvertino šiuo metu galiojančią valstybės tarnautojų darbo Europos Sąjungos (ES) lėšomis finansuojamuose projektuose apmokėjimo tvarką ir pateikė pasiūlymus, kurie padėtų išvengti galimo piktnaudžiavimo, kai už darbus, kuriuos valstybės tarnautojui privalu atlikti pagal jo pareigybės aprašymą, dėl funkcijų dubliavimo būtų apmokėta antrą kartą pagal darbo sutartį. Šiandien vertinimo rezultatai buvo pristatyti Seimo Audito komitete.
„Išlaidos darbo užmokesčiui yra numatytos kas trečiame ES lėšomis finansuojamame projekte. Tai reiškia, kad jos turės įtakos trečdaliui 2014–2020 m. įgyvendinamų projektų. Todėl parengėme siūlymus, kurie projektinių lėšų panaudojimui suteiktų didžiausią skaidrumą“, – sako valstybės kontrolierius Arūnas Dulkys.
Pasak valstybės kontrolieriaus, auditorių siūlymai skatina giliau ir plačiau pažvelgti į teisės aktus. Siūloma nustatyti draudimą valstybės tarnautojui dirbti pagal darbo sutartį toje pačioje institucijoje, jeigu būtų atliekamos apimtimi ir turiniu tokios pačios funkcijos, jau nustatytos valstybės tarnautojo pareigybės aprašyme.
Valstybės kontrolės nuomone, svarbu atitinkamai sugriežtinti leidimų valstybės tarnautojams dirbti kitą darbą pagal darbo sutartį išdavimo procedūrą. Valstybės tarnautoją į pareigas priimantis asmuo turėtų būti įpareigotas įvertinti einamų pareigų valstybės tarnyboje ir pagal darbo sutartį funkcijų dubliavimo galimybę ir užtikrinti, kad jos būtų išvengta. Tai pasiekti padėtų viešos ir privalomos atrankos, kai viešajame sektoriuje ketinama sudaryti darbo sutartis dirbti papildomą darbą.
„Valstybės tarnautojai dalyvauja projektų planavimo procese, kuria jų sąlygas ir aprašymus, o po to dar turi prioritetinę galimybę ir papildomai užsidirbti. Todėl reikalinga priimti politinį sprendimą, kuris projektinių lėšų, skirtų darbo užmokesčiui, srautus padarytų maksimaliai skaidrius“, – sako valstybės kontrolierius A. Dulkys.
Pažymėtina, kad Valstybės kontrolė, atlikdama finansinius auditus, vertina ir darbo užmokesčio teisėtumo aspektą, teikia institucijoms rekomendacijas.