Panevėžio kraštotyros muziejuje atidaryta ekspozicija „Pasilikti, emigruoti, grįžti?“
Šiandien Panevėžio kraštotyros muziejuje atidaryta nauja ekspozicija „Pasilikti, emigruoti, grįžti?“. Joje – ne tik praėjusio amžiaus, bet ir šių dienų emigrantų istorijos, pasakojančios apie nelengvus pasirinkimus išvykti, o kartais ir lengviau atsikvėpti leidžiančius sugrįžimus.
„Mūsų šalis turi labai ilgą emigracijos istoriją ir net neabejoju, kad kiekvieno išvykusiojo svetur asmeninė istorija yra ypatingai svarbi, verta paminėjimo. Emigracija paskutinius šimtmečius tapo itin aktualia, dažnai diskutuojama tema, ji palietė daugelį mūsų šeimų. Džiaugiuosi, kad Panevėžio kraštotyros muziejus skiria dėmesį istorinės atminties išsaugojimui, tiesdamas tiltus tarp Lietuvos ir svetur išvykusių tautiečių, perteikdamas ir leisdamas prisiliesti prie dalies mūsų šalies ir miesto istorijos. Dėkoju už jūsų iniciatyvą, pristatant puikią ekspoziciją ir linkiu visiems susirinkusiems gero renginio“, – sveikinimo kalbą sakė Panevėžio miesto vicemerė Loreta Masiliūnienė.
Naujoje ekspozicijoje pasakojama apie plačiai po pasaulį išsibarsčiusių išeivių elgsenos modelius. Pasak Panevėžio kraštotyros muziejaus direktoriaus dr. Arūno Astramsko, šios ekspozicijos tikslas yra parodyti, jog net ir didžiosios depresijos, krizių akivaizdoje vis vien yra išeitis.
Ekspozicijoje „Pasilikti, emigruoti, grįžti?“ plačiai aptariamos Panevėžio inteligentijos išeivių istorijos. Lankytojai gali susipažinti su rašytojo, filantropo Vlado Rasčiausko, kalbininko Petro Būtėno ir lietuvybės puoselėtojos, labdaringų renginių organizatorės Aleksandros Kalvėnaitės Kazickienės gyvenimo istorijomis.
Norint pristatyti unikalų santykį su gimtuoju miestu, specialiai ekspozicijai parengti video pasakojimai tų žmonių, kurie gyveno, šiuo metu kuria gyvenimą ar po emigracijos sugrįžo gyventi į Panevėžį. Pasakojimai dalinasi buvusi tremtinė Vanda Narvydaitė Kalvėnienė, pirkimų vadybininkė Ilona Biržytė, Lietuvos robotikos asociacijos vadovas, verslininkas Daumantas Simėnas, moksleivis, imigrantas iš Rusijos Ilja Lazarenko, inžinierius, Lietuvos šaulių sąjungos narys Andrius Masilionis, kultūrinių ir meninių renginių prodiuserė, buvusi emigrantė Vaida Andrijauskaitė, eksperimentinės fotografijos kūrėjas iš Prancūzijos, imigrantas Dan Hermouet, emigrantė Giedrė Stacevičienė bei interjero dizainerė, emigrantė Diana Lukjančiuk.